Przekazanie próbek towarów blogerom a VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Przekazanie próbek towarów blogerom a VAT
Przekazanie nieodpłatnie przez producentów niewielkich ilości produkowanych przez nich towarów na rzecz blogerów kulinarnych w celu promocji tych towarów związane jest z działalnością gospodarczą przedsiębiorcy. Dodatkowo jeżeli towary te można zidentyfikować jako próbki towarów, to przekazanie takie pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Blogerzy kulinarni mają obecnie duży wpływ na gusta konsumentów a ich opinie o danym produkcie trafiają do szerokiej liczby odbiorców. W związku z tym, popularną formą promowania produktów przedsiębiorców stało się nieodpłatne przekazywanie niewielkich ich ilości blogerom.

Autopromocja

Otrzymany produkt bloger zwykle recenzuje na prowadzonej przez niego stronie internetowej, przez co przyczynia się do promocji produktu. Wskazać tutaj można na przykład sytuację, w której producent przetworów owocowych przekazuje nieodpłatnie kilka sztuk różnych smaków swoich produktów blogerom kulinarnym, którzy mogą przygotować z nich różnego rodzaju potrawy, ciasta, desery.

Proces przygotowywania potraw z przekazanych produktów blogerzy zasadniczo przedstawiają na prowadzonym blogu wraz ze sporządzonym przepisem, rekomendując przy tym użycie określonego produktu do przygotowywania potrawy przez czytelnika bloga. Działania te rozpowszechniają markę producenta i sprzyjają jej rozpoznawalności przez grono potencjalnych klientów. W związku z powyższym bez wątpienia, celem nieodpłatnego przekazywania produktów na rzecz blogerów jest promocja produktów i marki producenta a w konsekwencji zwiększenie wartości jego sprzedaży.

Polecamy: Biuletyn VAT

W konsekwencji nieodpłatne przekazanie niewielkich ilości towarów przez ich producenta na rzecz blogerów ma związek z działalnością gospodarczą tego producenta.

Przekazywane nieodpłatnie niewielkie ilości produktów spożywczych (kilka sztuk produktów w różnych wariantach i różnych smakach) uznać należy za próbki gdyż pozwolą one na ocenę właściwości i cech towarów, posłużą jego promocji oraz co do zasady nie będą mieć na celu zaspokojenia potrzeb odbiorcy końcowego.

Co prawda blogerzy kulinarni skonsumują przekazane produkty, jednak jest to nieodłączny element promocji produktów tego typu. Dopiero bowiem po konsumpcji produktu można ocenić jego jakość i co do tej jakości się wypowiedzieć. Zaspokojenie potrzeb odbiorcy końcowego będzie miało więc w tym przypadku drugorzędne znaczenie.

Dodatkowo, ilości przekazywanych produktów – kilka jego sztuk w różnych wariantach i smakach -  uzasadnione są potrzebami promocji. Tak jak w naszym przykładzie, producent przetworów owocowych przekaże na rzecz blogerów kulinarnych różne rodzaje swoich produktów (dżemy, konfitury, musy, soki) a także różne ich smaki w celu przygotowania z nich kilku rodzajów dań, deserów, w ilościach umożliwiających sporządzenie tych dań. 

Do przygotowania różnych potraw, ciast czy deserów potrzeba bowiem niejednokrotnie więcej niż jedną sztukę produktu, a czasem także różne jego warianty i smaki. W takim przypadku konieczne jest zatem przekazanie próbek w ilościach zapewniających możliwość pełnej oceny produktu czy też różnych sposobów jego wykorzystania.

Przekazywanie przez producentów  na rzecz blogerów kilku sztuk produktów w różnych wariantach i o różnych smakach pozwoli ponadto na przedstawienie oraz wypromowanie pełnowartościowej oferty handlowej przedsiębiorcy, którą potencjalny klient mógłby być w przyszłości zainteresowany. Dodatkowo promowanie przez blogerów kulinarnych szerokiej gamy otrzymanych produktów umożliwi potencjalnemu klientowi zapoznanie się z pełnym asortymentem przedsiębiorcy oraz porównanie z ofertą konkurentów.

W związku z tym, że przekazywane nieodpłatnie blogerom niewielkie ilości produktów stanowią próbki a zarazem przekazanie to ma związek z działalnością gospodarczą producenta, który te towary przekazuje, czynność ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Marcelina Fabia, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o.

Księgowość
Luka VAT znowu wzrasta. Powrót do poziomu dwucyfrowego
28 kwi 2024

Nastąpił powrót luki VAT do poziomu dwucyfrowego. Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że szacunki MF o luce VAT w 2023 r. mówią o 15,8 proc., wobec 7,3 proc. z roku 2022. "Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać" - powiedział minister.

Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

pokaż więcej
Proszę czekać...