Kiedy usługi kształcenia zawodowego nie będą zwolnione z VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Kluczowe w omawianym zakresie są przepisy art. 43 ust. 1 pkt 26 – 29, wprowadzone do ustawy o VAT ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązujące od 1 stycznia 2011 r.
REKLAMA
Wspomnieć przy tym należy, iż przepisy tej ustawy uchyliły załącznik nr 4 do ustawy, zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku i przeniosły uregulowania w tym zakresie do treści ustawy.
Odstąpiono również od identyfikacji zakresu zwolnień przy pomocy klasyfikacji statystycznych.
Jan Kowalski, będący czynnym podatnikiem podatku VAT, w ramach prowadzonej działalności przeprowadzi szkolenie adresowane do rzeczoznawców majątkowych. Celem szkolenia jest doskonalenie kwalifikacji zawodowych. Podatnik nie jest jednostką objętą systemem oświaty, a świadczone przez niego usługi nie są finansowane ze środków publicznych. Przy spełnieniu jakich warunków podatnik będzie korzystał ze zwolnienia w podatku VAT?
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:
a) jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
b) uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym
- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.
Jednocześnie art. 43 ust. 1 pkt 29 określa, iż zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:
a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
c) finansowane w całości ze środków publicznych
- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.
Odnosząc się do treści przytoczonych przepisów zauważyć należy, iż opisane w przykładzie usługi kształcenia zawodowego nie będą się mieścić w dyspozycji art. 43 ust. 1 pkt 26. Przepis ten bowiem adresowany jest do jednostek objętych systemem oświaty oraz uczelni. W konsekwencji analizie należy poddać drugą z powołanych regulacji.
Treść punktu 29 ust. 1 art. 43 określa trzy alternatywne przypadki, w których wprowadzono korzystne dla podatników rozwiązania.
Odnosząc przywołane regulacje do opisanego na wstępie przykładu, by podatnik był zwolniony z podatku VAT, organizowane przez niego usługi kształcenia zawodowego powinny być prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.
Musi więc istnieć ustawowo określony obowiązek podnoszenia kwalifikacji, co w odniesieniu do pewnych grup zawodowych nie jest znowu tak rzadkim zjawiskiem.
REKLAMA
Drugi przypadek objęcia zwolnieniem wystąpi, gdy podatnik świadczący usługi w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych uzyskał akredytację, stanowiącą potwierdzenie spełniania określonych wymogów i zapewniania wysokiej jakości prowadzonego kształcenia.
Akredytacja taka wydawana jest przez właściwe kuratorium w przypadkach prowadzenia placówek kształcenia ustawicznego, placówek kształcenia praktycznego, ośrodków dokształcania i doskonalenia zawodowego, gdzie prowadzone jest kształcenie w formach pozaszkolnych. Trzecia sytuacja uzyskania zwolnienia z podatku VAT wystąpi, gdy usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowane są ze środków publicznych.
Jak przedstawiono w przykładzie, podatnik świadczy usługi szkoleniowe adresowane do rzeczoznawców majątkowych. Przepis art. 175 ust.2 ustawy o gospodarce nieruchomościami określa, iż rzeczoznawcy majątkowi są zobowiązani do stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych.
Jednocześnie na podstawie przepisów powołanej ustawy Minister Infrastruktury wydał rozporządzenie z dnia 30 lipca 2010 r. w sprawie doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości. W § 3 tego rozporządzenia określono, iż stałe doskonalenie kwalifikacji zawodowych, o którym mowa między innymi w art. 175 ust. 2, odbywa się przez udział osoby uprawnionej w charakterze słuchacza w seminariach, szkoleniach lub kursach specjalistycznych, w zakresie uprawnień lub licencji zawodowych posiadanych przez osobę uprawnioną.
Polecamy:serwis VAT
Polecamy: serwis Ulgi
Udział osoby uprawnionej, może odbywać się poprzez uczestnictwo w seminariach, szkoleniach i kursach specjalistycznych organizowanych w formie stacjonarnej lub w formie kształcenia na odległość z wykorzystaniem sieci Internet.
Już z treści przywołanych przepisów wynika, iż opisane w przykładzie usługi w zakresie kształcenia zawodowego rzeczoznawców majątkowych będą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.
Wynika to bowiem z tego, że świadczone usługi mają na celu kształcenie rzeczoznawców. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest jednakże to by, zakres szkolenia odpowiadał formie i zasadom określonym w przepisach o gospodarce nieruchomościami oraz rozporządzenia w sprawie doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat