Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?

Paweł Barnik
Ekspert podatkowy
rozwiń więcej
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?
Spółka X w czerwcu 2011 r. dokonała eksportu towarów. Za pomocą jednego zgłoszenia celnego zostały odprawione dostawy udokumentowane różnymi fakturami. Do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za czerwiec Podatnik posiadał potwierdzenie wywozu tych towarów (komunikat IE-599). Przy czym okazało się, że jedna z faktur została błędnie podsumowana, tzn. suma wykazana w fakturze jest niższa niż rzeczywista kwota wynikająca z zsumowania poszczególnych pozycji faktury. W drugiej fakturze Spółka X przez pomyłkę zaniżyła cenę sprzedaży.

W konsekwencji w lipcu 2011 r. Spółka wystawiła faktury korygujące in plus do przedmiotowych faktur. W tym też miesiącu został złożony wniosek do właściwego urzędu celnego o sprostowanie dokumentu celnego.

Autopromocja

W związku z powyższym Spółka powzięła wątpliwość kiedy powinna ująć faktury sprzedażowe oraz wystawione faktury korygujące in plus na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług?

Czy Podatnik ma prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT na podstawie posiadanego dokumentu celnego?

Prawo do 0% stawki podatku VAT w eksporcie towarów

Eksport towarów podlega zasadniczo opodatkowaniu według preferencyjnej 0% stawki VAT.

Niemniej, aby móc zastosować 0% stawkę podatku VAT podatnik powinien uzyskać przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej:

1. w przypadku eksportu bezpośredniego (gdy wywozu dokonuje dostawca lub wynajęta przez niego firma) – dokument celny potwierdzający wywóz towarów będących przedmiotem eksportu (art. 41 ust. 6 ustawy o VAT);

2. w przypadku eksportu pośredniego (gdy wywozu dokonuje nabywca mający siedzibę poza terytorium Polski lub wynajęta przez niego firma) – kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Z dokumentu tego wynikać musi tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu (art. 41 ust. 11 ustawy o VAT).

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Kalkulator odsetek podatkowych

Jeżeli warunek, o którym mowa powyżej nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania ww. dokumentu przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres.

W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.

Zdaniem Autora, w analizowanym przypadku, posiadany przez Spółkę X dokument celny wskazuje, że nastąpił wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium Unii Europejskiej.

Tym samym, okoliczność zastosowania błędnej (niższej) ceny towarów lub błędnego podsumowania pozycji faktury VAT nie zmienia okoliczności, iż otrzymany przez Podatnika dokument celny (tut. komunikat IE-599) potwierdza realizację eksportu towarów (wywozu towarów).

Innymi słowy, Spółka jest uprawniona do wykazania eksportu towarów – opodatkowanego według 0% stawki VAT – w zakresie dostaw zrealizowanych w czerwcu 2011 r. odpowiednio: w ewidencji i  deklaracji VAT-7 za czerwiec 2011 r.

Sposób ujęcia faktur korygujących in plus

W przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono m.in. rabatów, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą (§ 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur VAT).

Fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce, lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury (§ 14 ust. 1 tego rozporządzenia).

Faktura korygująca wystawiana w przypadku stwierdzenia pomyłki zawiera numer kolejny oraz datę jej wystawienia, dane sprzedawcy oraz nabywcy, kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.

Odnosząc się natomiast do samego momentu ujęcia faktur korygujących in plus wskazać należy, iż sytuacja ta nie została – z uwagi, iż jest to korekta in plus – uregulowana w przepisach prawa.

Wskazać bowiem należy, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Z kolei powołując się na brzmienie art. 29 ust. 4 ustawy o VAT (przepis mówiący o zmniejszeniu obrotu), podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Jednocześnie początek ust. 4a mówi, iż w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia (...)

Odnosząc powyższe na grunt przedstawionego stanu faktycznego uznać należy, iż Spółka dokonała zwiększenia podstawy opodatkowania. Tym samym ww. regulacja nie ma w analizowanej sprawie zastosowania.

Zgodnie z przyjętą praktyką, zdaniem Autora, Spółka powinna ustalić przyczynę wystawienia faktur korygujących in plus.

Ustalenie to jest niezwykle istotne, ponieważ od niego właśnie zależy sposób rozliczenia/ujęcia faktur korygujących in plus na gruncie przepisów podatku od towarów i usług.

Jeżeli bowiem podstawa opodatkowania podlega podwyższeniu w wyniku zdarzeń, które nastąpiły po dokonaniu sprzedaży oraz wystawieniu faktury pierwotnej, wtedy fakturę korygującą ujmuje się w deklaracji podatkowej składanej za ten sam miesiąc, w którym została ona wystawiona.

Natomiast w przypadku, gdy korekta in plus spowodowana jest działaniem czynników, które istniały już w momencie sprzedaży (pomyłka/błąd i zdarzenia te nie miały charakteru następczego), Podatnik musi ująć taką fakturę korygującą w deklaracji złożonej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z czynności udokumentowanej fakturą pierwotną.

W takiej sytuacji niezbędne będzie zatem dokonanie korekty tej deklaracji VAT-7, w której Spółka ujęła pierwotne rozliczenie. Podobnie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 3 września 2008 r. (sygn. III SA/Wa 637/08).

Podsumowanie

Zatem, w opinii Autora, Spółka X wystawiając faktury korygujące in plus, w których dochodzi do podwyższenia podstawy opodatkowania, w związku z okolicznościami co prawda powstałymi w dacie późniejszej niż moment powstania obowiązku podatkowego, będzie zobowiązana skorygować rejestr sprzedaży - w zakresie objętym tą fakturą - oraz deklarację VAT-7 za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu eksportu towarów (tut. odpowiednio za okres rozliczeniowy czerwiec 2011 r.).

Dla przedmiotowych faktur również zastosowanie ma 0% stawka podatku VAT, bowiem jak wskazano w poprzedniej części analizy, posiadane przez Spółkę X dokumenty celne potwierdzają realizację transakcji eksportu towarów.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...