REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasowa metoda rozliczeń podatku VAT

Karolina Gierszewska
Doradca podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Rozliczenie podatku VAT - metoda kasowa 2012
Rozliczenie podatku VAT - metoda kasowa 2012

REKLAMA

REKLAMA

Kasowa metoda rozliczeń stanowi szczególną zasadę rozliczania podatku VAT. Cechą charakterystyczną tej metody jest odmienny od ogólnego moment dokonania rozliczenia, zarówno podatku należnego jak i naliczonego, który został przesunięty na późniejsze okresy rozliczeniowe niż te, które obowiązują „normalnych” podatników VAT.

Rozliczanie VAT należnego oraz VAT naliczonego jest dokonywane w okresach rozliczeniowych, w których nastąpiło uregulowanie należności z wystawionych lub otrzymanych przez małego podatnika faktur VAT.

Autopromocja

O terminach rozliczenia VAT w przypadku stosowania kasowej metody rozliczeń decyduje przede wszystkim moment uregulowania należności.

Podatek należny

Zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku kasowej metody rozliczania VAT, obowiązek podatkowy w podatku VAT powstanie z dniem uregulowania całości lub części należności (otrzymania zapłaty od klienta), nie później jednak niż 90. dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, przy czym w przypadku częściowego uregulowania należności przez kontrahenta, obowiązek podatkowy powstaje w odniesieniu jedynie do zapłaconej części należności.

Podatnik stosuje kasową metodę rozliczania VAT od I kwartału 2011 r. Fakturę dokumentującą sprzedaż towarów wystawiła w dniu 1 marca 2011 r. Nabywca uregulował część należności w tym samym miesiącu, natomiast pozostałą część należności zapłacił w lipcu 2011 r. Podatek należny wynikający z przedmiotowej transakcji Podatnik winien zarówno w deklaracji VAT-7K za I kwartał, jak i za II kwartał 2011 roku (w 90 dniu od dnia wydania towaru).

Podatnik stosuje kasową metodę rozliczania VAT od I kwartału 2011 r. Fakturę dokumentującą sprzedaż towarów wystawił w dniu 22 lutego 2011 r. Nabywca uregulował należność w dwu równych ratach. Pierwszą 20 marca, a drugą 22 kwietnia 2011 r. Wobec tego, należny VAT ww. podmiot wykaże zarówno w deklaracji VAT-7K za I kwartał (data zapłaty), jak i za II kwartał (data zapłaty) 2011 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatek naliczony

Natomiast jak wskazuje art. 86 ust. 16 ustawy o VAT, obniżenia podatku należnego mali podatnicy mogą dokonać w rozliczeniu za kwartał, w którym:

 1. uregulowali całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury dokumentującej nabyte towary i usługi,
 2. dokonali zapłaty podatku wynikającego z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji naczelnika urzędu celnego,

nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury lub dokumentu celnego.

Powyższe oznacza, iż brak uregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej nabyte towary i usługi pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego na tej fakturze, przy czym przez uregulowanie należności należy rozumieć wszelkie formy powodujące wygaśnięcie zobowiązania (np. rekompensata, potrącenie).

Spółka będąca małym podatnikiem nabyła w grudniu 2010 r. towar. Wraz z  towarem ww. podmiot otrzymał fakturę VAT. Nabywca uregulował należność wynikającą z faktury w dniu 2 stycznia 2011 r. Niniejsze oznacza, iż podatek naliczony wynikający z faktury będzie mógł odliczyć w rozliczeniu za I kwartał 2011 r.

Podmioty, które wybrały kasową metodę rozliczeń mają obowiązek wybrać również kwartalny sposób składania deklaracji VAT. Wówczas bowiem kwartalne rozliczanie się z podatku VAT jest obowiązkowe (deklaracja VAT-7K).

Mały podatnik

Przy czym podkreślić należy, iż wskazaną formę opodatkowania może stosować wyłącznie podmiot posiadający status małego podatnika. Pod pojęciem małego podatnika, rozumie się  podatnika podatku od towarów i usług:

- u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości  1 200 000 euro,

- prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro,

- rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdy przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, odpowiednio kwoty 1 200 000 euro lub 45 000 euro.

Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1 000 zł (niniejsze zagadnienie - wraz z podaniem przykładów - zostało szerzej omówione w rozdziale o małym podatniku).

Limity obrotu małego podatnika VAT

Polecamy: Rozliczanie kosztów w czasie metodą kasową (uproszczoną) i metodą memoriałową

Polecamy: Spóźnione złożenie deklaracji VAT-7 nie zawsze skutkuje odpowiedzialnością karną skarbową


Obowiązki administracyjne

Aby rozliczać VAT metodą kasową, mały podatnik do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który zamierza stosować przedmiotową metodę powinien złożyć pisemne zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego.

Decyzja o wyborze metody kasowej skutkuje jednocześnie obowiązkową zmianą okresu składania deklaracji podatkowych z miesięcznych (deklaracja VAT – 7) na kwartalne (deklaracja VAT - 7K). Za okresy kwartalne wpłacane jest wówczas także zobowiązanie podatkowe.

Podatnik rozliczający się metodą kasową jest zobowiązany do wystawiania faktur VAT oznaczonych zwrotem „FAKTURA VAT – MP” oraz dodatkowo do zamieszczania w jej treści terminu płatności.

Należy przy tym pamiętać, iż wykazany w takiej fakturze podatek nie będzie rozliczany w okresie jej wystawienia, lecz jak już nadmieniono w dacie uregulowania całości lub części należności (uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części), nie później jednak niż 90 dnia od dnia wydania towaru bądź wykonania usługi.

O ile sam wybór metody kasowej rozliczania VAT jest dobrowolny, to już rezygnacja z niego może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy. Winna ona nastąpić w formie pisemnego zawiadomienia złożonego w urzędzie skarbowym przed upływem kwartału za który stosowano metodą kasową. Utrata statusu małego podatnika jest powodem pozbawienia prawa do korzystania z omawianego sposobu rozliczania VAT.

Jakich transakcji nie można rozliczyć metodą kasową

Przy czym pamiętać należy, iż konstrukcja rozliczania podatku VAT przez małego podatnika w dacie otrzymania należności nie później niż 90 dnia od dnia wykonania usługi lub wydania towaru, nie znajduje zastosowania  m.in. przy:

- opodatkowaniu towarów w ramach remanentu likwidacyjnego,

- imporcie towarów,

- otrzymaniu zaliczki na poczet eksportu,

- dostawy towarów za pośrednictwem automatu,

- świadczenia usług telekomunikacyjnych w systemie przedpłaconym (tzw. pre – paid),

- imporcie usług,

- dostawie towarów, dla których podatnikiem jest nabywca,

- otrzymania dotacji i subwencji oraz

- w transakcjach wewnątrzwspólnotowych (zob. art. 21 ust. 6 ustawy o VAT).

Tutaj obowiązek podatkowy - niezależnie od korzystania z metody kasowej - należy rozpoznać na zasadach przewidzianych dla tego typu transakcji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA