Sprawozdawczość i rewizja finansowa - problemy kwantyfikacji wartości i ryzyka

dr Sylwia Krajewska
rozwiń więcej
Katedra Rachunkowości Finansowej
rozwiń więcej
W dniach 9-10 grudnia 2013 roku w Krakowie została zorganizowana przez Katedrę Rachunkowości Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie międzynarodowa konferencja pod tytułem „Sprawozdawczość i rewizja finansowa – problemy kwantyfikacji wartości i ryzyka”. Obrady odbywały się w sali Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego, w budynku krakowskiego Magistratu. Na konferencji obecnych było ponad 100 osób reprezentujących środowisko akademickie, praktyków rachunkowości oraz przedstawiciele organizacji zawodowych. Portal Infor.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Uroczystego otwarcia konferencji w imieniu organizatorów dokonał prof. dr hab. Bronisław Micherda, kierownik Katedry Rachunkowości Finansowej i Prodziekan Wydziału Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego. Przypomniał, że 7 września odeszła Pani prof. dr hab. Elżbieta Burzym, dlatego konferencja została również poświęcona jej pamięci i stała się wspomnieniem tej wyjątkowej mistrzyni, która rozwiązywała trudne problemy rachunkowości. W imieniu władz miasta wszystkich zebranych gości z Polski i z zagranicy  powitał Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. W imieniu władz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie gości powitała Pani prof. dr hab. Bogumiła Szopa,  Dziekan Wydziału Finansów, która życzyła owocnych obrad, dyskusji i rzeczowych wniosków.

Autopromocja

Tegoroczna Konferencja została podzielona na cztery sesje tematyczne. Pierwszego dnia obrad odbyły się dwie sesje. Pierwsza pod przewodnictwem prof. dra hab. Bronisława Micherdy dotyczyła wpływu dorobku prof. dr hab. Elżbiety Burzym na rozwój rachunkowości i rewizji finansowej. W tej bardzo wyjątkowej i pełnej wzruszeń sesji Panią Profesor wspominały: prof. dr hab. Irena Sobańska, podzieliła się swoimi refleksjami na temat znaczenia dorobku naukowego Profesor Elżbiety Burzym dla rozwoju teorii, badań i praktyki rachunkowości w Polsce, prof. dr hab. Ewa Walińska, przypomniała podstawowe założenia sprawozdawczości finansowej według Profesor Elżbiety Burzym w aspekcie współczesnych koncepcji sprawozdawczości przedsiębiorstw,  prof. dr hab. Mirosława Kwiecień zaprezentowała paradygmaty oceny działalności gospodarczej w badaniach naukowych Pani Profesor, natomiast dr Danuta Krzywda podkreśliła w swoim wystąpieniu społeczne aspekty dorobku naukowego Profesor E. Burzym. Wszystkie  prelegentki wspominały Panią Profesor jako autorytet naukowy i mistrzynię rachunkowości, a także bardzo kulturalną i elegancką kobietę, która potrafiła rozmawiać z ludźmi nauki i praktykami, dodawać im otuchy na trudnej drodze naukowca, dydaktyka i księgowego.  W tej sesji zabrał również głos prof. dr hab. Zbigniew Luty, Przewodniczący Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, który stwierdził, że naukowiec nigdy nie odchodzi, a kapitał intelektualny żyje w realnym świecie. Obowiązkiem środowiska, z którego odchodzą wielcy naukowcy jest kontynuowanie badań i dydaktyki rozpoczętych przez Mistrzów.  Profesor Z. Luty poruszył ważne kwestie dotyczące „ szacunku do tych co przed nami pisali i pokory naukowej”, szczególnie w czasach dominacji plagiatu, autoplagiatu, czy „tworzenia za punkty”. Przytoczeni prelegenci zachęcali, aby więcej i częściej korzystać z dorobku Mistrzów Rachunkowości.

Druga sesja naukowa odbyła się pod przewodnictwem prof. dra hab. Wiktora Gabrusewicza i dotyczyła problemów kwantyfikacji wartości i ryzyka w sprawozdawczości i rewizji finansowej. Otwierającym referatem była prezentacja prof. dr hab. Haliny Buk na temat znaczenia kwantyfikacji wartości akcji łączących się lub dzielonych spółek handlowych. Następnie prof. dr hab. Edward Nowak omówił wpływ niepewności i ryzyka na kategorie finansowe prezentowane w sprawozdaniu finansowym  oraz podkreślił znaczenie ryzyka i sposobów jego szacowania przy pomiarze rezultatów działalności jednostki gospodarczej. W prezentacji zamykającej pierwszy dzień obrad  prof. dr hab. Waldemar Gos oraz dr Stanisław Hońko wskazali relacje między prawem bilansowym i wytycznymi stosowanymi przez rzeczoznawców w zakresie wyceny na potrzeby sprawozdania finansowego oraz wyceny nieruchomości.

W drugim dniu konferencji rozpoczęła się sesja międzynarodowa, której przewodziła Prof. ALK dr hab. Dorota Dobija.  W tej sesji były prezentowane trzy referaty. Pierwszy  na temat fenomenologicznej perspektywy  czasu w rachunkowości finansowej przedstawił prof. Marek Schroeder z Uniwersytetu w Birmingham. Profesor podkreślił cztery aspekty czasu w rachunkowości: pojemność informacyjna (datability), zasięg (spannedness), jawność (publicness) oraz znaczenie (significance). Dwa kolejne referaty prezentowała ich współautorka  dr Alina Beattrice Vladu z Uniwersytetu Babes - Bolyai w Rumuni, będąca obecnie Profesorem wizytującym w Uniwersytecie Pompeu Fabra w Barcelonie.  Prezentacje dotyczyły manipulacji danymi finansowymi przedsiębiorstw funkcjonujących na rynku hiszpańskim oraz czynników wpływających na poziom opłat audytowych. Wystąpienia gości zagranicznych zakończyła interesująca i owocna dyskusja.

Sprawozdania finansowe 2014 - nowa definicja kontroli w MSSF

Sprawozdania finansowe coraz trudniej dostępne

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego

 

Ostatnią sesję na tegorocznej konferencji prowadził prof. dr hab. Józef Pfaff. Występujący jako pierwszy dr Marcin Kędzior podjął próbę oceny stosowania kosztu historycznego oraz wartości godziwej w wycenie księgowej w aspekcie jakości sprawozdań finansowych.  Kolejny prelegent dr Marcin Stępień wskazał cechy jakościowe, jakimi powinna charakteryzować się wiarygodna informacja generowana przez współczesną rachunkowość w aspekcie informacji wykorzystywanych przez system podatkowy. Ostatnie wystąpienie mgr Katarzyny Chłapek dotyczyło możliwości zastosowania metod kwantyfikacji ryzyka w procesie zarządzania jednostką na podstawie analizy danych zawartych w sprawozdaniach finansowych.

Konferencja pozwoliła na wymianę doświadczeń, integrację środowiska związanego z rachunkowością  oraz zwróciła uwagę na wiele zagadnień z zakresu teorii i praktyki sprawozdawczości i rewizji finansowej w kontekście kwantyfikacji wartości i ryzyka.

Na zakończenie obrad prof. dr hab. Bronisław Micherda podsumował obrady i podziękował uczestnikom za udział w VI cyklicznej konferencji organizowanej przez Katedrę Rachunkowości Finansowej oraz zaprosił na kolejną konferencję za dwa lata. Wyraził również nadzieję, że Śp. Profesor Elżbieta Burzym została godnie uczczona przez swoich następców. Profesor podkreślił również ważny efekt końcowy konferencji, czyli publikacje książkowe.

Czas trwania konferencji uniemożliwił prezentację wszystkich przygotowanych referatów, dlatego zostały one ujęte w dwutomowym opracowaniu pt: „Sprawozdawczość i rewizja finansowa. Problemy kwantyfikacji ryzyka gospodarczego” oraz „Sprawozdawczość i rewizja finansowa. Problemy kwantyfikacji wartości” pod redakcją prof. dra hab. Bronisława Micherdy i dra hab. Mariusza Andrzejewskiego, wydanym przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Publikacja ta zawiera 48 artykułów,  których recenzentami byli: prof. UE dr hab. Waldemar Dotkuś oraz prof. UE dr hab. Józef Pfaff.

W podsumowaniu należy złożyć podziękowania wszystkim obecnym na konferencji oraz życzyć wykorzystania w dalszej pracy naukowej, dydaktycznej i działalności gospodarczej wniosków i propozycji wynikających z odbytych obrad.

Kto jest odpowiedzialny za sprawozdanie finansowe

Zapraszamy na forum Rachunkowość

 

dr Sylwia Krajewska

Katedra Rachunkowości Finansowej

 

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...