Czy można odliczać VAT z faktur otrzymanych przed rezygnacją ze zwolnienia podmiotowego
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o VAT wskazuje, że zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 100 000 zł.
REKLAMA
Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku (art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. nr 54, poz. 535, z późn. zm., dalej: ustawa o VAT).
Zgodnie z ust. 9 art. 113 ustawy o VAT, podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 (podlegających opodatkowaniu VAT) jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1 art. 113 ustawy o VAT.
Polecamy: Limit zwolnienia podmiotowego w VAT
Z kolei ust. 4 tego artykułu stanowi, że podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 9 art. 113 ustawy o VAT, mogą zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 i 9, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, z tym że w przypadku, o którym mowa w ust. 9, zawiadomienie musi nastąpić przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5.
Opodatkowaniu VAT podlegają (art. 5 ust. 1 ustawy o VAT):
• odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
• eksport towarów;
• import towarów
• wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
• wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
Obowiązek zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia od VAT przed wykonaniem pierwszej czynności, o której jest mowa w art. 5 ustawy o VAT dotyczy pierwszej czynności, którą podatnik rozpoczyna wykonywanie czynności określonych w art. 5 ustawy o VAT trakcie roku podatkowego.
Polecamy: VAT 2011
Jeżeli ten moment minie, wówczas w kwestii rezygnacji ze zwolnienia od VAT obowiązuje konieczność zawiadomienia o zamiarze rezygnacji naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia.
Przepisy przewidują, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, których nabycie zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego we wskazanych wyżej art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 5 i 7 (art. 88 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o VAT).
Powyższy przepis należy czytać w powiązaniu z ogólną zasadą zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Polecamy: serwis Koszty
Podatnik ma prawo odliczyć podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty lub rezygnacji ze zwolnienia. Za zgodą naczelnika urzędu skarbowego podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z dokumentów celnych oraz o kwotę podatku zapłaconą od wewnątrzwspónotowego nabycia towarów, a także o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia, pod warunkiem (art. 113 ust. 5 ustawy o VAT):
REKLAMA
• sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych w dniu, którym nastąpiło przekroczenie kwoty, o której jest mowa we wskazanym wyżej art. 113 ust. 1 ustawy o VAT oraz
• przedłożenia w urzędzie skarbowym spisu, o którym jest mowa wyżej terminie 14 dni, licząc od dnia utraty zwolnienia.
Kwotę podatku naliczonego, o którym jest mowa w art. 113 ust. 5 ustawy o VAT stanowi iloczyn ilości towarów objętych spisem z natury i kwoty podatku naliczonego przypadającej na jednostkę towaru, z podziałem na poszczególne stawki podatkowe.
W art. 113 ust. 5 ustawy o VAT chodzi o zapasy towarów zakupionych do dalszej odsprzedaży i że przepis ten ma na celu zapobieżenie naruszeniu zasady neutralności VAT w sytuacji, gdy podatnik zakupił towary, korzystając ze zwolnienia z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, natomiast sprzedał je już po utracie lub rezygnacji z prawa do zwolnienia (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 16 września 2010 r., sygn. akt I SA/Rz 421/10).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat