Plusy i minusy zmian w VAT

Ryszard Kubacki
rozwiń więcej
inforCMS
Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują zmiany w ustawie o VAT, które obejmują wiele podstawowych mechanizmów i konstrukcji, z którymi w praktyce spotyka się każdy przedsiębiorca. Chodzi przede wszystkim o zmiany w VAT dotyczące momentu powstawania obowiązku podatkowego, sposobu ustalania podstawy opodatkowania oraz terminów wystawiania faktur.

 

Autopromocja

Porada pochodzi z serwisu:

 

 



Z pewnością stanie się to przyczyną wielu sporów z fiskusem, jak też niewątpliwie wprowadzi dużo zamieszania - w szczególności przy fakturowaniu czy poprawnym rozpoznawaniu obowiązku podatkowego. Dlatego warto zapoznać się z nowelizacją ustawy o VAT i zastanowić się, jak wpływa ona na obowiązki podatnika prowadzącego działalność w konkretnej branży i określonych okolicznościach.

Rozliczanie zaliczek w VAT po zmianach


Zmiany dotyczące wystawiania faktur


Odnosząc się do tego zagadnienia, po pierwsze należy zaznaczyć, że mamy tu do czynienia z diametralnymi zmianami. Nowe reguły dotyczące terminu wystawiania faktur uregulowano w art. 106a-106q.

W dużej mierze zmiany zasad fakturowania wynikają ze zmian dotyczących terminów rozliczenia VAT. W większości przypadków przepisy nie będą łączyły powstawania obowiązku podatkowego z wystawieniem faktury.

Termin wystawienia faktury. Po nowelizacji, zgodnie z art. 106i ustawy o VAT, faktura powinna być wystawiona nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.


INFORFK:  "Nowe rozporządzenie w sprawie faktur " >>


Prawodawca przewiduje tu oczywiście wyjątki, do których można zaliczyć:

• usługi budowlane - tu fakturę należy wystawić najpóźniej 30. dnia od dnia wykonania usługi,

• dostawę książek drukowanych - tu faktura powinna być wystawiona najpóźniej 60. lub 120. dnia od wydania towarów, gdy umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw,

• usługę drukowania książek - tu faktura powinna być wystawiona najpóźniej w terminie 90 dni od dnia wykonania czynności,

• dostawę mediów - w tym przypadku faktura powinna być wystawiona najpóźniej z upływem terminu płatności.

Z kolei zgodnie z art. 106i ust. 7 istnieje też możliwość wystawienia faktury przed wydaniem towaru czy wykonaniem usługi. Przepis ten stanowi, że faktura nie może być wystawiona wcześniej niż 30. dnia przed:

1) dokonaniem dostawy towaru/wykonaniem usługi lub

2) otrzymaniem całości lub części zapłaty; jeśli zapłatę otrzymano przed dokonaniem dostawy towaru lub wytworzeniem usługi.

W przypadku usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych faktury mogą być też wystawione wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi, pod warunkiem że zawierają informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczą. Wcześniej mogą być też wystawiane faktury dokumentujące dostawy i usługi wymienione w art. 19a ust. 5 pkt 4 (m.in. dostawy tzw. mediów, czyli prądu, ciepła, gazu, usług telekomunikacyjnych).

Odliczenie VAT od samochodów i paliw 2014 - projekt ustawy

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w 2014 r.

 


Faktury „na żądanie”. W 2014 r. podatnicy nie są obowiązani do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT lub przepisów rozporządzenia wykonawczego do ustawy (art. 106b ust. 2 ustawy o VAT). Jednak na żądanie nabywcy towaru lub usługi są obowiązani wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż zwolnioną, z zastrzeżeniem art. 117 pkt 1 i art. 118 (zastrzeżenie to dotyczy rolników ryczałtowych, którzy nie mają obowiązku wystawiania faktur). W przypadku faktury „na żądanie” podatnik ma obowiązek ją wystawić, jeżeli żądanie to zostanie zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

INFORFK: Nowe zasady powstawania obowiązku podatkowego w VAT

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Faktury zaliczkowe. Podatnik jest zobowiązany do wystawienia faktury dokumentującej zapłatę (zaliczkę) otrzymaną przed dokonaniem dostawy lub wyświadczeniem usługi. Taka sama reguła obowiązywała w 2013 r. W 2014 r. zmienia się jednak termin wystawienia faktury zaliczkowej. Należy ją wystawić zasadniczo nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy (art. 106i ust. 2 ustawy o VAT). W 2014 r. fakturę zaliczkową można wystawić także przed otrzymaniem zaliczki, ale nie wcześniej niż 30. dnia przed otrzymaniem całości lub części zapłaty na poczet przyszłej dostawy towaru lub wykonaniem usługi (art. 106i ust. 7 ustawy o VAT).


Więcej  na ten temat przeczytasz na Platformie Nowoczesnych Księgowych www.inforfk.pl w artykule: "
Plusy i minusy zmian w VAT obowiązujących od 1 stycznia 2014 r." >>

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...