REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzaje złomu a odwrotne obciążenie podatkiem VAT jego dostawy

Ewa Dudała
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Rodzaje złomu a odwrotne obciążenie podatkiem VAT jego dostawy
Rodzaje złomu a odwrotne obciążenie podatkiem VAT jego dostawy

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2011 r. zmianie uległ system naliczania i odliczania podatku VAT w obrocie złomem. Szykuje się jednak jeszcze jedna nowelizacja ustawy o VAT w tym zakresie, która ma zacząć obowiązywać od II półrocza 2011 r.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, podatnikami są również osoby fizyczne, prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej nabywające złom.

REKLAMA

Autopromocja

Jednak osoby te są podatnikami VAT jeżeli dokonującym dostawy złomu na terytorium kraju jest podatnik, o którym mowa w art. 15, niekorzystający ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Przyjęte regulacje wprowadzają mechanizm (tzw. odwrotnego obciążenia – z ang. reverse charge) polegający na przesunięciu obowiązku rozliczenia VAT na podatnika, na rzecz którego dokonywana jest dostawa złomu.

Z powołanego przepisu wynika, że:
1. w przypadku transakcji dokonywanej przez podatnika podatku VAT, który nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego na gruncie VAT, na rzecz innego podatnika (a więc dostawy dokonywanej pomiędzy przedsiębiorcami),
2. której przedmiotem będzie złom (towar, którego nie można uznać za używany),
zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT jest nabywca.

Regulacja ta stanowi wyjątek od zasady, zgodnie z którą podatek VAT z tytułu dostawy towarów na terytorium Polski rozlicza sprzedawca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kluczową kwestią dla zastosowania właściwego sposobu rozliczenia podatku jest więc ustalenie, czy dany towar mieści się w pojęciu złomu.

Na skutek licznych pytań podatników w zakresie rodzajów złomu, których dostawa opodatkowana jest na zasadzie odwrotnego obciążenia Minister Finansów podjął próbę wyjaśnienia tych wątpliwości.

Co to jest złom w świetle ustawy o VAT?

W interpretacji ogólnej z dnia 2 maja 2011 r. (sygn. PT3/033/2/188/LWA/11/569) wyjaśniono, że: „kierując się wykładnią historyczną i celowościową przez złom dla celów zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT należy rozumieć złom metali, w tym złom stalowy (wsadowy i niewsadowy), żeliwny i metali nieżelaznych, jak również złom metali szlachetnych. (…) W cel przyjętej w art. 17 ust. 1 pkt 7 cyt. ustawy regulacji wpisuje się również obrót zużytymi akumulatorami ołowianymi lub ich częściami zaliczanymi – zgodnie z normą europejską PN-EN 14057:2003, mającej status Polskiej Normy - do złom”.

Tym samym, Minister Finansów określił, które dostawy – oczywiście po spełnieniu ustawowych warunków - objęte są zakresem szczególnej regulacji polegającej na rozliczeniu podatku należnego przez nabywcę.

Powyższą interpretacją można posiłkować się do czasu uchwalenia zmian do ustawy o podatku od towarów i usług. Ministerstwo Finansów opracowało bowiem projekt ustawy z dnia 20 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy o transporcie drogowym.

Projekt zakłada zmianę treści obecnego art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, stanowiąc, że podatnikami tego podatku są podmioty nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 (pozostałe warunki nie zostaną zmienione).

Zwrot VAT za materiały budowlane w 2011 r. - nowy wykaz materiałów budowlanych

Jednocześnie w załączniku nr 11 wskazane zostały następujące towary:
1. PKWiU ex 24.10.14.0 – Granulki i proszek z surówki, surówki zwierciadlistej lub stali – wyłącznie wlewki do przetopienia,
2. PKWiU ex 24.45.30.0 – Pozostałe metale nieżelazne i wyroby z nich: cermetale; popiół i pozostałości zawierające metale i związki metali – wyłącznie odpady i złom metali nieszlachetnych,
3. PKWiU 38.11.51.0 – Odpady szklane
4. PKWiU 38.11.54.0 – Pozostałe odpady gumowe
5. PKWiU 38.11.55.0– Odpady z tworzyw sztucznych
6. PKWiU ex 38.11.58.0 – Odpady inne niż niebezpieczne zawierające metal – wyłącznie:
- żużel granulowany pochodzący z produkcji żelaza i stali,
- żużle z wyłączeniem żużla granulowego, zendra oraz inne odpady hutnicze hutnictwa żelaza i stali,
- żużle, popioły i odpady (z wyjątkiem żużli, popiołów i odpadów hutnictwa żelaza i stali), które zawierają metale arsen, lub ich związki,
- odpady i złom z miedzi, niklu, aluminium, ołowiu, cynku, cyny, pozostałych metali nieszlachetnych,
- opady i złom metali szlachetnych lub metali platerowanych metalami szlachetnymi,
 odpady i złom związków metali szlachetnych, w szczególności stosowane do odzysku metali szlachetnych,
7. PKWiU 38.12.27 – Odpady i braki ogniw i akumulatorów elektrycznych; zużyte ogniwa i baterie galwaniczne oraz akumulatory elektryczne

Jak widać, katalog surowców wskazany w załączniku jest o wiele szerszy od tradycyjnego pojęcia złomu.

Odbiega również w znacznym stopniu od katalogu przedstawionego przez Ministra Finansów we wspomnianej interpretacji ogólnej, gdzie Minister wskazywał, że chodzi o złom: stalowy, żeliwny, metali nieżelaznych i szlachetnych.

Po tych zmianach, których planowane wejście w życie datowane jest na 1 lipca 2011 r., odwrotnym obciążeniem objęta również będzie sprzedaż odpadów poprodukcyjnych i surowców wtórnych. Warto więc już dziś przyswoić sobie te wiadomości, aby prawidłowo dokonywać rozliczeń podatku VAT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy większość nabywców towarów i usług, na których wystawiane będą obowiązkowo faktury ustrukturyzowane, zrezygnuje z posiadania tych dokumentów?

Dla większości adresatów czynności wykonanych przez podatników VAT czynnych faktura ustrukturyzowana jako dokument będzie czymś nieznanym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora faktura ustrukturyzowana nie jest obiektywnie jakimkolwiek dokumentem księgowym, bo brak jest jej „doręczenia” dłużnikowi. W drodze wyjątku faktury te można uznać za „doręczone” innym podatnikom VAT czynnym, ale owo podatkowe „doręczenie” nie wywołuje ex lege skutków cywilnoprawnych. 

Nie wszyscy wnioskujący otrzymali dotację A2.1.1. Jakie dalsze kroki może podjąć przedsiębiorca, którego wniosek nie został objęty wsparciem?

W końcu po trzykrotnym przedłużaniu terminu oceny wniosków 26 września 2024 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało listę rankingową projektów zgłoszonych w ramach inwestycji A2.1.1 Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. 

Zwolnienie z podatku przychodów po umorzeniu kredytu frankowego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia z podatku przychodów, uzyskanych wskutek umorzenia kredytów hipotecznych we frankach - podał resort w uwagach do projektu rozporządzenia, wydłużającego zwolnienie do końca 2026 r.

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

REKLAMA

Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

REKLAMA

QUIZ. Korpomowa. Czy rozumiesz język korporacji? 15/15 to wielki sukces
Korpomowa, czyli specyficzny język korporacji, stał się nieodłącznym elementem życia zawodowego wielu z nas. Z jednej strony jest obiektem żartów, z drugiej - niezbędnym narzędziem komunikacji w wielu firmach. Czy jesteś w stanie rozpoznać i zrozumieć najważniejsze pojęcia z tego języka? Czy potrafisz poruszać się w świecie korporacyjnych skrótów, terminów i zwrotów? Sprawdź się w naszym quizie!
Ile zwrotu z ulgi na dziecko w 2025 roku? Podstawowe warunki, limity oraz przykładowe wysokości zwrotu w rozliczeniu PIT

Ulga na dziecko to znaczące wsparcie podatkowe dla rodziców i opiekunów. W 2025 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, rodzice mogą liczyć na konkretne kwoty ulgi w zależności od liczby dzieci. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyliczenia i warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z przysługującego zwrotu w rozliczeniu PIT.

REKLAMA