| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Które usługi związane ze sportem są zwolnione z VAT?

Które usługi związane ze sportem są zwolnione z VAT?

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu.

Warunkiem zwolnienia jest to, że: 

a) usługi te są konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub organizowania  wychowania fizycznego i uczestniczenia w nim, 

b) świadczący te usługi nie są nastawieni na osiąganie zysków,

c) usługi te są świadczone na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących  w wychowaniu fizycznym,  z wyłączeniem usług związanych z działalnością marketingową oraz  reklamowo-promocyjną, wstępu na imprezy sportowe, usług odpłatnego  prowadzenia statków przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji, usług  odpłatnego zakwaterowania związanych ze sportem lub wychowaniem  fizycznym oraz usług wynajmu sprzętu sportowego i obiektów sportowych za  odpłatnością. 

W okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. usługi  związane m.in. z działalnością obiektów sportowych, które nie korzystają z ww.  zwolnienia, podlegają co do zasady opodatkowaniu według stawki 8%. 

Na podstawie art. 146a pkt 2  ustawy o VAT w  związku z poz. 179,185, i 186 załącznika nr 3 do tej  ustawy opodatkowaniu  stawką w wysokości 8% podlegają m.in.: 

1) usługi w zakresie wstępu na imprezy sportowe, 

2) pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu,

3) działalność obiektów sportowych sklasyfikowana (wg Polskiej  Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wprowadzonej w  życie rozporządzeniem Rady  Ministrów z dnia 29 października 2008 r. – Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn.  zm.) w grupowaniu 93.11.10.0; w  grupowaniu tym sklasyfikowane są przykładowo usługi udostępniania obiektu sportowego, np. basenu, kortu  tenisowego, hali sportowej  na zasadzie wykupienia wstępu (poprzez zakup np.  karnetu, biletu wstępu itp.), w celu wykorzystania go zgodnie z charakterem  obiektu. 

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Kalkulator odsetek podatkowych

Źródło: Odpowiedź Ministra Finansów na interpelację poselską nr 21825/2011

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Talento

Firma konsultingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »