Nowe obowiązki sprawozdawcze spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych
REKLAMA
Zmiany wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z 8 stycznia 2013 r. w sprawie informacji sprawozdawczych spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej - Dz.U. z 10 stycznia 2013 r. poz. 41. Nowe rozporządzenie zastąpiło dotychczas obowiązujące rozporządzenie z 30 grudnia 2011 r. - Dz. U. z 2012 r. poz. 45
REKLAMA
Rozporządzenie, które weszło w życie z dniem 11 stycznia 2013 r., określa zakres, terminy i tryb przekazywania informacji sprawozdawczych przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową do Komisji Nadzoru Finansowego i ma zastosowanie do sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2013 r.
Zgodnie z rozporządzeniam sprawozdanie finansowe wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta oraz odpisem uchwały bądź postanowienia o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa (dalej: kasa) oraz Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa (dalej: Kasa Krajowa) przekazują do Komisji Nadzoru Finansowego (dalej: KNF) nie później niż do dnia 31 lipca roku następującego po roku, za który zostało sporządzone sprawozdanie finansowe.
Jak zmieniły się zasady publikacji sprawozdań finansowych
Obowiązki sprawozdawcze w przypadku likwidacji spółki
W roku obrotowym, za który są sporządzane sprawozdania finansowe, odpowiednio kasa oraz Kasa Krajowa przekazują do KNF dane sprawozdawcze sporządzone zgodnie z zapisami ksiąg rachunkowych prowadzonych zgodnie z odrębnymi przepisami.
Natomiast kwartalne sprawozdania Kasa Krajowa przekazuje do Komisji nie później niż ostatniego dnia miesiąca następującego po kwartale, za który te sprawozdania zostały sporządzone.
Zakres danych zawartych w sprawozdaniu
Dla spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych szczegółowy zakres oraz strukturę danych sprawozdawczych określają formularze sprawozdawcze, których wzory określa załącznik nr 1 do rozporządzenia. Kasa przekazuje dane sprawozdawcze w zakresie:
1) danych ogólnych;
2) bilansu oraz rachunku zysków i strat;
3) funduszy własnych;
4) inwestycji kasy;
5) przekroczenia koncentracji zaangażowań;
6) płynności oraz rezerwy płynnej;
7) aktywów finansowych, w tym:
a) kredytów i pożyczek,
b) instrumentów kapitałowych,
c) dłużnych papierów wartościowych,
d) pozostałych należności oraz lokat;
8) zobowiązań finansowych;
9) zobowiązań z tytułu zabezpieczeń pieniężnych oraz z tytułu oszczędności;
10) zobowiązań z tytułu kredytów;
11) zobowiązań z tytułu własnej emisji;
12) zobowiązań pozabilansowych udzielonych oraz zobowiązań pozabilansowych otrzymanych;
13) promes udzielenia kredytu;
14) informacji o radzie nadzorczej i zarządzie;
15) informacji o poziomie współczynnika wypłacalności.
Dane sprawozdawcze kasa sporządza, odpowiednio do charakteru tych danych, narastająco od początku roku obrotowego do końca kwartału, którego dotyczą, albo według stanu na ostatni dzień kwartału i przekazuje do KNF do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, za który te dane są sporządzane.
Natomiast dla Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej szczegółowy zakres oraz strukturę danych sprawozdawczych określają formularze sprawozdawcze, których wzory określa załącznik nr 2 do rozporządzenia. Kasa Krajowa przekazuje dane sprawozdawcze w zakresie:
1) danych ogólnych;
2) bilansu oraz rachunku zysków i strat;
3) środków na rachunkach bieżących i ekwiwalentów środków pieniężnych;
4) aktywów finansowych, w tym:
a) aktywów finansowych przeznaczonych do obrotu,
b) aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży,
c) pożyczek udzielonych i należności własnych,
d) aktywów finansowych utrzymywanych do terminu wymagalności;
5) instrumentów dłużnych;
6) instrumentów kapitałowych;
7) kredytów, pożyczek i pozostałych należności;
8) pozostałych instrumentów finansowych;
9) utraty wartości dla aktywów finansowych;
10) rzeczowego majątku trwałego, nieruchomości inwestycyjnych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym będących przedmiotem leasingu;
11) zobowiązań finansowych, z uwzględnieniem podziału na:
a) zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu,
b) zobowiązania finansowe wyceniane w wysokości skorygowanej ceny nabycia;
12) zobowiązań z tytułu własnej emisji papierów wartościowych;
13) rezerw;
14) funduszu stabilizacyjnego, w tym wykorzystania środków funduszu stabilizacyjnego;
15) informacji o wartości godziwej aktywów finansowych oraz zobowiązań finansowych;
16) przychodów z tytułu odsetek oraz kosztów z tytułu odsetek;
17) zysków i strat z tytułu aktywów finansowych oraz zobowiązań finansowych;
18) pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych;
19) kosztów działania, w tym: kosztów pracowniczych, kosztów usług obcych, podatków i opłat;
20) zobowiązań pozabilansowych udzielonych oraz zobowiązań pozabilansowych otrzymanych;
21) promes udzielenia kredytu;
22) informacji o radzie nadzorczej i zarządzie Kasy Krajowej.
Jakie skutki dla jednostki niesie obowiązek badania sprawozdania finansowego
Dane sprawozdawcze Kasa Krajowa sporządza, odpowiednio do charakteru tych danych, narastająco od początku roku obrotowego do końca miesiąca kalendarzowego, którego dotyczą, albo według stanu na ostatni dzień miesiąca kalendarzowego i przekazuje do KNF do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który te dane są sporządzane.
Przekazywanie danych sprawozdawczych
REKLAMA
Kasa oraz Kasa Krajowa przekazują dane sprawozdawcze w postaci elektronicznej za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnionego przez KNF, w formie plików zgodnych z wymogami określonymi w załączniku nr 3 do rozporządzenia, utworzonych w oparciu o pliki wzorcowe udostępnione na stronie internetowej KNF.
Dane sprawozdawcze kasa oraz Kasa Krajowa przekazują do KNF także jako dokumenty w postaci papierowej podpisane zgodnie z wymogami określonymi w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223, z późn. zm.) albo jako dokumenty elektroniczne podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z późn. zm.), w terminie 10 dni od dnia upływu terminu, o którym mowa odpowiednio w § 6 ust. 1 i § 11 ust. 1.
Dane sprawozdawcze są przekazywane w postaci cyfrowego odwzorowania (skanu) dokumentu w postaci papierowej z własnoręcznymi podpisami osób określonych w formularzu sprawozdawczym określonym dla tych danych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat