| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Które usługi związane ze sportem są zwolnione z VAT?

Które usługi związane ze sportem są zwolnione z VAT?

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu.

Warunkiem zwolnienia jest to, że: 

a) usługi te są konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub organizowania  wychowania fizycznego i uczestniczenia w nim, 

b) świadczący te usługi nie są nastawieni na osiąganie zysków,

c) usługi te są świadczone na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących  w wychowaniu fizycznym,  z wyłączeniem usług związanych z działalnością marketingową oraz  reklamowo-promocyjną, wstępu na imprezy sportowe, usług odpłatnego  prowadzenia statków przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji, usług  odpłatnego zakwaterowania związanych ze sportem lub wychowaniem  fizycznym oraz usług wynajmu sprzętu sportowego i obiektów sportowych za  odpłatnością. 

W okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. usługi  związane m.in. z działalnością obiektów sportowych, które nie korzystają z ww.  zwolnienia, podlegają co do zasady opodatkowaniu według stawki 8%. 

Na podstawie art. 146a pkt 2  ustawy o VAT w  związku z poz. 179,185, i 186 załącznika nr 3 do tej  ustawy opodatkowaniu  stawką w wysokości 8% podlegają m.in.: 

1) usługi w zakresie wstępu na imprezy sportowe, 

2) pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu,

3) działalność obiektów sportowych sklasyfikowana (wg Polskiej  Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wprowadzonej w  życie rozporządzeniem Rady  Ministrów z dnia 29 października 2008 r. – Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn.  zm.) w grupowaniu 93.11.10.0; w  grupowaniu tym sklasyfikowane są przykładowo usługi udostępniania obiektu sportowego, np. basenu, kortu  tenisowego, hali sportowej  na zasadzie wykupienia wstępu (poprzez zakup np.  karnetu, biletu wstępu itp.), w celu wykorzystania go zgodnie z charakterem  obiektu. 

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Kalkulator odsetek podatkowych

Źródło: Odpowiedź Ministra Finansów na interpelację poselską nr 21825/2011

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »