REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dokonać korekty deklaracji VAT?

Paweł Barnik
Ekspert podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

REKLAMA

Rozliczenie podatku VAT jest nieodzownie związane z właściwym zadeklarowaniem kwoty zobowiązania podatkowego. Niemniej w wielu przypadkach uprzednio zadeklarowana kwota zobowiązania ulega zmianie poprzez jej zwiększenie lub zmniejszenie. W konsekwencji możliwe jest dokonanie korekt rozliczeń podatkowych.

Zobacz również: USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

Podatnicy, co do zasady, mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację podatkową. Skorygowanie deklaracji następuje poprzez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn dokonanej korekty.

Zobacz druki: VAT-R (11) - Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług oraz Wniosek / Korekta o zwrot podatku VAT / Application/Adjustment for VAT refund

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie złożone wadliwe deklaracje powodują konieczność ich korekty.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Błędne deklaracje można bowiem podzielić na takie, które:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. nie powodują zmiany wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy lub kwoty do zwrotu na rachunek bankowy, ale jednocześnie wadliwa deklaracja podatkowa posiada drobne błędy formalne;

2. nie powodują zmiany wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy lub kwoty do zwrotu na rachunek bankowy, ale jednocześnie wadliwa deklaracja podatkowa posiada inne istotne błędy formalne;

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

3. powodują zmianę wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy lub kwoty do zwrotu na rachunek bankowy, ale kwota ta nie przewyższa 1000 zł, jednocześnie złożona deklaracja podatkowa w pozostałych pozycjach jest prawidłowa;

4. powodują zmianę wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy lub kwoty do zwrotu na rachunek bankowy, lecz kwota ta nie przewyższa 1000 zł, jednocześnie złożona deklaracja podatkowa zawiera inne istotne błędy formalne;

Autopromocja

KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych

Kto i kiedy musi wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Co należy mieć, aby móc wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Kary za naruszenie obowiązków w zakresie wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Te oraz inne zagadnienia poruszone zostaną podczas tego webinarium.

Webinarium: KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych + certyfikat gwarantowany

5. powodują zmianę wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy lub kwoty do zwrotu na rachunek bankowy, kwota ta przewyższa wartość 1000 zł.

W pierwszym przypadku podatnik nie będzie zobowiązany do złożenia korekty deklaracji podatkowej, bowiem błędy te nie mają wpływu na ustalenie zobowiązania podatkowego w VAT (w szczególności gdy możliwa jest identyfikacja podatnika, który złożył deklarację).

Druga ze wskazanych opcji zawierająca co prawda poprawne informacje rachunkowe, ale posiadająca również istotne błędy formalne co do tożsamości podmiotu składającego deklarację podatkową wymaga złożenia korekty deklaracji podatkowej.

Przyjmijmy bowiem, że w złożonej przez podatnika deklaracji brak jest numeru identyfikacji podatkowej, podpisu osoby uprawnionej do złożenia deklaracji czy dane te zostały podane błędnie.

W konsekwencji pojawienia się wątpliwości (w ocenie organu podatkowego) co do tożsamości podmiotu składającego deklarację prawdopodobnie konieczne będzie złożenie korekty uprzednio przesłanej deklaracji.

W trzecim przypadku złożona deklaracja podatkowa zawiera błędy rachunkowe, lecz o niewielkiej wartości, nieprzekraczającej kwoty 1000 zł. W analizowanej sytuacji organ podatkowy może postąpić dwojako.

Jeżeli w wyniku czynności sprawdzających organ podatkowy stwierdzi, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, organ podatkowy w zależności od charakteru i zakresu uchybień:

- koryguje deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 1 000 zł;

- zwraca się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podaje się w wątpliwość.

Organ podatkowy może więc albo poprawić (we własnym zakresie) złożoną deklarację podatkową albo zwrócić się do podatnika o konieczność złożenia korekty deklaracji podatkowej.

VAT 2011 - zmiany od 1 kwietnia

VAT 2011 - wszystkie zmiany od 1 stycznia

W sytuacji gdy organ podatkowy wybierze pierwszą z opcji, wówczas powinien dokonać określonych czynności formalnych.

Przede wszystkim zobowiązany będzie uwierzytelnić kopię skorygowanej deklaracji oraz doręczyć ją wraz z informacją o zmianie zobowiązania podatkowego, kwoty do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy czy kwoty do zwrotu na rachunek bankowy podatnika. Przy czym w przypadku autokorekty dokonanej przez urząd skarbowy, podatnikowi przysługuje wniesienie sprzeciwu do organu podatkowego, który jej dokonał.

Odwołanie powinno zostać złożone w terminie 14 dni od dnia doręczenia uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji. Wniesienie takiego sprzeciwu powoduje automatyczne unieważnienie sporządzonej przez organ korekty. Podatnik w takiej sytuacji ma obowiązek skorygowania deklaracji we własnym zakresie. Natomiast w sytuacji gdy podatnik nie wniesie odwołania na sporządzoną przez organ podatkowy korektę, wywoła ona analogiczne skutki prawne jak korekta złożona przez samego podatnika.

Ostatnie dwa przypadki (4 i 5) wymagają bezwzględnego złożenia korekty deklaracji podatkowej przez samego podatnika. W tych przypadkach organ podatkowy nie będzie uprawniony do złożenia autokorekty deklaracji podatkowej.

Należy pamiętać, że skorygowanie deklaracji następuje poprzez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. W praktyce (bowiem żaden przepis nie określa szczegółowego zakresu informacji jaki powinien znaleźć się w uzasadnieniu) podatnik powinien w miarę szczegółowo (jeśli to możliwe) opisać przyczynę powstałych nieprawidłowości lub skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego, a także wskazać faktury/zdarzenia/transakcje, na podstawie których dokonywana jest zmiana rozliczenia deklaracji podatkowej.

Złożenie korekty deklaracji podatkowej na potrzeby podatku VAT nie wymaga dodatkowo korzystania z instytucji tzw. „czynnego żalu”.

Samo złożenie prawnie skutecznej korekty wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i uiszczenie w całości, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należności publicznoprawnej uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie traktowane jest jako skuteczne poinformowanie organu podatkowego o powstałych okolicznościach wyłączające odpowiedzialność karną.

Zatem podatnik podlega ochronie w przypadku gdy sam złoży korektę deklaracji podatkowej, która będzie prawnie skuteczna, tj. zostanie dokonana zgodnie z zasadami prawa podatkowego.

Uprawnienie do złożenia korekty deklaracji podatkowej:
1) ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej – w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą;
2) przysługuje nadal po zakończeniu:
a) kontroli podatkowej;
b) postępowania podatkowego – w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Korekta złożona w czasie trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, nie wywołuje skutków prawnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  REKLAMA