Rozliczenia z tytułu udziału w zyskach konsorcjum a VAT
REKLAMA
REKLAMA
NIE. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie ustawą o VAT przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
REKLAMA
W świetle powyższego należy uznać, iż osiągnięty zysk lub poniesiona strata nie jest czynnością wymienioną w ustawie o VAT i jako taka nie rodzi skutków w podatku od towarów i usług - tym samym nie podlega fakturowaniu.”
Takie samo stanowisko zajął Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie stwierdzając w postanowieniu z dnia 30 listopada 2005 r. (1471/NUA1/443-457/05/AP) „rozliczenie udziału w zysku pomiędzy podmiotami (stronami umowy) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a zatem rozliczenie to nie będzie udokumentowane fakturą VAT.”
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Brak obowiązku w zakresie podatku od towarów i usług w związku z rozliczaniem umowy konsorcjum. Mając powyższe na uwadze, w ocenie rozliczenia dokonywane między nim, a podmiotami nie powinny być kwalifikowane jako wynagrodzenie za świadczone przez nie usługi, lecz jako wewnętrzne, techniczne rozliczenia z tytułu udziału w przychodach (lub zyskach) niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat