REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto ma podpisać sprawozdanie finansowe, gdy zmieniła się główna księgowa

Irena Pazio
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych jednostki w styczniu 2013 r., jest zobowiązana do podpisania rocznego sprawozdania finansowego za rok 2012? Samo sprawozdanie finansowe za rok 2012 jest sporządzane już przez nową główną księgową.

 

REKLAMA

Autopromocja

RADA

 

Osoba, która przejęła odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych na dzień sporządzania rocznego sprawozdania finansowego (a więc wskazana przez Państwa „nowa” główna księgowa), powinna co do zasady złożyć podpis na rocznym sprawozdaniu finansowym. Jeśli jednak nie ma ona pewności co do rzetelności prowadzonych ksiąg rachunkowych, na podstawie których było sporządzone sprawozdanie finansowe, może odmówić złożenia podpisu. Szczegóły - w uzasadnieniu.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UZASADNIENIE

 

Roczne sprawozdanie finansowe, które sporządza się nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego (tj. najpóźniej do 31 marca 2013 r.), muszą podpisać - podając zarazem datę podpisu - osoby, na których spoczywa odpowiedzialność za prawidłowość stosowanych przez jednostkę zasad rachunkowości. Są nimi według art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości:

• osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych (która przejęła odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych, tj. zazwyczaj główny księgowy), oraz

• kierownik jednostki (członek zarządu, a jeśli jednostką kieruje organ wieloosobowy - wszyscy członkowie tego organu).

Jak zmieniły się zasady publikacji sprawozdań finansowych

Jak w sprawozdaniu wykazać zwrócone wadium

Sprawozdanie finansowe za rok 2012 - wybór biegłego, podpisanie umowy, ewidencja, sankcje

Zasadą jest, że osoby te powinny podpisać roczne sprawozdanie finansowe, jeśli na dzień jego sporządzenia lub ewentualnie późniejszy dzień jego podpisania sprawowały wymienione funkcje. Zatem bez znaczenia jest fakt, że roczne sprawozdanie finansowe obejmuje dane z okresu, gdy osoba, której powierzono obowiązki prowadzenia ksiąg rachunkowych, jeszcze nie sprawowała funkcji głównego księgowego lub też nie była szeroko rozumianym kierownikiem jednostki (członkiem zarządu). W rozpatrywanym przypadku przejęcie od stycznia 2013 r. odpowiedzialności w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych przez „nową” księgową nie zwalnia jej (co do zasady) z obowiązku złożenia podpisu pod rocznym sprawozdaniem finansowym za rok 2012.

Ponieważ jednak złożenie podpisu pod sprawozdaniem finansowym jest gwarancją podpisujących osób za prezentowane w tym sprawozdaniu treści, to ustawa o rachunkowości pozostawia „furtkę” (art. 52 ust. 2 uor) w postaci odmowy podpisu. Możliwość niepodpisania sprawozdania finansowego wymaga jednak załączenia pisemnego wyjaśnienia swego stanowiska. W przypadku zmiany osoby głównego księgowego powodem odmowy podpisania rocznego sprawozdania finansowego może być brak pewności co do rzetelności prowadzonych ksiąg rachunkowych, na podstawie których było sporządzone sprawozdanie finansowe. Brak pewności może być tłumaczony brakiem lub niewystarczającym udziałem w prowadzeniu ksiąg i pracach sprawozdawczych.

 

Należy przy tym zaznaczyć, że odmowa podpisu w takich przypadkach (tj. zmiany głównego księgowego lub też członka zarządu) nie wpływa zazwyczaj na jakość i ocenę sprawozdania finansowego. Jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem osoby wchodzącej w nowe obowiązki, gdyż należy przypomnieć, że osoby, które podpisały sprawozdanie finansowe, ponoszą odpowiedzialność karną określoną w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości. Stwierdza się w nim między innymi (art. 77 pkt 2 uor), że kto wbrew przepisom ustawy o rachunkowości dopuszcza do:

sporządzenia sprawozdania finansowego niezgodnie z przepisami ustawy lub zawarcia w tym sprawozdaniu nierzetelnych danych - podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.

Jakie skutki dla jednostki niesie obowiązek badania sprawozdania finansowego

Nowe obowiązki sprawozdawcze spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych

Zapraszamy na forum Rachunkowość


Podstawa prawna:

• art. 52 ust. 2, art. 77 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 1342

Irena Pazio

główna księgowa z certyfikatem MF

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA