Jak uzyskać rozłożenie podatku na raty
REKLAMA
REKLAMA
TAK
REKLAMA
Zgodnie z art. 67a Ordynacji podatkowej organ podatkowy, na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:
1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji, o której mowa w art. 53a;
3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
Umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.
Nawet zaistnienie jednej z przesłanek, tj. wystąpienia ważnego interesu podatnika lub ważnego interesu publicznego, nie musi prowadzić do pozytywnego dla podatnika rozstrzygnięcia urzędu i rozłożenia podatku na raty. Skoro ocena ważnego interesu podatnika ma być dokonana na podstawie obiektywnych kryteriów, to subiektywne przeświadczenie podatnika o istnieniu ważnego interesu nie może o tym decydować.
Przykładowo urząd odmówi w sytuacji gdy podatnik ma zdolności kredytowe i może zaciągnąć kredyt na zapłatę podatku.
Decyzja o rozłożeniu na raty zaległości podatkowej jest decyzją uznaniową - urząd może odmówić bez podania nawet przyczyn odmowy. Sąd nie ma uprawnień do merytorycznej kontroli takich decyzji. Kontrola sądu obejmuje zatem wyłącznie badanie prawidłowości postępowania przeprowadzonego przez organy podatkowe oraz badanie formalnej prawidłowości decyzji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat