Usługi dodatkowe świadczone przy usługach kształcenia zawodowego kierowców -opodatkowane, czy zwolnione z VAT?

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
rozwiń więcej
Usługi dodatkowe świadczone przy usługach kształcenia zawodowego kierowców
Co do zasady usługi kształcenia zawodowego kierowców korzystają ze zwolnienia w zakresie podatku od towarów i usług. Istotne przy tym jest to by usługi te realizowane były w formie i na zasadach przewidzianych w przepisach. Regulacje dotyczące tej materii pozwalają nie tylko na objęcie zwolnieniem podstawowej usługi. Zwolnione są bowiem też ściśle z usługami kształcenia związane dostawa towarów i świadczenie usług. Kwalifikację usług dodatkowych pod kątem zwolnienia z opodatkowania podlega jednakże ograniczeniom. Muszą być niezbędne do wykonania usługi podstawowej. Ze zwolnienia nie korzystają też usługi dodatkowe jeśli ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu.

Przykładem, który zilustrowałby rodzaj usług dodatkowych opodatkowanych stawką podstawową, pomimo że związanych z usługami kształcenia zawodowego kierowców jest usługa wynajmu autobusu przystosowanego do praktycznej nauki jazdy.

Autopromocja

Podmiot gospodarczy, który prowadzi ośrodek szkolenia w kategoriach C, C+E i D w zakresie usług kształcenia zawodowego kierowców korzysta ze zwolnienia w podatku VAT.

Podstawę prawną w tym zakresie stanowi art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku między innymi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Kształcenie zawodowe kierowców, jako forma prowadzonej działalności, regulowane jest przepisami ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. W konsekwencji spełniony jest warunek określony przywołanym przepisem.

POLECAMY: Kiedy usługi kształcenia zawodowego nie będą zwolnione z VAT?

Wspomniany podmiot, by realizować przedmiotową usługę powinien być dysponentem odpowiedniego zaplecza. Na takie z pewnością składa się tabor pojazdów służących szkoleniu kierowców.

Jeśli podatnik samodzielnie realizuje usługę z wykorzystaniem swojego sprzętu – skutek podatkowy jest oczywisty – zastosowanie będzie miał przywołany przepis art. 43 ust. 1 pkt 29.

Sytuacja ulega skomplikowaniu, jeśli podmiot taki zdecyduje się na wynajem pojazdu/pojazdów na rzecz innego podmiotu świadczącego identyczne usługi. Jak wówczas należy potraktować usługę? Uznając nawet, ze czynność ta ma ścisły związek z prowadzoną działalnością gospodarczą powstaje wątpliwość co do możliwości skorzystania ze zwolnienia.

By odpowiedzieć na powyższe pytanie należy przywołać regulację art. 43 ust. 17 ustawy o VAT.

Zgodnie z nią między innymi przepis art. 43 ust. 1 pkt 29 nie ma zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

1. nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, lub

2. ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

POLECAMY: Zwolnienie podmiotowe w VAT 2012 - kiedy przedsiębiorca może znów skorzystać?

W świetle przywołanych regulacji przedmiotowa usługa choć zrealizowana przez podmiot dokonujący kształcenia zawodowego kierowców na rzecz innego podmiotu prowadzącego identyczny zakres działalności, pomimo że służyć ma praktycznej nauce jazdy nie będzie podlegała zwolnieniu.

Świadczenie usług, jak wynika to z powyższego przepisu, jest wyłączone z zakresu zwolnienia, jeśli nie jest bezpośrednio związane z dokonaniem transakcji podlegających zwolnieniu. Dokonując pod tym kątem oceny świadczonej usługi wynajmu pojazdów dojdziemy do oczywistej konkluzji, iż czynność wynajmu nie jest konieczna do kształcenia zawodowego kierowców. Stanowi ona bowiem raczej rozszerzenie wachlarza prowadzonej działalności.

Rzeczą godną rozważenia jest kwestia, czy omawiana usługa może być opodatkowana stawką preferencyjną. Kwalifikacja usług podlegających 8 % VAT zawarta została w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.

W pozycjach 155 – 157 przywołanego załącznika zostały wymienione:

- poz. 155 – Transport lądowy pasażerski, miejski i podmiejski (PKWiU 49.31),

- poz. 156 – Usługi taksówek osobowych (PKWiU 49.32),

- poz. 157 – Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej nie sklasyfikowany (PKWiU 49.39).

POLECAMY: Kasowa metoda rozliczeń podatku VAT

Od 1 stycznia 2011 r. na potrzeby VAT stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług z 2008 r. Zgodnie z tą klasyfikacją do wynajmu autobusów zastosowanie mają następujące grupowania:

- Wynajem autobusów i autokarów z kierowcą (PKWiU 49.39.31),

- Transport drogowy autobusami, pozarozkładowy, lokalny, włączając wynajem tego typu autobusów (PKWiU 49.39.33),

- Transport drogowy autobusami, pozarozkładowy, dalekobieżny, włączając wynajem tego typu autobusów (PKWiU 49.39.34).

Wobec faktu, iż żadne z grupowań nie obejmuje usługi będącej przedmiotem rozważań, usługa wynajmu pojazdu do kształcenia kierowców nie korzysta z preferencyjnej stawki podatku VAT – w konsekwencji ma do niej zastosowanie stawka podstawowa – 23 %.

Źródło: interpretacja indywidualna z 30 sierpnia 2011 r. - nr IPTPP1/443-305/11-2/MW.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...