Czy sprzedaż działki budowlanej podlega opodatkowaniu VAT

Czy sprzedaż działki budowlanej należy opodatkować podatkiem VAT? Działka jest własnością obojga małżonków, z których jedno prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT. Sprzedawana jest tylko jedna działka i nie będzie sprzedaży innej działki (czynność sporadyczna).
O opodatkowaniu sprzedaży działki budowlanej decyduje w wymienionym przypadku to, czy stanowi ona przejaw działalności osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą jako podatnik VAT (czy jest wykonywana w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą).
 
Od 1 maja 2004 r. grunty są uważane za towary, a tym samym ich dostawa stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. W omawianym przypadku grunt jest własnością obojga małżonków, z których jedno prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT.
Nie zostało niestety wskazane, czy przedmiotowy grunt wykorzystywany jest w działalności gospodarczej jednego z małżonków. Jest to bardzo istotne w omawianym przypadku. Co prawda, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie formułują tej zasady wprost, lecz nie ulega wątpliwości, iż status podatnika VAT nie oznacza, że każde działanie tego podmiotu jest działaniem jako podatnika VAT. Dlatego też nie wszystkie czynności wykonywane przez osobę posiadającą status podatnika podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.
Przykład 1
Pan Jerzy prowadzi działalność gospodarczą, a tym samym posiada status podatnika VAT. W sobotnie popołudnie wybrał się wraz z żoną i dziećmi na zakupy. Nabywając różnego rodzaju towary pan Jerzy nie działa jako podatnik VAT, a tym samym sprzedawcy nabywanych towarów nie są obowiązani do wystawiania faktur (chyba że pan Jerzy zażąda tego).
Przykład 2
Pan Michał prowadzi hurtownię obuwia. Jest podatnikiem VAT. W najbliższym czasie zamierza sprzedać swoje mieszkanie. Sprzedając to mieszkanie pan Michał nie musi rozważać obowiązku rozliczenia VAT, gdyż mieszkanie to nigdy nie służyło prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
Jak widać, ustalenie, czy określona czynność jest wykonywana przez dany podmiot jako podatnika VAT, czy też nie, ma fundamentalne znaczenie dla opodatkowania tej czynności. W omawianym przypadku sprzedaż (dostawa) działki budowlanej będzie podlegać opodatkowaniu, jeśli działka ta była wykorzystywana przez podatnika w jego działalności. Jeśli tak, sprzedaż ta będzie podlegać opodatkowaniu jako czynność wykonywana przez podatnika VAT. Wyjaśnić przy tym należy, iż przepisy nie przewidują możliwości wyłączenia opodatkowania ze względu na sporadyczność danej czynności (fakt ten ma jednak znaczenie przy ustalaniu proporcji sprzedaży (art. 90 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług). Przepisy nie uzależniają również opodatkowania danej czynności od wysokości kwoty sprzedaży uzyskanej z jej tytułu.
Sprzedaż działki nie będzie natomiast podlegać opodatkowaniu, jeśli okoliczności jej sprzedaży pozwolą na uznanie, iż nie odbywa się ona w ramach wykonywania czynności podatnika VAT. W takim przypadku sprzedaż działki będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
• art. 5, art. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...