Czy kredyt kupiecki jest zwolniony z VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 16 maja 2011 r. (ILPP2/443-369/11-2/SJ).
REKLAMA
Stan faktyczny
Sprawa dotyczyła spółki, prowadzącej działalność w zakresie kopalnictwa miedzi i sprzedaży tego surowca. Z uwagi na sytuację gospodarczą, w stosunku do niektórych odbiorców stosowała ona tzw. kredyt kupiecki, czyli znaczne wydłużenie terminu płatności za sprzedany towar.
Wynagrodzeniem spółki były odsetki należne jej za cały okres finansowania klienta – od daty sprzedaży do dnia wymagalności płatności. Jednocześnie, w celu zabezpieczenia swojej płynności finansowej, spółka zawierała umowę forfaitingu, obejmującą sprzedaż wierzytelności spółki bankowi z siedzibą w UE, bez możliwości regresu.
Polecamy: Zwolnienia przedmiotowe z VAT 2011
W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy kwotę odsetek z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego, wyodrębnioną na fakturze sprzedaży towarów dla polskiego klienta – w świetle przepisów ustawy o VAT obowiązujących od dnia 1 stycznia 2011 r., należy traktować jako usługę podlegająca zwolnieniu od opodatkowania podatkiem VAT?
Fiskus podziela stanowisko podatnika
Zdaniem spółki, w omawianej sytuacji mamy do czynienia z wynagrodzeniem za odrębną od dostawy towarów usługę, tj. usługę udzielania kredytu kupieckiego, która podlega zwolnieniu od VAT.
Uzasadniając swoje stanowisko, spółka wskazała, że kredyt kupiecki nie jest niczym innym, niż odroczoną płatnością pobranego przez kupującego towaru. Przy takiej umowie zakup towaru następuje w innym momencie niż zapłata ustalonej za niego należności. Oznacza to, że sprzedawca poprzez odroczenie terminu płatności przez czas tego odroczenia kredytuje nabywcę.
W konsekwencji, w ocenie spółki, w przedmiotowej sytuacji, dochodzi do sprzedaży dwóch świadczeń, tj.: dostawy towarów oraz sprzedaży usług.
Polecamy: Kiedy usługi psychologiczne są zwolnione z VAT?
Tym samym, usługa polegająca na wydłużeniu terminów płatności mieści się w zakresie pojęcia usługi udzielania kredytów i korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie ww. art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT
Organ uznał to stanowisko za prawidłowe, w uzasadnieniu przychylając się do argumentacji podatnika.
Taka interpretacja ma oparcie w orzecznictwie TSUE
Omawiana interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu to już druga – po interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 lutego 2011 r. (sygn. IPPP2-443-958/10-2/IŻ) – interpretacja dotycząca opodatkowania odsetek od kredytu kupieckiego w świetle przepisów ustawy o VAT obowiązujących od 1 stycznia 2011 r.
W obu tych interpretacjach organy potwierdziły, że kredyt kupiecki korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT jako usługa udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych.
Powyższe interpretacje wpisują się w linię interpretacyjną przyjmowaną przez organy podatkowe już w 2010 roku, zgodnie z którą odsetki od kredytu kupieckiego stanowią odrębną usługę pośrednictwa finansowego, zwolnioną z podatku VAT.
Warto zaznaczyć, że w interpretacjach dotyczących kredytu kupieckiego pojawia się odwołanie do dwóch kluczowych dla tej kwestii wyroków.
Jednym z nich jest orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej („TSUE”) z 27 października 1993 r. (sygn. C-281/91), w którym TSUE stwierdził, że odsetki od kredytu kupieckiego podlegają zwolnieniu z VAT jako usługa finansowa, o ile są one należne za okres następujący po dostawie towaru lub wykonaniu usługi.
REKLAMA
Drugim jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 września 2008 r. (sygn. I FSK 1284/07), w którym sąd potwierdził, że odsetki od kredytu kupieckiego stanowią odrębną usługę pośrednictwa finansowego, która korzysta ze zwolnienia z VAT.
Należy jednak pamiętać, że w 2010 roku zdarzały się przypadki interpretacji, w których organy podatkowe twierdziły, że odsetki od kredytu kupieckiego nie korzystają ze zwolnienia z VAT jako odrębna usługa pośrednictwa finansowego, lecz de facto stanowią część składową ceny sprzedaży i powinny być opodatkowane według stawki podatku właściwej dla dostawy towaru lub świadczenia usługi (np. interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPP1/443-262/10/MS oraz ITPP1/443-1217/09/MS).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat