Eksport towarów
REKLAMA
REKLAMA
Urząd celny wyjścia to inaczej taki Urząd celny, taki jego oddział, który wydaje potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium WE - wywóz towarów z terytorium RP poza terytorium Wspólnoty. Eksportem zatem nie będzie przewiezienie towarów do Niemiec czy na Litwę, lecz wywóz towarów do USA, czy Rosji.
REKLAMA
Charakterystyczne obecnie dla eksportu jest to, że dokonuje się go do nie tyle na rzecz innych państw, lecz ma miejsce w przypadku wywozu do krajów nie będących członkami Wspólnoty Europejskiej.
Wywóz towarów następuje zawsze w celu wykonania czynności, takich jak np. przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zatem aby daną czynność uznać za eksport towarów muszą zostać spełnione następujące przesłanki:
a) wywóz towarów musi być potwierdzony przez urząd celny wyjścia, tzn. nie jest wystarczające posiadanie przez podatnika dokumentu celnego lub potwierdzenia wystawionego przez wewnętrzny urząd celny Wspólnoty, gdyż potwierdzenie musi nastąpić przez urząd celny, przez który towary zostały wywiezione ze Wspólnoty,
b) wywóz nastąpić musi poza terytorium Wspólnoty, tzn. poza terytoria Państw Członkowskich Wspólnoty Europejskiej; eksportem dla celów VAT jest także wywóz towarów na terytoria wyłączone z terytorium Wspólnoty Europejskiej,
c) wywóz towarów musi być zrealizowany przez ściśle określone podmioty: przez dostawcę lub w jego imieniu, tzw. eksport bezpośredni, lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (Polski), lub w jego imieniu, tzw eksport pośredni.
Warto przy okazji powiedzieć coś o eksporcie pośrednim , czyli wywozie towarów poza teren Wspólnoty przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium Polski lub w jego imieniu. Przemieszczenie towarów przez zarejestrowanego w Polsce podatnika VAT czynnego do własnego sklepu lub magazynu znajdującego się poza terytorium Wspólnoty, nie można uznać za eksport towarów.
Eksportem nie jest również wywóz towarów poza granice Wspólnoty, gdy nie wiąże się to z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel i tym samym nie miała miejsca żadna czynność podlegająca opodatkowaniu.
Wywóz taki objęty jest zatem 0% stawką podatku VAT. Za eksport towarów nie uważa się również wywozu poza terytorium wspólnoty na podstawie umowy użyczenia, gdyż w takim przypadku nie ma również rozporządzania towarami jak właściciel, co stanowi warunek konieczny uznania danej czynności za dostawę towarów. Oddanie towaru do używania na pewien czas może być, co najwyżej traktowane, jako świadczenie usług.
Podstawa prawna: art. 5 ust 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2004 Nr 54 poz. 535 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat