REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dotyczące miejsca świadczenia usług w 2010 roku

Marek Pasiński
Radca prawny
Aplikant radcowski

REKLAMA

REKLAMA

Na podstawie ustawy z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług od początku 2010 r. wprowadzone zostaje wiele nowych rozwiązań dotyczących przede wszystkim zasad ustalania miejsca świadczenia usług, ale również rozliczania wewnątrzwspólnotowej dostawy, importu usług czy uzyskiwania zwrotu VAT przez podmioty zagraniczne.

Zgodnie ze znowelizowanym przepisami (m.in. art. 8 i 17 ustawy o VAT), za miejsce świadczenia usług będą traktowane siedziba lub stałe miejsce zamieszkania usługobiorcy (oczywiście jedynie w przypadku, gdy jest on podatnikiem), który będzie zobowiązany do rozliczenia VAT-u. 

REKLAMA

Autopromocja

Natomiast w sytuacji, w której nabywca usług nie jest podatnikiem, wciąż miejscem decydującym będzie miejsce związane z usługodawcą, będącym przedsiębiorcą.
Od powyżej przedstawionego sposobu rozliczania podatku – jako zasady ogólnej – w ustawie o VAT można odnaleźć szczególne zasady określania miejsca świadczenia, i tak dla:

1) podatnika, któremu świadczone są usługi w miejscu stałego prowadzenia działalności, różnego od miejsca położenia siedziby przedsiębiorstwa bądź stałego miejsca zamieszkania – decydującym będzie właśnie miejsce prowadzenia działalności, przy czym można ewentualnie za takie uznać również miejsce, w którym zwykle prowadzi on swoją działalność lub ma stały pobyt (art. 28 b ust. 3 ustawy),

2) ponadto nowelizacja zakłada poniższe wyjątki od generalnych zasad dotyczących miejsca świadczenia usług:
- zakwaterowanie w hotelach, rzeczoznawstwo, pośrednictwo w handlu nieruchomościami, usługi architektów i inne usługi związane stricte z nieruchomościami - miejscem ich świadczenia będzie miejsce położenia nieruchomości;
- transport pasażerów - miejscem ich świadczenia będzie miejsce, do którego odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości; (w przepisie ustawy zawarto zapis: „gdzie odbywa się transport”, co może wprowadzać pewną niepewność co do interpretacji);
- transport towarów na rzecz podmiotów niebędących podatnikami - miejscem ich świadczenia będzie miejsce, do którego (ponownie ustawowe:„w którym odbywa się transport”) odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości;

REKLAMA

Należy tutaj wziąć również pod uwagę wyjątek, gdy wchodzi w grę transgraniczny transport towarów, czyli miejsce rozpoczęcia usługi znajduje się np. w Polsce, a zakończenie np. w Austrii. Wtedy także istotnym jest czy w miejscu docelowym (Austria) odbiorcą jest podmiot będący podatnikiem czy też nie. Gdy jest - to on będzie zobowiązany rozliczyć VAT za powyższą usługę. Natomiast, gdy austriackim usługobiorcą będzie osoba fizyczna nieprowadząca działalności, za rozliczenie VAT – u odpowiedzialna będzie strona polska.

- usługi restauracyjne i cateringowe - miejscem ich świadczenia będzie miejsce, w którym usługi są faktycznie wykonywane, ale należy tutaj także zaznaczyć, że jeśli chodzi o krótkotrwałe wykonywanie ww. rodzaju usług (tzn. na pokładzie statku, samolotu, w pociągu) w części wykonywanej na terenie Wspólnoty – miejscem ich świadczenia będzie miejsce rozpoczęcia transportu pasażerów;
- usługi krótkoterminowego (do 30 dni, a w przypadku jednostek pływających – do 90 dni) wynajmu środków transportu - miejscem świadczenia będzie miejsce, w którym te środki transportu są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy;
- usługi turystyki, opodatkowane od marży na podstawie art. 119 ustawy o VAT - miejscem ich świadczenia będzie miejsce, gdzie świadczący usługę ma siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.

Ponadto w nowelizacji zawarto przepisy wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2011 r. dotyczące wykonywania usług z zakresu kultury, sztuki, sportu, edukacji o podobnych – miejscem ich świadczenia na rzecz podmiotów niebędących podatnikami będzie miejsca ich faktycznego wykonywania. Natomiast do końca roku 2010 miejscem ich świadczenia będzie miejsce ich faktycznego wykonywania bez względu na to czy nabywca jest podatnikiem czy nie.

Marek Pasiński - Radca Prawny
Anna Leszczyńska - Aplikant radcowski

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kancelaria Radcy Prawnego w Krakowie www.pasinski.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA