Jak wykazać eksport w ewidencji księgowej

Barbara Kołodziej
rozwiń więcej
Eksport pośredni ma miejsce w przypadku wywozu towarów przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz. Natomiast eksport bezpośredni ma miejsce wówczas, jeśli wywóz towarów dokonany jest przez dostawcę lub na jego rzecz.


Zagadnienia związane z bieżącą wyceną operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych reguluje art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.). W myśl tego przepisu wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:

- kupna walut, stosowanym przez bank, z którego usług korzysta jednostka, w przypadku operacji sprzedaży walut oraz zapłaty należności,

- sprzedaży walut, stosowanym przez bank, z którego usług korzysta jednostka, w przypadku operacji kupna walut oraz zapłaty zobowiązań,

- średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez NBP na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę dokumencie ustalony został inny kurs, w przypadku pozostałych operacji.

Przy realizacji operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych mogą powstać różnice kursowe. Ujemne różnice kursowe, niezależnie czy dotyczą należności czy zobowiązań, zalicza się do kosztów finansowych, natomiast dodatnie różnice kursowe do przychodów finansowych.


Eksport bezpośredni


Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dalej ustawa o VAT, eksport towarów to potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

- dostawcę lub na jego rzecz, lub

- nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.

W myśl art. 41 ust. 4 ustawy o VAT, w eksporcie towarów, gdy wywóz dokonany jest przez dostawcę lub na jego rzecz (tzw. eksport bezpośredni), stawka podatku wynosi 0 proc. Trzeba jednak zauważyć, że art. 41 ust. 6--9 ustawy o VAT mówi, że aby zastosować stawkę podatku 0 proc. w przypadku eksportu bezpośredniego, niezbędne jest otrzymanie przez podatnika, przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc, dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty.

Jeżeli podatnik nie posiada takiego potwierdzenia, może wykazać sprzedaż eksportową z zastosowaniem stawki podatku 0 proc. w rozliczeniu za okres następny, pod warunkiem otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towarów przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten drugi okres.

W eksporcie towarów, dokonywanym przez rolników ryczałtowych, stawka podatku wynosi 0 proc., pod warunkiem prowadzenia przez podatnika ewidencji dla celów VAT. Ewidencja ta powinna zawierać: odrębnie kwoty podatku naliczonego związane z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje i nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu.


Wywóz pośredni


Gdy wywóz dokonywany jest przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (tzw. eksport pośredni), również ma zastosowanie stawka podatku 0 proc. Aby podatnik mógł zastosować 0-proc. stawkę VAT to w myśl art. 41 ust. 11 ustawy o VAT musi posiadać, przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, kopii dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów na terytorium kraju.

Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.


PRZYKŁAD: KIEDY WYKAZAĆ EKSPORT BEZPOŚREDNI

Jeżeli przyjmiemy, że:

- spółka X 22 marca 2007 r. sprzedała towar firmie z Rosji

- spółka X wystawiła fakturę firmie z Rosji dnia 22 marca 2007 r.

- wywozu towarów dokonał sprzedawca

- dokumenty potwierdzające wywóz towarów spółka X otrzymała 28 kwietnia 2007 r.

W tej sytuacji spółka X wykaże sprzedaż eksportową ze stawką 0 proc. w deklaracji za miesiąc kwiecień (składanej do 25 maja 2007 r.), gdyż otrzymała potwierdzenie wywozu towarów przed złożeniem deklaracji za ten miesiąc.

W księgach rachunkowych spółka powinna dokonać następującego zapisu:

- Faktura eksportowa z zastosowaniem stawki VAT 0 proc.

Wn konto „Rozrachunki z odbiorcami”/Ma konto „Sprzedaż towarów”.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Barbara KoŁodziej

ksiegowosc@infor.pl


PODSTAWA PRAWNA

- Art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

- Art. 2 pkt 8 oraz art. 41 ust. 4 i 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...