reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Kiedy usługi kształcenia zawodowego nie będą zwolnione z VAT?

Kiedy usługi kształcenia zawodowego nie będą zwolnione z VAT?

Nie wszystkie usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego są zwolnione od podatku od towarów i usług. Warto więc przyjrzeć się kiedy podatnik ze zwolnienia takiego będzie korzystał na przykładzie szkoleń organizowanych dla rzeczoznawców majątkowych.Nie wszystkie usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego są zwolnione od podatku od towarów i usług. Warto więc przyjrzeć się kiedy podatnik ze zwolnienia takiego będzie korzystał na przykładzie szkoleń organizowanych dla rzeczoznawców majątkowych.

Kluczowe w omawianym zakresie są przepisy art. 43 ust. 1 pkt 26 – 29, wprowadzone do ustawy o VAT ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązujące od 1 stycznia 2011 r.

Wspomnieć przy tym należy, iż przepisy tej ustawy uchyliły załącznik nr 4 do ustawy, zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku i przeniosły uregulowania w tym zakresie do treści ustawy.

Odstąpiono również od identyfikacji zakresu zwolnień przy pomocy klasyfikacji statystycznych.

Jan Kowalski, będący czynnym podatnikiem podatku VAT, w ramach prowadzonej działalności przeprowadzi szkolenie adresowane do rzeczoznawców majątkowych. Celem szkolenia jest doskonalenie kwalifikacji zawodowych. Podatnik nie jest jednostką objętą systemem oświaty, a świadczone przez niego usługi nie są finansowane ze środków publicznych. Przy spełnieniu jakich warunków podatnik będzie korzystał ze zwolnienia w podatku VAT?

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:
a) jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
b) uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym
- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Jednocześnie art. 43 ust. 1 pkt 29 określa, iż zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:
a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
c) finansowane w całości ze środków publicznych
- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Odnosząc się do treści przytoczonych przepisów zauważyć należy, iż opisane w przykładzie usługi kształcenia zawodowego nie będą się mieścić w dyspozycji art. 43 ust. 1 pkt 26. Przepis ten bowiem adresowany jest do jednostek objętych systemem oświaty oraz uczelni. W konsekwencji analizie należy poddać drugą z powołanych regulacji.

Treść punktu 29 ust. 1 art. 43 określa trzy alternatywne przypadki, w których wprowadzono korzystne dla podatników rozwiązania.

Odnosząc przywołane regulacje do opisanego na wstępie przykładu, by podatnik był zwolniony z podatku VAT, organizowane przez niego usługi kształcenia zawodowego powinny być prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Niemczycki

Prawnik, adwokat kościelny, ekspert w dziedzinie procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama