| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Nowe zasady dotyczące składania informacji podsumowującej VAT-UE w 2010 roku

Nowe zasady dotyczące składania informacji podsumowującej VAT-UE w 2010 roku

1) powiększenie zakresu transakcji objętych VAT-UE:

Aktualnie ustawa obejmuje obowiązek tworzenia informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT), wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) oraz dostawy towarów w ramach tzw. transakcji trójstronnych.

Od nowego roku, do powyższego obowiązku składania informacji w urzędzie skarbowym należy dodać przypadki świadczenia usług przez polskich podatników na rzecz kontrahentów z innych krajów UE, jeżeli VAT z tytułu takich transakcji jest rozliczany przez zagranicznego nabywcę usługi.

2) nowe terminy składania informacji:

Co do zasady należy składać informacje co miesiąc, do 15 każdego miesiąca. Wchodzi również w grę składanie informacji kwartalnie (też do 15 dnia miesiąca następującego po danym kwartale) w przypadku, gdy (zależnie od rodzaju transakcji - wymienionych w art. 100 ustawy) ich wartość nie przekroczy 250 000 zł lub 50 000 zł.

Polecamy: VAT 2011

W przypadku informacji podsumowujących składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, termin do ich złożenia wydłużony został do 25 dnia miesiąca następującego po raportowanym miesiącu (kwartale).

3) nowe wzory formularzy

Począwszy od rozliczenia za styczeń 2010 r. albo I kwartał 2010 r. trzeba stosować nowe wzory informacji podsumowujących (VAT-UE) wraz z załącznikami VAT-UE/A, VAT UE/B

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Jest też nowy wzór załącznika VAT-UE/C i nowy wzór korekty informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach - VAT-UEK.

Marek Pasiński
Anna Leszczyńska

Kancelaria Radcy Prawnego w Krakowie www.pasinski.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »