Jaka stawka VAT dla montażu sprzętu AGD realizowanego w ramach usługi remontu mieszkania

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
rozwiń więcej

Podatnik, który w ramach jednego zlecenia dokonał wyremontowania mieszkania oraz montażu sprzętu AGD np. okapu, zmywarki, płyty gazowej - nie może zastosować 7 % stawki do całości usługi.

Takie stanowisko zostało przedstawione w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 października 2010 r. (nr ITPP1/443-654/10/BJ).

Autopromocja

Zdaniem organu podatkowego przyjęcie i realizacja kompleksowego zlecenia usług remontowo- budowlano- montażowych nie daje podstaw do zastosowania jednej, preferencyjnej stawki podatku VAT.

Podatnik realizując taką usługę, nawet gdy umawia się na przyjęcie wynagrodzenia od wykonanej całości, powinien na potrzeby opodatkowania podatkiem od towarów i usług dokonać ich wyodrębnienia. Jest to warunek konieczny do prawidłowego rozliczenia VAT.

Podatnik wykonał kompleksową usługę remontu mieszkania, w trakcie której m.in. pomalował ściany, ułożył terakotę. W ramach tego samego zlecenia dokonał montażu sprzętu AGD tj. okapu, zmywarki i płyty gazowej. Realizacja usługi miała miejsce w obiekcie zaliczanym do budownictwa mieszkaniowego. Z uwagi na wykonanie powyższych czynności w ramach jednego zlecenia rozważa możliwość zastosowania jednej 7% stawki podatku do całości czynności.

Podstawową stawką podatku od towarów i usług jest określona w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka 22%. Zarówno przepisy tej ustawy, jak również przepisy wykonawcze, przewidują sytuacje, w których zastosowanie do niektórych czynności mogą mieć stawki obniżone. 

Przepis art. 41 ust. 12 ustawy o VAT stanowi, że 7% stawkę podatku stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budownictwa lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku

Zgodnie z art. 41 ust 12a przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieka lekarska i pielęgniarska, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Również przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w § 37 obniżają stawkę podatku do 7 % w zakresie:

1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,

2. obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

- w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT.

Pod pojęciem „obiektów budownictwa mieszkaniowego” rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Kierując się powyższymi przepisami stwierdzić należy, iż 7 % stawka podatku VAT ma zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, niezależnie od tego czy objętym społecznym programem mieszkaniowym czy nie.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, jak również przepisy aktów wykonawczych, nie definiują pojęcia roboty budowlano-montażowe, remont i konserwacja, dlatego też konieczne jest odwołanie się do przepisów prawa budowlanego.

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

W przepisach tych przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego, zaś przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Zaznaczyć należy, że obniżone stawki podatku od towarów i usług mają charakter wyjątkowy, tym samym niedopuszczalne jest stosowanie do nich wykładni rozszerzającej lub zawężającej. Stawki te powinny więc mieć zastosowanie do towarów i usług wskazanych wprost przez ustawodawcę.

Jak to wynika z przedstawionych wyżej przepisów, preferencyjna 7 % stawka podatku ma zastosowanie do robót budowlano- montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym.

W świetle powyższego nie budzi wątpliwości fakt, iż przedstawione w przykładzie usługi pomalowania ścian i ułożenia terakoty korzystać będą z obniżonej stawki podatku VAT.

Do tej kategorii czynności nie sposób natomiast zaliczyć montażu sprzętu AGD.

Montowanie opisanych w przykładzie sprzętów takich jak okap, zmywarka czy płyta gazowa, to zaopatrywanie mieszkania w elementy wyposażenia, które podnoszą użyteczność funkcjonalną mieszkania. Jednakże nie można ich zaliczyć do prac remontowych czy też konserwacyjnych.

W konsekwencji przy wykonaniu tego rodzaju usług należy zastosować podstawową 22% stawkę podatku (w 2011 roku 23%).

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...