Jak ustalić w 2011 r. kraj opodatkowania VAT usług związanych z targami i wystawami

Janusz Stajniak
rozwiń więcej
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Usługi związane z targami i wystawami
Począwszy od 1 stycznia 2011 r. wejdzie w życie art. 28g ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT), zgodnie z którym dojdzie do zmian w zakresie określania miejsca świadczenia (kraju opodatkowania) usług związanych z targami i wystawami.

Należy bowiem mieć na uwadze, że do 31 grudnia 2010 r. obowiązuje w tym zakresie przepis przejściowy, który ma inny zakres, niż art. 28g ustawy o VAT.

Autopromocja

Do dnia 31 grudnia 2010 r. w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, w tym świadczenia usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone. Tym samym, do końca 2010 r. nie ma znaczenia dla tego typu świadczeń status usługodawcy czy też usługobiorcy.

Bez znaczenia pozostaje, czy świadczenie to jest wykonywane na rzecz podatnika w rozumieniu ustawy o VAT, czy nie oraz kwestia czy mamy do czynienia ze sprzedażą biletów czy też z np. wykupem miejsca targowego.

Krajem opodatkowania usług związanych z targami i wystawami jako „usługami podobnymi" do usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, edukacji, rozrywki, jest do końca 2010 r. kraj, w którym dana usługa jest faktycznie wykonywana.

Na podstawie art. 8 pkt 2 ustawy z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług art. 28g ustawy o VAT znajdzie zastosowanie od 1 stycznia 2011 r.

Przewidziano w nim, że:
- krajem opodatkowania usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika jest kraj, w którym te imprezy faktycznie się odbywają oraz, że
- krajem opodatkowania usług z dziedziny kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, w tym świadczenia usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach, świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest kraj, w którym ta działalność faktycznie jest wykonywana.

Polecamy: VAT 2011

Kasy fiskalne 2011

W zależności zatem od tego z jakim rodzajem świadczenia będziemy mieli do czynienia oraz jaki status będzie miał usługobiorca (tzn. czy będzie podatnikiem czy nie), kraj opodatkowania usług związanych z targami bądź wystawami w 2011 roku będzie się kształtowało następująco:

1. krajem opodatkowania usług wstępu na targi, wystawy oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, zakupionych przez podatnika, będzie kraj, w którym imprezy te faktycznie się odbywają;

2. krajem opodatkowania usług wstępu na targi, wystawy oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, zakupionych przez podmiot nie będący podatnikiem, będzie kraj, w którym sprzedawca posiada siedzibę;

3. miejsce świadczenia usług z dziedziny targów i wystaw (z wyjątkiem usługi wstępu na tego typu imprezę) zakupionych przez podatnika powinno zostać ustalone na zasadach ogólnych, zgodnie z art 28b ustawy o VAT. W efekcie, co do zasady tego typu usługa będzie opodatkowana w miejscu, w ktorym usługobiorca ma siedzibę;

4. miejscem opodatkowania usług z dziedziny targów i wystaw (z wyjątkiem usługi wstępu na tego typu imprezę) świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami będzie miejsce, w ktorym ta działalność będzie faktycznie wykonywana.

Firma Alfa z siedzibą w Polsce w 2011 r. będzie dokonywała sprzedaży biletów wstępu na wystawy motoryzacyjne. Bilety będą dystrybuowane zarówno wśród osób fizycznych niebęcych podatnikami jak i wśród podatników. Wystawy motoryzacyjne będą odbywać się na terenie Niemiec.

W odniesieniu do usług sprzedaży biletów na rzecz osób niebędących podatnikami, z braku szczególnej regulacji zastosowanie znajdzie zasada ogólna, która stanowi, w art. 28c ust. 1 ustawy o VAT, że miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest co do zasady miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. A zatem przedmiotowa usługa wstępu na wystawy świadczone na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami w 2011 r. będzie opodatkowana przez firmę Alfa w państwie jej siedziby (tj. w Polsce).

Odmiennie będzie wyglądała kwestia opodatkowanie usługi sprzedaży biletów wstępu podmiotom będącym podatnikami. Miejscem opodatkowania nie będzie już Polska, ale kraj, w którym wystawa będzie faktycznie się odbywała. Ponieważ wystawy motoryzacyjne będą miały miejsce poza terytorium Polski, dla firmy Alfa będzie oznaczało to konieczność zarejestrowania się dla celów podatku od wartości dodanej w Niemczech jako państwie świadczenia usługi. Jeżeli bowiem podatnik wyświadczy usługę, której miejscem opodatkowania będzie terytorium innego państwa, to właśnie w tym państwie podatnik, co do zasady, ma obowiązek rozliczyć podatek VAT przy zastosowaniu właściwych stawek podatku oraz regulacji obowiązujących w danym państwie.

Wyjątek zaistnieje, jeżeli przepisy danego państwa członkowskiego (tu: Niemiec) będą przewidywały możliwość rozliczenia podatku VAT przez beneficjenta usługi, wówczas to nabywca rozliczy podatek jako usługobiorca usług świadczonych przez podatnika nieposiadającego siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium danego państwa (przy czym powyższa sytuacja będzie miała miejsce tylko wtedy, gdy nabywcą będzie podatnik z terytorium Niemiec).

Księgowość
Luka VAT znowu wzrasta. Powrót do poziomu dwucyfrowego
28 kwi 2024

Nastąpił powrót luki VAT do poziomu dwucyfrowego. Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że szacunki MF o luce VAT w 2023 r. mówią o 15,8 proc., wobec 7,3 proc. z roku 2022. "Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać" - powiedział minister.

Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

KSeF - od kiedy? E-faktury obowiązkowe od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r.
28 kwi 2024

KSeF będzie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

pokaż więcej
Proszę czekać...