Czy można obniżyć kwoty VAT należnego w związku z wystawieniem wewnętrznej faktury korygującej
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przewidują dwa rodzaje faktur: faktury „zwykle", czyli faktury stwierdzające dokonanie sprzedaży (art. 106 ust. 1 ustawy o VAT) oraz faktury wewnętrzne stwierdzające dokonanie czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług oraz dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.
REKLAMA
Przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.) przewidują zarówno możliwość wystawienia faktur korygujących w odniesieniu do faktur zwykłych (§ 13-14 rozporządzenia) oraz faktur wewnętrznych.
Polecamy: VAT 2011
Polecamy: Podatki 2011
Zgodnie z § 23 rozporządzenia przepisy dotyczące zwykłych faktur korygujących stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych. Odpowiednie stosowanie przepisów zakłada stosowanie ich wprost, z odpowiednią modyfikacją lub brak ich stosowania.
Tak więc wewnętrzną fakturę korygującą należy wystawić w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Przepis § 14 ust. 1 znajduje więc zastosowanie w całości do wewnętrznych faktur korygujących.
Polecamy: Faktura VAT od A do Z
Ponadto § 23 ust. 2 rozporządzenia stwierdza, że faktury wewnętrzne można wystawić w jednym egzemplarzu i należy przechowywać wraz z całą dokumentacją dotyczącą podatku.
W związku z powyższym, skoro przepisy rozporządzenia nakładają na podatnika obowiązek wystawienia wewnętrznej faktury korygującej w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, podobnie jak zwykłej faktury korygującej, wystawienie korygującej faktury wewnętrznej jest warunkiem powstania dla podatnika skutków, jakie wiążą się z wystawieniem wewnętrznej faktury korygującej.
Innymi słowy brak wystawienia wewnętrznej faktury korygującej uniemożliwia obniżenie podatku należnego w przypadku pomyłki w cenie, stawce, kwocie podatku skutkującej zawyżeniem kwoty podatku należnego.
REKLAMA
Moment wystawienia faktury jest zatem terminem początkowym, z zaistnieniem którego mogą wystąpić skutki przewidziane przepisami prawa podatkowego. Skoro zaś przepisy prawa podatkowego nie dają podstaw do określenia innego momentu dokonania obniżenia kwoty podatku należnego, data wystawienia wewnętrznej faktury korygującej określa termin dokonania takiego obniżenia.
Należy więc przyjąć, iż podatnik nabędzie prawo do obniżenia podatku należnego w miesiącu wystawienia wewnętrznych faktur korygujących (por. pismo IS w Katowicach z dnia 16 stycznia 2009 r., nr IBPP1/443-1612/08/AS).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat