Fiskus sam ustali adres dłużnika

Aleksandra Tarka
rozwiń więcej
Nieaktualny adres dłużnika na tytule wykonawczym nie może być podstawą jego zwrotu wierzycielowi.

Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną dyrektora izby skarbowej dotyczącą postępowania egzekucyjnego. Sąd uznał, że organ podatkowy, który działa jako organ egzekucyjny, nie może zwrócić tytułu wykonawczego z nieaktualnym adresem dłużnika. W ocenie NSA tytuł wykonawczy można zwrócić tylko wtedy, gdy nie jest kompletny, np. w ogóle nie zawiera adresu.

Autopromocja

Dane dłużnika

Jak podkreśliła sędzia NSA Krystyna Nowak żaden przepis prawa nie zobowiązuje wierzyciela do przeprowadzenia postępowania aktualizującego adres dłużnika. Nawet, jeżeli wierzyciel podał nieaktualny adres zamieszkania, organ egzekucyjny musi wszcząć postępowanie.

- Poborca powinien udać się pod wskazany adres i podjąć próbę doręczenia - tłumaczyła sędzia Nowak.

Gdyby okazało się, że dłużnik nie mieszka już pod wskazanym adresem, organ musi ustalić nowy. Tylko to pozwoli ustalić, czy organ jest właściwy miejscowo do prowadzenia egzekucji. Zdaniem NSA, jeżeli zmiana adresu pociągnęła za sobą zmianę właściwości organu egzekucyjnego, tytuł wykonawczy należy przekazać zgodnie z właściwością.

Skarga wójta

Sprawa dotyczyła tytułu wykonawczego wystawionego przez wójta, który organ egzekucyjny zwrócił bez wszczęcia postępowania. Z bazy numerów identyfikacji podatkowej wynikało bowiem, że dłużnik od dawna nie mieszka pod wskazanym przez wierzyciela adresem. Organy uznały, że nieaktualny adres jest równoznaczny z jego brakiem. Wójt nie zgodził się z taką interpretacją i wniósł skargę do sądu administracyjnego. Sądy obu instancji przyznały mu rację.

Choć spór w sprawie dotyczył tytułu wykonawczego na niecałe 200 zł, będzie miał istotny wpływ na pracę wszystkich organów egzekucyjnych. Wyrok NSA pozbawia ich możliwości zwracania tytułów wykonawczych w przypadku błędnych czy nieaktualnych adresów.

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt II FSK 2063/08

 

Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...