Jak ewidencjonować w księdze koszty przesyłki pokrywane przez kupującego

Anna Zawadzka
rozwiń więcej
Prowadzę działalność polegającą na sprzedaży artykułów metalowych przez internet. Koszty wysłania paczek z zakupionym towarem są pokrywane przez nabywcę. W jaki sposób powinnam ewidencjonować w księdze koszty przesyłki pokrywane przez kupującego?

RADA

Otrzymywane przez Panią kwoty z tytułu sprzedawanych towarów powinna Pani ujmować w kolumnie 7 księgi, zaś kwoty na pokrycie kosztów przesyłki powinny być ujęte w kolumnie 8 księgi.

UZASADNIENIE

Ponieważ zgodnie ze słownikiem zawartym w § 3 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów używane w nim pojęcie „przychodu” oznacza przychód w rozumieniu ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych, to odpowiedź na Pani pytanie należy rozpocząć od odwołania się do art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią ustępu 1 tego artykułu za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się:

kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się ponadto dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a - 22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Z przedstawionego pytania wynika, że oprócz należności za sprzedawany towar otrzymuje Pani również należności na pokrycie kosztów wysyłki tych towarów. Biorąc pod uwagę przytoczone powyżej definicje przychodu, należy uznać, że otrzymywane przez Panią kwoty stanowią przychód podlegający ewidencji w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie z 20 czerwca 2006 r. nr PD-2/415/105/06 Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu stwierdził, że:

Podatnik prowadząc działalność w zakresie sprzedaży wysyłkowej, ponosi szereg kosztów związanych z tą sprzedażą i mimo iż pośredniczy on tylko w przekazywaniu opłaty pocztowej między klientem a urzędem pocztowym, to opłata ta wpłacana na jego konto przez nabywcę stanowi część kwoty należnej z tytułu sprzedaży danego towaru.

Ewidencjonowanie w poszczególnych kolumnach księgi otrzymywanych kwot będzie zależało od ich kwalifikacji. I tak, w kolumnie 7 powinno się wpisywać przychody ze sprzedaży wyrobów (towarów handlowych) i sprzedaży usług. W kolumnie 8 powinny zaś być wpisywane pozostałe przychody. Ponieważ ustawodawca wymienił tylko przykładowo rodzaje przychodów, jakie powinny być wpisywane w kolumnie 8, takie jak m.in. przychody z odpłatnego zbycia składników majątku, otrzymanych kar umownych, wynagrodzenia płatnika, to należy uznać, że ma on charakter otwarty. W związku z tym otrzymywane przez Panią kwoty z tytułu sprzedawanych towarów powinna Pani ujmować w kolumnie 7 księgi, zaś kwoty otrzymywane na pokrycie kosztów przesyłki powinny być ujęte w kolumnie 8 księgi.

- § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz.1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 36, poz. 229

Anna Zawadzka

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...