REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie skutki dla jednostki niesie obowiązek badania sprawozdania finansowego

Kwieciak-Kasztelan Aleksandra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek badania sprawozdania finansowego jednostki powoduje określone w Ustawie o Rachunkowości (Dz. U. Nr 152, poz. 1223 ze zm.) skutki dla ksiąg i sprawozdania finansowego. Jednostka, która weszła w obowiązek badania swojego sprawozdania, nie może stosować bowiem pewnych uproszczeń dozwolonych w Ustawie, które mogła stosować do tej pory.


Między innymi, jednostka nie może już dokonywać kwalifikacji umów (np. umowa leasingowa)  dotyczących przyjęcia do używania obcych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych wyłącznie według zasad określonych w przepisach podatkowych. Oznacza to, iż środki trwałe używane przez jednostkę na podstawie tych umów, po spełnieniu co najmniej jednego z wymagań, określonych w art. 3 pkt. 4 Ustawy, jednostka zobowiązana jest wprowadzić do ewidencji środków trwałych i dokonywać od nich odpisów umorzeniowych.

Autopromocja

Kolejną konsekwencją obowiązkowego badania sprawozdania wynikającą z art. 37 pkt. 10 Ustawy jest konieczność ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku przez podatników podatku dochodowego.

Ponadto, do wyceny instrumentów finansowych jednostki zastosują nie tylko przepisy Ustawy, ale zmuszone będą respektować także przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych.

Kolejnym skutkiem obowiązkowego badania sprawozdania jest konieczność ustalania stałych kosztów pośrednich związanych z wytworzeniem produktu uwzględniając poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych jednostki  (art. 28 pkt.4a Ustawy). Wcześniej, w celu jego ustalenia jednostka mogła do kosztów bezpośrednich doliczyć koszty pośrednie zmienne i stałe związane z wytworzeniem tego produktu w całości, niezależnie od tego, w jakim stopniu wykorzystywała posiadane przez nią zdolności produkcyjne.

Jednostki, których sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowemu badaniu muszą także, oprócz części wspólnej dla wszystkich jednostek, czyli wprowadzenia do sprawozdania, bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej, sporządzać dodatkowo zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek z przepływów pieniężnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętać należy także, iż zgodnie z art. 70 Ustawy sprawozdanie finansowe, które podlega badaniu, kierownik jednostki zobowiązany jest złożyć, zarówno do właściwego sądu rejestrowego jak i do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski B", a w przypadku spółdzielni - w "Monitorze Spółdzielczym" - w terminie 15 dni od zatwierdzenia tego sprawozdania. Dla spółek, na których obowiązek badania nie ciąży wymagane jest tylko złożenie, wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami we właściwym sądzie. Ponieważ jednak ogłoszenie sprawozdania w Monitorze Polskim B było dla przedsiębiorców bardzo kosztowne i wiele jednostek nie dopełniało z tego powodu powyższego obowiązku wprowadzono Ustawą z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców długo oczekiwaną likwidację obowiązku publikacji. Zmiany związane z likwidacją Monitora Polskiego B zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.

Ostatnią bardzo ważną kwestią jest podział lub pokrycie wyniku finansowego netto przez spółki poddane obowiązkowemu badaniu sprawozdania. Zgodnie z art. 53 ust. 3 Ustawy, podział lub pokrycie wyniku nastąpić może dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, poprzedzonego wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami. Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto, dokonany bez spełnienia tego warunku, jest nieważny z mocy prawa.

Kwieciak-Kasztelan Aleksandra

Outsourcing Rachunkowości - Grant Thornton

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA