Gdzie należy opodatkować nabycie i eksport towarów poza terytorium kraju

Firma polska, zarejestrowana jako podatnik VAT i działająca na terenie kraju, ma zamiar kupować towar u kontrahenta unijnego i sprzedawać na eksport (poza obszar Wspólnoty). Przy czym, towar będzie wysyłany bezpośrednio od kontrahenta unijnego do odbiorcy spoza Unii, a polska firma będzie wystawiała jedynie faktury. Jaką stawkę VAT zastosować w tej sytuacji przy sprzedaży? Czy przy zakupie wystąpi nabycie wewnątrzwspólnotowe?
RADA
W tym przypadku miejsce dostawy tych towarów nie znajduje się w Polsce. To oznacza, że czynności powyższe nie podlegały opodatkowaniu w kraju.
UZASADNIENIE
W Polsce opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, między innymi, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, które nastąpiło na terytorium kraju. Pod pojęciem wenątrzwspólnotowego nabycia ustawodawca rozumie nabycie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, które to towary w wyniku dostawy są przemieszczane z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium drugiego.
Zatem, by można było mówić – w odniesieniu do polskiego podatnika – o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, towary te muszą zostać przemieszczone z terytorium państwa członkowskiego dostawy na terytorium naszego kraju (co winno być poparte odpowiednimi dokumentami, a strony transakcji winny zarejestrować się dla celów handlu wewnątrzwspólnotowego i posiadać numer VAT UE).
W sytuacji gdy warunki te nie zostaną spełnione, nie zachodzi przesłanka, by uznać taką transakcję za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów tylko z takiego powodu, że uczestniczy w niej podmiot polski.
W związku z powyższym, odnosząc się do omawianego przykładu, trzeba wyjaśnić, że jeżeli polski podatnik, który zakupi towary np. na terytorium Włoch i nie przemieści ich na terytorium RP, nie będzie miał prawa do wymiany polskiego numeru VAT UE z dostawcą. A tym samym, sprzedawca opodatkuje tę transakcję zgodnie z obowiązującymi w jego kraju przepisami jako transakcję krajową. Jeżeli polski podmiot chce skorzystać z prawa do odliczenia podatku, winien zarejestrować się na terytorium Włoch dla celów podatku VAT.
Następnym etapem transakcji jest eksport nabytych towarów. Zgodnie z polskimi przepisami w tym zakresie, pod pojęciem eksportu towarów należy rozumieć wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty (w wyniku sprzedaży), który został potwierdzony przez urząd celny. Zatem i w tym przypadku wywóz towarów z terytorium Włoch do kraju trzeciego nie stanowi eksportu w rozumieniu polskich przepisów prawa.
Reasumując, należy wnioskować, że towar zakupiony przez polski podmiot na terytorium innego państwa członkowskiego, a następnie wyeksportowany z terytorium tego państwa członkowskiego poza terytorium Wspólnoty nie będzie stanowił podstawy do rozliczenia w podatku od towarów i usług w Polsce. Aby polski podmiot mógł odzyskać podatek VAT z tytułu zakupu przedmiotowego towaru, a następnie skorzystać z preferencji eksportowych, winien dokonać rejestracji dla celów VAT w tym państwie członkowskim.
Jeżeli polski podatnik nie chciałby dokonywać rejestracji w innym państwie członkowskim, ale rozliczać podatek VAT w kraju, transakcję winien przeprowadzić tak, by nabyty towar został dostarczony na terytorium RP i następnie z Polski wywieziony (wyeksportowany) poza terytorium Wspólnoty.
• art. 2 pkt 8, art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 9, 22 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
Maria Bera
pracownik organów skarbowych, specjalista w zakresie VAT


Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...