Innovation box (IP Box) - ulga podatkowa dla firm inwestujących w badania

Świtała: z ulgą "innovation box" Polska podejmuje uczciwą konkurencję podatkową /shutterstock.com / www.shutterstock.com
Od 2019 roku zacznie funkcjonować ulga podatkowa "innovation box" (IP Box), która przewiduje stawkę 5 proc. dla dochodów z komercjalizacji własności intelektualnej. Jak podkreśla wiceminister finansów Filip Świtała, ulga zachęca do wykorzystania w kraju efektów badań, gdyż komercjalizacja wyników badań będzie wiązała się z preferencją podatkową.

Z ulgą podatkową "innovation box" (IP Box), która zachęca do wykorzystania w kraju efektów badań, Polska podejmuje uczciwą konkurencję podatkową - uważa wiceminister finansów Filip Świtała.

Autopromocja

Wiceminister wyjaśnił w rozmowie z PAP, że wchodzące w życie 1 stycznia br. regulacje są dopełnieniem przepisów, dających preferencje podatkowe dla wydatków na badania i rozwój. "Obecnie od kilku lat obowiązują przepisy, które stopniowo były rozszerzane i zachęcają przedsiębiorców do ponoszenia wydatków na badania i rozwój. To się dzieje, jednak efekty tych badań są często wykorzystywane gdzie indziej i kto inny na tym korzysta" - tłumaczy Świtała.

Dodał, że ulga "innovation box" zachęca także do wykorzystania w kraju efektów badań, gdyż komercjalizacja wyników badań będzie wiązała się z preferencją podatkową.

"Proponujemy stawkę 5 proc. dla dochodów z komercjalizacji własności intelektualnej. Jest to dość szeroko zdefiniowane; dotyczy m.in. patentów, praw ochronnych na wzory użytkowe, wzory przemysłowe, topografie układów scalonych, prawa ochronne dla produktów leczniczych, produktów ochrony roślin, weterynaryjnych, praw autorskich do programów komputerowych" - wyjaśnił.

Warunkiem ulgi jest, by wytworzona w Polsce własność intelektualna została w naszym kraju wykorzystana, nawet jeżeli byłaby to sprzedaż np. patentu. Dochody z takiej sprzedaży będą opodatkowane niższą stawką. Wiceminister zaznaczył, że wykorzystanie takiej ulgi nie wyklucza możliwości skorzystania z ulgi na badania i rozwój uprawniającej do wyższych kosztów uzyskania przychodów.

Według Świtały nowe przepisy są niezbędne, a polskie regulacje podatkowe zachęcające firmy do wydatków B+R zostały wprowadzone za późno. "Pierwszy krok w tym celu Irlandia zrobiła już w 1973. Decyzje o IP Box w Polsce powinny zostać podjęte znacznie wcześniej. Dziś regulacje takie występują w szeregu krajów Europy; na Cyprze, na Węgrzech, w Holandii, w Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoszech ..." - tłumaczy Świtała.

"Jest wyraźne parcie w tym kierunku. Nie możemy czekać - to jest uczciwa konkurencja podatkowa. My w niej, siłą rzeczy, w końcu zaczynamy brać udział" - tłumaczy wiceminister. "Nieuczciwa konkurencja to raje podatkowe, a my mówimy: ponosisz u nas wydatki, prowadzisz badania, komercjalizujesz swoją własność intelektualną i masz z tego dochody, to możesz skorzystać z niższej stawki - 5 proc." - wyjaśnił wiceminister.

Zaznaczył, że ulga będzie przysługiwać każdemu podmiotowi, który spełni określone warunki, bez względu na to, czy jest to firma polska, czy zagraniczna.

Dodał, że OECD, według inicjatywy BEPS przeciwdziałającej erozji podstawy opodatkowania, zezwala na stosowanie przepisów o IP Box - przy uwzględnieniu transparentności i uwzględnieniu, że firma prowadzi w danym kraju rzeczywistą działalność.

"Spełniamy wymagania OECD" - zapewnił Świtała. "Raje podatkowe oferując bardzo niską stawkę, bliską zera, dla danych dochodów, zabierają cudzą bazę podatkową, nie ponosząc żadnej straty, bowiem i tak tej bazy podatkowej by nie miały. Nasz IP Box nie prowadzi do zabierania innym krajom bazy podatkowej, bowiem ulga wiąże się z utrzymywaniem rzeczywistej działalności w Polsce" - zapewnił wiceminister.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Poinformował ponadto, że Polska, ze stawką w wysokości 5 proc. jest w dolnej granicy, jeśli chodzi o rozwiązania stosowane w Europie. "Patrząc na UE jesteśmy w pierwszej piątce. Cypr ma stawkę w wysokości 2,5 proc., Węgry mają 4,5 proc., Holandia - 5 proc., Belgia - 5,1 proc." - powiedział.

Pytany o koszty nowych rozwiązań dla budżetu, wiceminister poinformował, że stosowne szacunki były robione, ale nie było danych, na podstawie których ministerstwo mogłoby dokonać precyzyjne wyliczenia. "To zależy od szeregu czynników, które są trudne do przewidzenia" - powiedział. Zapewnił, że rozwiązania te są bezpieczne i nie ma obawy o to, że mogą być nadużywane.

Poinformował ponadto, że nowe przepisy będą podlegały objaśnieniom MF w nowej formule - dającej ochronę podatnikowi stosującemu się do nich. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

Zobacz: Podatki 2019

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...