Jak rozliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Elżbieta Kowalska
rozwiń więcej
inforCMS
Pracownik nie może się zrzec przysługującego mu prawa do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Jeśli odchodzący z przedsiębiorstwa pracownik nie zdoła wykorzystać przysługującego mu urlopu, to zgodnie z regulacjami kodeksowymi pracodawca jest obowiązany wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop.


Ekwiwalent za niewykorzystany urlop


Wypłaty ekwiwalentu należy dokonać w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Autopromocja

Kwotę ekwiwalentu należy wyliczyć, stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego. Wyjątki od tych zasad określają przepisy rozporządzenia MPiPS z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop należy ustalić z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, a ustalając podstawę wymiaru ekwiwalentu zgodnie z §15-17 ww. rozporządzenia, należy uwzględnić:

• stałe miesięczne składniki wynagrodzenia - w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu,

• składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, w zmiennej wysokości, wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu - w średniej wysokości z tego okresu.

Jeżeli pracownik nie przepracował pełnego okresu, wynagrodzenie faktycznie wypłacone w tym okresie należy podzielić przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało. Otrzymany wynik należy pomnożyć przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, należy uwzględnić w średniej wysokości z tego okresu.

Nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego

Przepisy rozporządzenia MPiPS zawierają również katalog wypłat, które nie mogą być wliczane do podstawy ustalenia ekwiwalentu. Do podstawy wymiaru ekwiwalentu nie można zaliczyć m.in.:

• wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,

• gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,

• nagród z zakładowego funduszu nagród,

• dodatkowego wynagrodzenia rocznego,

• należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej, odpraw emerytalnych lub rentowych,

• innych odpraw pieniężnych.

Urlopy macierzyńskie wydłużone - zmiany od 17 czerwca 2013 r.

Nowe obowiązki pracodawców w związku z wydłużeniem urlopów macierzyńskich od 17 czerwca 2013 r.


SŁOWNICZEK

Dni wolne od pracy:

• 1 stycznia - Nowy Rok,

• 6 stycznia - Święto Trzech Króli,

• pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy,

• 1 maja - święto państwowe,

• 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,

• pierwszy dzień Zielonych Świątek,

 

• dzień Bożego Ciała,

• 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,

• 1 listopada - Wszystkich Świętych,

• 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,

• 25 i 26 grudnia - pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia.


Współczynnik urlopowy


Pracodawcy wypłacający pracownikom ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy do jego ustalenia muszą wykorzystać tzw. współczynnik urlopowy. Określa on przeciętną miesięczną liczbę dni przypadających do przepracowania w roku, na który został ustalony. Współczynnik ten ustala się odrębnie w każdym roku kalendarzowym i stosuje przy obliczaniu ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego.

Formuła wyznaczania współczynnika urlopowego polega na:

• odjęciu od liczby dni w danym roku kalendarzowym łącznej liczby przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy,

• podzieleniu otrzymanego wyniku przez 12.

Dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy wartość współczynnika urlopowego należy obniżyć proporcjonalnie do wymiaru ich czasu pracy. Oprócz niedziel dniami wolnymi od pracy są dni wymienione w art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

Zapraszamy na forum ZUS i prawo pracy

Dni wolne, które pokrywają się z niedzielą, są uwzględniane w odliczanych niedzielach.

Zatem zgodnie z przepisami powołanej ustawy wartość współczynnika urlopowego dla pracowników pełnoetatowych w 2013 r. wynosi 20,92, co wynika z następujących wyliczeń:

[365 dni - (52 niedziele + 10 świąt + 52 dni wolne)] : 12 = 20,92


Więcej  na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: "Jak należy rozliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop" >>

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...