Zmiany w VAT 2014 - wyzwaniem dla księgowego

W ramach ogólnopolskiego cyklu spotkań pod hasłem „Księgowy w epicentrum zmian w VAT, cyfryzacji i globalizacji – wyzwania roku 2014”, 6 lutego w Warszawie odbyła się konferencja, na której oprócz najnowszych zmian w VAT, poruszano również tematy ważne dla pracy księgowego, korzystającego z nowoczesnych technologii w warunkach globalnej gospodarki.

Zmiany w VAT to temat trudny, ale niezbędny dla każdego zawodowego księgowego. Trudno się zatem dziwić, że konferencja zorganizowana przez okręgowy oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Instytut Certyfikacji Zawodowej Księgowych i firmę Soneta, przyciągnęła tłumy. Wśród uczestników znaleźli się księgowi z renomowanych mazowieckich biur rachunkowych, pracownicy banków, firm ubezpieczeniowych i dużych przedsiębiorstw prywatnych. W licznym gronie słuchaczy byli przedstawiciele środowiska akademickiego, studenci oraz władze Okręgowego Oddziału Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Autopromocja

Konferencja poprzedza ogólnopolski konkurs „Księgowi Przyszłości”, którego organizatorami jest Stowarzyszenie Księgowych w Polsce i firma Soneta, a którego I edycja rozpoczyna się w marcu 2014 r.

Konkurs „Księgowi Przyszłości”, do którego eliminacje rozpoczną się w kwietniu br. służy przede wszystkim promowaniu zawodu księgowego, etycznej pracy, zgodnie z wysokimi standardami etycznymi. Księgowy to nie tylko osoba, która prowadzi księgi rachunkowe, ale profesjonalista potrafiący zarządzać finansami firmy i doradzać zarządowi. Konkurs nie tylko upowszechni wiedzę o zawodach związanych z rachunkowością, ale także posłuży integracji środowiska - powiedział Adam Kęsik, Członek Zarządu Głównego SKwP i Członek Rady Programowej Konkursu.

- Planując projekt, mieliśmy świadomość, że tematyka konferencji jest niezwykle istotna dla każdego pracownika szeroko pojętej księgowości. Cieszymy się z tak ogromnego odzewu ze strony uczestników. W ciągu kilku dni otrzymaliśmy ponad 1000 zgłoszeń - mówi Robert Czuła prezes zarządu z firmy Soneta Sp. z o.o., współorganizator wydarzenia - niestety, liczba miejsc była ograniczona i na konferencję w Warszawie mogliśmy zaprosić tylko część chętnych.

Na konferencji, zorganizowanej w hotelu „Polonia Palace”, z uczestnikami wiedzą dzielili się polscy eksperci z finansów i rachunkowości - Adam Bącal, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UJ, sędzia NSA, specjalizujący się w problematyce prawa podatkowego ze szczególnym uwzględnieniem podatku od towarów i usług, autor licznych publikacji w tym zakresie, dr Jerzy Hejnar, pracownik naukowy i wykładowca z Katedry Rachunkowości Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Jadwiga Wojtas, dyrektor ds. produkcji i rozwoju systemu enova z firmy Soneta Sp. z o.o., oraz Edyta Piekarska, analityk biznesowy z firmy SaldeoSMART.

Rozliczanie zaliczek w VAT po zmianach

Plusy i minusy zmian w VAT

 

Warszawska konferencja zapoczątkowała ogólnopolski cykl spotkań pod hasłem „Księgowy w epicentrum zmian w VAT, cyfryzacji i globalizacji - wyzwania roku 2014” oraz dyskusję na temat rewolucyjnych zmian w VAT, obowiązujących od 2014 roku. Przedstawiono na niej również główne kierunki rozwoju w rachunkowości polskiej i światowej. Omówione zostały także kwestie ważne dla pracy księgowego, korzystającego z nowoczesnych technologii w warunkach globalnej gospodarki, w tym „chmury komputerowej” „cloud computing”. Konferencje te stanowią doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń branżowych oraz zapoznania się z innowacyjnymi programami komputerowymi dedykowanymi księgowym.

Kolejne spotkania odbędą się w Łodzi (12.02.14), Bydgoszczy (18.02.14) oraz w Poznaniu (25.02.14). Swój udział można zgłosić poprzez rejestrację na: http://www.ksiegowiprzyszlosci.pl/konferencje.

Organizatorami cyklu branżowych konferencji i ogólnopolskiego konkursu „Księgowi Przyszłości” są Stowarzyszenie Księgowych w Polsce - największy organizator szkoleń dla księgowych i firma Soneta - producent unikatowego w skali kraju oprogramowania do zarządzania i księgowości - enova.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...