Zakup i konsumpcja wina w kraju UE a VAT
REKLAMA
REKLAMA
TAK. W przedstawionej sprawie, nie będzie mieć również zastosowania zapis zawarty w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że przez dostawę towarów, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
REKLAMA
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem
W wymienionym w wyżej cyt. przepisie ustawy o podatku od towarów i usług, zawarto regulację, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Biorąc pod uwagę przepisy, należy stwierdzić, że mają one zastosowanie jedynie do czynności podjętych w ramach ustawy o podatku od towarów i usług na terytorium kraju.
Z uwagi na powyższe, zakup wina na terenie państwa członkowskiego i zużytkowanie go w ramach reprezentacji na terenie tego państwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju.
Podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat