REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dotyczące miejsca świadczenia usług w 2010 roku

Marek Pasiński
Radca prawny
Aplikant radcowski

REKLAMA

REKLAMA

Na podstawie ustawy z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług od początku 2010 r. wprowadzone zostaje wiele nowych rozwiązań dotyczących przede wszystkim zasad ustalania miejsca świadczenia usług, ale również rozliczania wewnątrzwspólnotowej dostawy, importu usług czy uzyskiwania zwrotu VAT przez podmioty zagraniczne.

Zgodnie ze znowelizowanym przepisami (m.in. art. 8 i 17 ustawy o VAT), za miejsce świadczenia usług będą traktowane siedziba lub stałe miejsce zamieszkania usługobiorcy (oczywiście jedynie w przypadku, gdy jest on podatnikiem), który będzie zobowiązany do rozliczenia VAT-u. 

Autopromocja

Natomiast w sytuacji, w której nabywca usług nie jest podatnikiem, wciąż miejscem decydującym będzie miejsce związane z usługodawcą, będącym przedsiębiorcą.
Od powyżej przedstawionego sposobu rozliczania podatku – jako zasady ogólnej – w ustawie o VAT można odnaleźć szczególne zasady określania miejsca świadczenia, i tak dla:

1) podatnika, któremu świadczone są usługi w miejscu stałego prowadzenia działalności, różnego od miejsca położenia siedziby przedsiębiorstwa bądź stałego miejsca zamieszkania – decydującym będzie właśnie miejsce prowadzenia działalności, przy czym można ewentualnie za takie uznać również miejsce, w którym zwykle prowadzi on swoją działalność lub ma stały pobyt (art. 28 b ust. 3 ustawy),

2) ponadto nowelizacja zakłada poniższe wyjątki od generalnych zasad dotyczących miejsca świadczenia usług:
- zakwaterowanie w hotelach, rzeczoznawstwo, pośrednictwo w handlu nieruchomościami, usługi architektów i inne usługi związane stricte z nieruchomościami - miejscem ich świadczenia będzie miejsce położenia nieruchomości;
- transport pasażerów - miejscem ich świadczenia będzie miejsce, do którego odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości; (w przepisie ustawy zawarto zapis: „gdzie odbywa się transport”, co może wprowadzać pewną niepewność co do interpretacji);
- transport towarów na rzecz podmiotów niebędących podatnikami - miejscem ich świadczenia będzie miejsce, do którego (ponownie ustawowe:„w którym odbywa się transport”) odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości;

Należy tutaj wziąć również pod uwagę wyjątek, gdy wchodzi w grę transgraniczny transport towarów, czyli miejsce rozpoczęcia usługi znajduje się np. w Polsce, a zakończenie np. w Austrii. Wtedy także istotnym jest czy w miejscu docelowym (Austria) odbiorcą jest podmiot będący podatnikiem czy też nie. Gdy jest - to on będzie zobowiązany rozliczyć VAT za powyższą usługę. Natomiast, gdy austriackim usługobiorcą będzie osoba fizyczna nieprowadząca działalności, za rozliczenie VAT – u odpowiedzialna będzie strona polska.

- usługi restauracyjne i cateringowe - miejscem ich świadczenia będzie miejsce, w którym usługi są faktycznie wykonywane, ale należy tutaj także zaznaczyć, że jeśli chodzi o krótkotrwałe wykonywanie ww. rodzaju usług (tzn. na pokładzie statku, samolotu, w pociągu) w części wykonywanej na terenie Wspólnoty – miejscem ich świadczenia będzie miejsce rozpoczęcia transportu pasażerów;
- usługi krótkoterminowego (do 30 dni, a w przypadku jednostek pływających – do 90 dni) wynajmu środków transportu - miejscem świadczenia będzie miejsce, w którym te środki transportu są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy;
- usługi turystyki, opodatkowane od marży na podstawie art. 119 ustawy o VAT - miejscem ich świadczenia będzie miejsce, gdzie świadczący usługę ma siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.

Ponadto w nowelizacji zawarto przepisy wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2011 r. dotyczące wykonywania usług z zakresu kultury, sztuki, sportu, edukacji o podobnych – miejscem ich świadczenia na rzecz podmiotów niebędących podatnikami będzie miejsca ich faktycznego wykonywania. Natomiast do końca roku 2010 miejscem ich świadczenia będzie miejsce ich faktycznego wykonywania bez względu na to czy nabywca jest podatnikiem czy nie.

Marek Pasiński - Radca Prawny
Anna Leszczyńska - Aplikant radcowski

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kancelaria Radcy Prawnego w Krakowie www.pasinski.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  REKLAMA