| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Nowe zasady zwrotu podatku naliczonego w 2010 roku

Nowe zasady zwrotu podatku naliczonego w 2010 roku

Podmiot chcący uzyskać zwrot podatku zapłaconego w innym państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej, będzie w 2010 roku przekazywał wniosek za pośrednictwem właściwego dla siebie naczelnika urzędu skarbowego w Polsce. Dodatkowo można będzie je składać w formie elektroniczne, co znacznie ułatwi i przyspieszy całą procedurę.

Podatnik nie będzie musiał składać także zaświadczenia o swoim statusie podatkowym. Będzie jednakże zobowiązany do uwzględniania w składanym wniosku o zwrot VAT proporcji obliczonej zgodnie z art. 90 i 91 ustawy, jeżeli nabyte towary i usługi w innym państwie członkowskim były wykorzystywane tylko częściowo do wykonywania czynności dających prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na terytorium kraju. Szczegółowe informacje w powyższej kwestii zostaną zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów.

Celem nowelizacji była modyfikacja prawa uwzględniająca nowe potrzeby pojawiające się z handlem wewnątrzunijnym, dostosowanie legislacji do standardów europejskich, ułatwienie sposobu rozliczania podatku, jak również próba zniesienia podwójnego opodatkowania czy też redukcja obciążeń administracyjnych i tym samym wzrost drobnej wytwórczości.

Podsumowując, zmiany powinny być pomocne dla przedsiębiorców i stanowią dobry krok do zwiększenia konkurencyjności.

Na wprowadzenie zmian miało także wpływ wydanie w dniu 16 lipca 2009 r. wyroku przez Trybunał Konstytucyjny. TK uznał w nim, że art. 111 ust.7 pkt w związku z art. 111 ust. 8 ustawy o VAT, który upoważnia Ministra Finansów do wydania rozporządzenia zwalniającego z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej, jest niezgodny z Konstytucją.

Wykonanie orzeczenia TK odroczył o dziewięć miesięcy, licząc od dnia ogłoszenia wyroku, dając ustawodawcy czas na zmianę przepisów w tym zakresie.
Nowy przepis ustawy będzie zawierał bardziej szczegółowe wytyczne, zgodne ze wskazówkami TK, którymi Minister Finansów ma się kierować, wydając nowe rozporządzenie zezwalające na zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania.

Marek Pasiński - Radca Prawny
Anna Leszczyńska - Aplikant radcowski
Kancelaria Radcy Prawnego w Krakowie www.pasinski.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »