Kto jest odpowiedzialny za sprawozdanie finansowe
REKLAMA
REKLAMA
W związku z koniecznością zatwierdzenia sprawozdania finansowego co roku nasilają się wątpliwości dotyczące odpowiedzialności poszczególnych organów za sprawozdanie finansowe jednostki. Jak wynika z przepisów ustawy o rachunkowości, to kierownik jednostki oraz członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki są zobowiązani do zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności spełniały wymagania przewidziane przez przepisy ustawy o rachunkowości. W tym zakresie odpowiadają oni solidarnie wobec spółki za powstałą szkodę wyrządzoną swoim działaniem lub zaniechaniem, które stanowi w świetle prawa naruszenie nałożonego na nich obowiązku.
REKLAMA
Rola rady nadzorczej w związku ze sporządzaniem sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności spółek jest bardzo istotna. Rada nadzorcza z pozycji podmiotu, który jedynie następczo kontroluje i ocenia sprawozdanie finansowe, nie mając wpływu na jego tworzenie, stała się podmiotem, który ma uczestniczyć w procesie sporządzania sprawozdania finansowego oraz sprawozdania zarządu z działalności.
Zobacz e-poradnik „Odpowiedzialność za czynności sprawozdawczo-finansowe” dostępny na www.inforfk.pl
Zobacz: Dobór kolorów i kolorystyka stroju - poradnik
W jakich przepisach została określona odpowiedzialność za sprawozdanie finansowe
Poza ustawą o rachunkowości w nieco węższym zakresie odpowiedzialność członków i organów spółek regulują przepisy zawarte w Kodeksie spółek handlowych.
Badanie i składanie sprawozdania finansowego - najważniejsze zagadnienia
Kto ma podpisać sprawozdanie finansowe, gdy zmieniła się główna księgowa
Zapraszamy na forum o Rachunkowości
Obowiązki w zakresie:
• sprawowania stałego nadzoru nad działalnością spółki, w tym obowiązek oceny sprawozdań finansowych co do ich zgodności z księgami rachunkowymi i innymi dokumentami księgowo-finansowymi oraz ich zgodności ze stanem faktycznym,
• składania zgromadzeniu wspólników corocznego sprawozdania z wyników dokonanej oceny,
zostały przewidziane w Kodeksie spółek handlowych jedynie w odniesieniu do rad nadzorczych spółek kapitałowych i spółki komandytowo-akcyjnej.
Regulacje zawarte w Kodeksie spółek handlowych odnoszą się jedynie do spółek z o.o., akcyjnych i komandytowo-akcyjnych, natomiast przepisy zawarte w ustawie o rachunkowości odnoszą się do wszystkich jednostek, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. Dotyczy to więc także zagranicznych osób prawnych, zagranicznych jednostek nieposiadających osobowości prawnej, prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność osobiście, przez osobę upoważnioną, przy pomocy pracowników - w odniesieniu do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na wielkość przychodów. Oznacza to, że odpowiedzialność organów nadzorujących nie dotyczy jedynie podmiotów, których działalność nie jest regulowana przez przepisy Kodeksu spółek handlowych, ale w których może występować rada nadzorcza.
Jak ująć w księgach opłaty za użytkowanie wieczyste
Jak ująć w księgach koszty postępowania sądowego
Zasady odpowiedzialności uregulowane zarówno w ustawie o rachunkowości, jak i w Kodeksie spółek handlowych odnoszą się jedynie do osób, które zostały powołane do pełnienia funkcji w radzie nadzorczej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i wewnętrznymi regulacjami jednostki (na mocy stosownych uchwał).
Obowiązki rady nadzorczej wpływają jednocześnie na zakres odpowiedzialności cywilnoprawnej i karnej członków tego organu.
Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: "Kto jest odpowiedzialny za sprawozdanie finansowe" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat