Czy usługi zabezpieczenia medycznego imprez i zgromadzeń masowych są zwolnione z VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Zabezpieczenie imprezy polega na tym, że personel medyczny (mający odpowiednie uprawnienia m. in. lekarz, ratownik medyczny, pielęgniarz), zatrudniony w spółce, wchodzący w skład obsady karetki R zabezpiecza pod względem medycznym imprezy masowe obsadzając tzw. punkt pomocy medycznej.
REKLAMA
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej.
Z kolei w myśl art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez:
a) lekarzy i lekarzy dentystów,
b) pielęgniarki i położne,
c) osoby wykonujące inne zawody medyczne, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.),
d) psychologów.
Przepisy te zwalniają z VAT wyłącznie usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Czyli zwolnieniu nie podlegają wszystkie świadczenia, które można wykonać w ramach wykonywania zawodów medycznych, ale tylko służące określonemu celowi.
Tam, gdzie nie ma bezpośredniego związku z leczeniem - nie ma prawa do zastosowania zwolnienia z VAT.
Czy usługi fizjoterapeutyczne są zwolnione z VAT?
Świadczenie usług, dokonywane w ramach wykonywania zawodu lekarza, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeśli nie odpowiadają one koncepcji opieki medycznej.
Zdaniem organów podatkowych „profilaktyka” to wszelkie działania i środki stosowane w celu zapobiegania czemuś niepożądanemu, likwidowanie przyczyn niekorzystnych zjawisk; to działania i środki stosowane w celu zapobiegania chorobom.
„Zachowywanie” rozumiane jest jako dochowanie czegoś w stanie niezmienionym, nienaruszonym lub niezniszczonym mimo upływu czasu lub niesprzyjających okoliczności, utrzymywanie.
REKLAMA
Interpretując słowo „ratowanie”, należy odwołać się do słów „ratować” i „ratownictwo”. Ratować to starać się ocalić, zachować coś, natomiast ratownictwo jest rozumiane jako ogół środków i metod ratowania życia ludzkiego i niesienia pomocy w warunkach zagrożenia.
Słowo „przywracać” oznacza doprowadzić coś do poprzedniego stanu, wprowadzić coś na nowo, odtworzyć coś w pierwotnej postaci, wznowić odnowić, sprawić, ze ktoś się znajdzie w takiej sytuacji, w takim stanie, w jakim był poprzednio.
Poprawa to zmiana stanu czegoś na lepsze, poprawienie czegoś, poprawianie się, polepszanie.
Czy usługi dentystyczne są opodatkowane VAT?
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu dokonując ustalenia, czy dana usługa medyczna podlega zwolnieniu z VAT, należy ustalić, czy będzie spełniała wyżej określone warunki.
Organ podatkowy uznał, że usługi polegające na zabezpieczeniu imprezy masowej służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Kryterium przedmiotowe jest więc spełnione.
Spółka (niebędąca zoz-em) zatrudniająca przedstawicieli zawodów medycznych na podstawie umowy, ma prawo korzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT.
Bowiem podporządkowany i niesamodzielny charakter stosunku pracy pozwala uznać, że czynności wykonywane przez pracownika są czynnościami samego podmiotu (pracodawcy).
Stąd uznać można, że jest spełnione również kryterium podmiotowe określone w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT i na podstawie tego przepisu usługi świadczone przez Spółkę są zwolnione z VAT.
Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 maja 2011 r. (nr ILPP1/443-248/11-2/MS).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat