reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Kto jest odpowiedzialny za sprawozdanie finansowe

Kto jest odpowiedzialny za sprawozdanie finansowe

Obowiązek gwarantowania rzetelności sprawozdawczości finansowej ciąży na członkach organów spółek. W zakresie tej odpowiedzialności mają oni zagwarantować, aby dokumentacja sprawozdawczo-finansowa została sporządzona zgodnie z ustawą o rachunkowości.

W związku z koniecznością zatwierdzenia sprawozdania finansowego co roku nasilają się wątpliwości dotyczące odpowiedzialności poszczególnych organów za sprawozdanie finansowe jednostki. Jak wynika z przepisów ustawy o rachunkowości, to kierownik jednostki oraz członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki są zobowiązani do zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności spełniały wymagania przewidziane przez przepisy ustawy o rachunkowości. W tym zakresie odpowiadają oni solidarnie wobec spółki za powstałą szkodę wyrządzoną swoim działaniem lub zaniechaniem, które stanowi w świetle prawa naruszenie nałożonego na nich obowiązku.

Rola rady nadzorczej w związku ze sporządzaniem sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności spółek jest bardzo istotna. Rada nadzorcza z pozycji podmiotu, który jedynie następczo kontroluje i ocenia sprawozdanie finansowe, nie mając wpływu na jego tworzenie, stała się podmiotem, który ma uczestniczyć w procesie sporządzania sprawozdania finansowego oraz sprawozdania zarządu z działalności.

Zobacz e-poradnik „Odpowiedzialność za czynności sprawozdawczo-finansowe” dostępny na www.inforfk.pl


Zobacz: Dobór kolorów i kolorystyka stroju - poradnik

 


W jakich przepisach została określona odpowiedzialność za sprawozdanie finansowe


Poza ustawą o rachunkowości w nieco węższym zakresie odpowiedzialność członków i organów spółek regulują przepisy zawarte w Kodeksie spółek handlowych.

Badanie i składanie sprawozdania finansowego - najważniejsze zagadnienia

Kto ma podpisać sprawozdanie finansowe, gdy zmieniła się główna księgowa

Zapraszamy na forum o Rachunkowości

Obowiązki w zakresie:

• sprawowania stałego nadzoru nad działalnością spółki, w tym obowiązek oceny sprawozdań finansowych co do ich zgodności z księgami rachunkowymi i innymi dokumentami księgowo-finansowymi oraz ich zgodności ze stanem faktycznym,

• składania zgromadzeniu wspólników corocznego sprawozdania z wyników dokonanej oceny,

zostały przewidziane w Kodeksie spółek handlowych jedynie w odniesieniu do rad nadzorczych spółek kapitałowych i spółki komandytowo-akcyjnej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Głównego Księgowego

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama