Nowe zasady odliczania podatku VAT od samochodów

Sejm przyjął rządową nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która zakłada ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów używanych do celów służbowych i prywatnych.

Do 1 kwietnia będzie można odliczyć cały podatek VAT od auta z „kratką”. Posłowie na przegłosowali dzisiaj rządową nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Autopromocja

INFORFK: Zmiany w VAT 2014


Samochód do użytku służbowego i prywatnego


W przypadku użytku mieszanego (służbowego i prywatnego) firma będzie mogła odliczyć połowę podatku VAT. Chodzi o samochody o masie do 3,5 tony czyli auta osobowe z homologacją ciężarową, tak zwane samochody „z kratką”. VAT będzie można odliczyć w odniesieniu do wszystkich poniesionych wydatków (zakup, serwis) z wyjątkiem paliwa. Możliwość odliczenia podatku od paliwa ma wejść w życie od 1 lipca przyszłego roku.

Podatek będzie można odliczyć w pełni wtedy, gdy auto będzie używane wyłącznie służbowo. W tym celu w urzędzie skarbowym trzeba będzie złożyć odpowiednią informację i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

Od początku tego roku można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych "z kratką", które uzyskają homologację samochodu ciężarowego. 1 stycznia wygasło unijne pozwolenie na ograniczenia w odliczaniu VAT-u od samochodów osobowych kupowanych przez firmy.

Odliczanie VAT od samochodów - już po dwóch czytaniach w Sejmie


Pogorszenie warunków prowadzenia działalności


Opozycja krytykuje przyjęte rozwiązania. Poseł Twojego Ruchu Łukasz Gibała stwierdził, że polscy przedsiębiorcy będą mieli gorsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej niż w innych krajach Unii Europejskiej. Poseł Twojego Ruchu powołał się na przykład Niemiec, gdzie przedsiębiorcy mogą odliczyć 100 procent podatku VAT od zakupu samochodów, części do auta oraz paliwa. W Polsce natomiast, zdaniem Łukasza Gibały, będzie dominować 50-procentowe odliczenie podatku od zakupu auta, części do niego, a do 2016 roku zerowe odliczenie podatku od zakupu paliwa.

Przedstawiciel Sojuszu Lewicy Demokratycznej Ryszard Zbrzyzny stwierdził natomiast, że rząd łata budżet kosztem polskich przedsiębiorców. Według jego szacunków w tym i przyszłym roku budżet państwa zyska na nowych przepisach około 2 miliardów złotych.

Czy w 2014 r. można wystawiać faktury wewnętrzne

Rozliczanie VAT od najmu, dzierżawy, leasingu

Swojego projektu bronił rząd. Wiceminister finansów Janusz Cichoń podkreślił w sejmie, że nowe rozwiązania pomogą w prowadzeniu firm. Jak informuje przedstawiciel MF w porównaniu do ubiegłego roku wejście w życie nowych rozwiązań przyniesie straty dla budżetu. W tym roku będzie to 939 milionów złotych, w roku 2015 straty wyniosą 1 miliard 376 milionów złotych, a w roku 2016 będzie to 2 miliardy 601 milionów złotych. Janusz Cichoń podkreślił, że te pieniądze pozostaną w kieszeniach przedsiębiorców.

Przedstawiciel resortu finansów dodał, że w innych krajach wspólnoty obowiązują jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od służbowych samochodów. Całkowity zakaz odliczania takiego podatku obowiązuje w 13 krajach UE, częściowy zakaz obowiązuje w 6 krajach wspólnoty, w tym w Polsce.

Dzisiejsze zmiany nie powinny wpłynąć na branże samochodową. Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś w rozmowie z IAR podkreślił, że poziom odliczenia zostaje podobny do tego sprzed 1 stycznia tego roku. Duże i korzystne zmiany dla rynku motoryzacyjnego mogłyby nastąpić jedynie w przypadku 100 procentowego odliczenia podatku VAT, także w przypadku użytkowania mieszanego (służbowego i prywatnego).

Moment powstania obowiązku podatkowego w 2014 r.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Przedstawiciel branży samochodowej żałuje, że w użytku mieszanym przedsiębiorcy będą mogli odliczyć jedynie połowę podatku VAT. Jakub Faryś podkreśla, że samochody firmowe w większości używane są do celów służbowych częściej niż w połowie przypadków. To oznacza, że poziom odliczenia także powinien być wyższy.

Jak podkreślił rozmówca IAR, branża motoryzacyjna znajduje się w kiepskiej kondycji. PZPM szacuje, że ubiegłoroczna sprzedaż nowych aut była na poziomie około 260 tysięcy sztuk.
Za projektem głosowało 230 posłów, przeciw było 199. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...