REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dotyczące limitów obrotów w 2010 roku dla potrzeb VAT

Marek Pasiński
Radca prawny
Aplikant radcowski

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 20 października 2009 r. Polska doczekała się zielonego światła od Unii Europejskiej na podwyższenie limitu obrotów, po przekroczeniu którego podatnik będzie zmuszony do rozliczania VAT-u (limit zwolnienia podmiotowego). Jest też nowy limit dla małych podatników VAT.

Uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Autopromocja

Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję, którą zezwoliła na wprowadzenie limitu na wysokości 30 000 euro. Powyższa granica zostanie jednak wprowadzona stopniowo, tj. od początku 2010 r. będzie wynosiła100 000 zł (20 000 euro), a od 2011 r. - 150 000 zł (wspomniane 30 000euro).

Założenie dotyczące podwyższenia limitu ma oczywiściewspomóc podmioty prowadzące działalność gospodarczą, która nie jestzwiązana z bardzo wysokimi obrotami, by ograniczyć obciążenia naturyadministracyjnej. Dopiero po przekroczeniu ww. pułapów obrotu, podatnikbędzie zmuszony do jego pełnego ewidencjonowania oraz składaniadeklaracji.

W 2010 r. ze zwolnienia podmiotowego z VAT będą moglikorzystać podatnicy, u których łączna wartość sprzedaży opodatkowanej w2009 r. będzie wyższa niż 50 000 zł, ale niższa niż 100 000 zł. Abyskorzystać ze zwolnienia należy pisemnie zawiadomić naczelnika urzęduskarbowego o swoim zamiarze do dnia 15 stycznia 2010 r. Analogicznierzecz będzie się miała w roku 2011 tzn. wartość obrotu będzie musiałasię plasować pomiędzy 100 000 zł a 150 000 zł za rok 2010.


Mały podatnik VAT – limity obrotu

W 2010 r. małym podatnikiem wg ustawy o VAT jest podatnik:

Równowartość w złotówkach

-u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w2008 r. wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro,

5.067.000 zł

-prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszamiinwestycyjnymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobąświadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżelikwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi(wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w 2008 r. wyrażonej w złotychkwoty odpowiadającej równowartości 45.000 euro.

190.000 zł

Małympodatnikiem może być również podatnik rozpoczynający w trakcie rokupodatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiemod towarów i usług, gdy przewidywana przez niego wartość sprzedaży nieprzekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalnościgospodarczej, odpowiednio kwoty 1.200.000 euro lub 45.000 euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeliczeniakwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euroogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy październikapoprzedniego roku podatkowego w zaokrągleniu do 1.000 zł.

Jeżeli podatnik przekroczy w 2010 r. podane limity wartości sprzedaży nastąpi utrata statusu małego podatnika.

Statusmałego podatnika VAT pozwala na wybór (trzeba zawiadomić swój urządskarbowy) kasowej metody rozliczania VAT. Polega ona co do zasady natym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lubczęści należności, nie później niż 90. dnia, licząc od dnia wydaniatowaru lub wykonania usługi.

Marek Pasiński - Radca Prawny
Anna Leszczyńska - Aplikant radcowski

Kancelaria Radcy Prawnego w Krakowie www.pasinski.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

REKLAMA