Kiedy rozliczyć fakturę za usługi telekomunikacyjne

Otrzymałem fakturę za usługę telekomunikacyjną wystawioną 14 maja 2006 r., z terminem płatności 28 maja 2006 r. Czy mogę rozliczyć taką fakturę tylko w deklaracji za maj? Czy jeżeli nie rozliczę tej faktury w deklaracji majowej, mogę to zrobić w deklaracji za czerwiec?
RADA
W przypadku otrzymania faktury za usługi telekomunikacyjne powinien Pan taką fakturę rozliczyć w deklaracji za miesiąc, w którym przypada określony na tej fakturze termin płatności. W tym wypadku będzie to deklaracja majowa. Jeżeli nie odliczy Pan VAT w tym terminie, może Pan to zrobić w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy, czyli czerwiec.

UZASADNIENIE
Odpowiedź na Pana pytanie należy rozpocząć od zwrócenia uwagi na fakt, że ustawodawca w sposób szczególny określił zasady odliczania VAT z faktur za usługi telekomunikacyjne. Co do zasady, VAT z faktur rozlicza się w deklaracji za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Jeżeli jednak faktura za usługę telekomunikacyjną zawiera informację, jakiego okresu dotyczy, to prawo do odliczenia wykazanego na niej VAT powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności za te usługi (art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT).
W pytaniu nie podaje Pan, jakiego okresu dotyczy otrzymana faktura. Ponieważ jednak na fakturze tej określono termin płatności na 28 maja, zakładam, że znalazła się na niej również informacja, jakiego miesiąca dotyczy zapłata. W związku z tym otrzymana przez Pana faktura powinna zostać rozliczona w deklaracji za maj, a więc do 25 czerwca 2006 r. Ponieważ 25 czerwca wypada w tym roku w niedzielę, data złożenia deklaracji za maj przesunie się na 26 czerwca. Jeżeli jednak nie dokonałby Pan rozliczenia tej faktury w deklaracji za maj, może Pan to zrobić w deklaracji za następny okres rozliczeniowy, czyli czerwiec. Przepis art. 86 ust. 11 ustawy o VAT mówi bowiem wyraźnie, że jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10 tego artykułu, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.
Ponieważ sposób odliczania VAT z faktury za usługi telekomunikacyjne został określony w art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT, to przytoczona zasada ma również zastosowanie do faktur za tego typu usługi.
Na koniec warto również wspomnieć o możliwości korygowania deklaracji VAT w przypadku, gdyby z jakichś przyczyn nie rozliczył Pan otrzymanej faktury. Jeżeli nie dokonałby Pan obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których była wyżej mowa, może Pan to zrobić poprzez dokonanie korekty deklaracji podatkowej. Korekty tej dokonuje się za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. W tym przypadku jest to maj 2006 r. Korekty można jednak dokonać nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym to prawo wystąpiło.

• art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Katarzyna Owczarek
ekspert w zakresie VAT, pracownik redakcji
Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...