Przekazanie towarów influencerom w ramach działań promocyjno-marketingowych a VAT

TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.
rozwiń więcej
Przekazanie towarów influencerom w ramach działań promocyjno-marketingowych a VAT
W celu zwiększenia sprzedaży swoich produktów przedsiębiorcy często decydują się na prowadzenie kampanii reklamowych w mediach społecznościowych. Podatnicy VAT przekazują produkty ze swojego asortymentu influencerom w zamian za reklamę w mediach społecznościowych. Podatnicy mają wątpliwości, czy należy to traktować jako nieodpłatne przekazanie próbki towaru. Czy przekazanie towarów influencerom w ramach działań promocyjno-marketingowych jest opodatkowane VAT?

Przekazanie towarów influencerom - wymiana towaru na usługę reklamy

Powyższy przykład wymiany towaru na usługę reklamy jest w istocie umową barterową. Charakterystycznym elementem umowy barterowej jest brak wymiany gotówkowej pomiędzy stornami transakcji. Przy umowie barterowej mamy do czynienia ze świadczeniem wzajemnym polegającym na wymianie bezgotówkowej tj. towar za towar, usługa za usługę lub usługa za towar.

Na wstępie należy wskazać, że stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Autopromocja

Zapłata za dostawę towaru nie tylko w pieniądzu

Należy wskazać, że odpłatna dostawa towarów lub usług nie oznacza, że zapłata musi nastąpić w pieniądzu. O odpłatności świadczy również przekazanie wynagrodzenia w formie rzeczowej za wykonaną usługę bądź dostawę.

Powyższe zostało wielokrotnie potwierdzone w orzecznictwie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przykładowo, w wyroku C-102/86 Trybunał wskazał, że "czynność można uznać za dokonaną odpłatnie, gdy istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi, a ponadto odpłatność za otrzymane świadczenie (towar lub usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem".

Nieodpłatne świadczenia opodatkowane VAT jeżeli podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego

Co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Za taką opodatkowaną dostawę towarów uważa się również działania podatnika mające charakter nieodpłatny. W świetle art. 7 ust. 2 ustawy o VAT  opodatkowaniu podlegać będzie każde nieodpłatne przekazanie towarów przez podatnika należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności: 

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, 

2) wszelkie inne darowizny,

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Na podstawie powyższego, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega nieodpłatne przekazanie towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tego towaru.

Nieodpłatne przekazanie towarów może zostać uznane za opodatkowaną VAT dostawę towarów, chyba że towar przekazywany kontrahentowi będzie stanowić próbkę albo prezent małej wartości (art. 7 ust. 3 , 4 i 7 ustawy o VAT).

Przekazanie towaru influencerowi opodatkowane VAT

W sytuacji, w której podatnik VAT przekazuje swój towar influencerowi, który zobowiązuje się w zamian świadczyć na rzecz podatnika usługi marketingowo-reklamowe nie można mówić w ogóle o nieodpłatnym przekazaniu towaru. W niniejszym przykładzie podatnik VAT przenosi prawo do rozporządzania towarem na influencera (dokonuje dostawy towaru), a influencer świadczy usługę reklamową. W takim przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem wzajemnym między podatnikiem VAT a influencerem. Pomimo że nie występuje świadczenie pieniężne, to przekazanie towaru influencerowi stanowi odpłatną dostawę towaru. Powyższe zostało potwierdzone w interpretacji z 9 października 2020 r., wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (znak: 0113-KDIPT1-2.4012.500.2020.1.KW).

Mając na uwadze powyższe, przekazanie towaru influencerowi w ramach umowy barterowej będzie stanowić dostawę towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Czynności takiej nie można uznać za nieodpłatne przekazanie próbek.

Agnieszka Budziak, Starszy konsultant podatkowy w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...