REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenia przedsiębiorców w 2019 r. - ostatnia szansa na zaliczkową optymalizację

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Ostatnia szansa na zaliczkową optymalizację /Fot. Fotolia
Ostatnia szansa na zaliczkową optymalizację /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja przepisów ustawy o PIT, która wchodzi w życie w 2019 r., powoduje, że w styczniu przyszłego roku przedsiębiorcy będą mogli po raz ostatni nie zapłacić zaliczki za grudzień, tylko od razu złożyć zeznanie i rozliczyć się z podatku. W kolejnym roku będzie to już niemożliwe.

To skutek nowelizacji z 4 października 2018 r. ustawy o PIT oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2126). Uchwalając ją, Sejm skreślił zdanie czwarte w art. 44 ust. 6 ustawy o PIT. Dziś brzmi ono: "Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc lub odpowiednio kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 45".

REKLAMA

Autopromocja

Zdania tego nie będzie w ustawie o PIT już od 1 stycznia 2019 r., ale skreślenie to - jak wynika z przepisów przejściowych - będzie miało zastosowanie dopiero do dochodów za 2019 r.

W praktyce więc skreślenie w art. 44 ust. 6 ustawy o PIT zdania czwartego będzie dotyczyło zaliczki za grudzień 2019 r. (płatnej w styczniu 2020 r.) - potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Tak więc w styczniu 2019 r. przedsiębiorcy wciąż jeszcze będą mogli nie wpłacać zaliczki za grudzień 2018 r. (lub odpowiednio za IV kwartał 2018 r.), jeżeli przed 21 stycznia 2019 r. (20 stycznia przypada w niedzielę) złożą zeznanie i rozliczą się z podatku za 2018 r.

Z takiego rozwiązania chętnie korzystają przedsiębiorcy, którzy w trakcie roku weszli w drugi próg podatkowy, a w zeznaniu rocznym rozliczają się wspólnie z małżonkiem lub z samotnie wychowywanym dzieckiem. Dzięki styczniowemu zeznaniu unikają konieczności zapłaty wysokiej zaliczki za grudzień (lub za ostatni kwartał poprzedniego roku), za to od razu wykorzystują przysługującą im preferencję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za rok takiej możliwości już nie będzie.

- Wygląda na to, że fiskus znowu skredytuje się pieniędzmi podatnika - komentuje radca prawny Anna Bryńska. Jej zdaniem skutki tej zmiany odczują zwłaszcza mali przedsiębiorcy, którzy będą kredytować państwo na przełomie roku podatkowego.

- A proszę mi wierzyć, że osoby, które to rozwiązanie stosują, to nie są jacyś wielcy biznesmeni, tylko osoby o średnich miesięcznych dochodach rzędu 7-10 tys. zł brutto. Wielu z nich samodzielnie utrzymuje rodzinę, a muszą jeszcze prowadzić działalność gospodarczą - mówi ekspertka. Jej zdaniem likwidacja dzisiejszego uproszczenia jest zaprzeczeniem wielokrotnych zapewnień Ministerstwa Finansów o ułatwieniach dla przedsiębiorców.

Wypełni fiskus

Zmiana ta wpisuje się jednak w inny plan Ministerstwa Finansów, którym jest wypełnianie zeznań podatnikom przez Krajową Administrację Skarbową. Idea jest taka, żeby to fiskus, a nie podatnicy, wypełniał zeznania roczne (podatnicy mogliby je co najwyżej weryfikować, zmieniać, uzupełniać).

W przyszłym roku KAS wykona tę usługę na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej, rozliczających się na formularzu PIT-37 oraz osób uzyskujących przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze zbycia akcji - formularz PIT-38).

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Za rok natomiast zeznania mają zostać wypełnione osobom prowadzącym działalność gospodarczą, rozliczającym się na formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28.

Zeznania wypełnione przez KAS będą dostępne (tylko w wersji elektronicznej) na portalu podatkowym już od 15 lutego.

Dopiero od 15 lutego

Samodzielne składanie zeznań już w styczniu straci też swój walor, jeśli idzie o szybki zwrot nadpłaty podatku. To z powodu innej zmiany - dotyczącej terminu składania zeznań rocznych. Przyzwyczailiśmy się, że jest to 30 kwietnia następnego roku. Sejm uchwalił natomiast, że będzie to okres od 15 lutego do 30 kwietnia. Jeśli więc nawet podatnik sam złożyłby zeznanie przed 15 lutego, to i tak będzie ono uznane za złożone w dniu 15 lutego, a nie wcześniej.

Zobacz: Podatki 2019


Ale uwaga: w 2019 r. zmiana ta nie będzie jeszcze dotyczyć przedsiębiorców. Będzie ona miała zastosowanie do dochodów za 2018 r. tylko, jeżeli:

  • były one osiągane za pośrednictwem płatników lub innych podmiotów, o których mowa w art. 42a ustawy o PIT,
  • pochodziły one z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ustawy o PIT.

W odniesieniu do przedsiębiorców zmiana terminu składania zeznań rocznych (z 30 kwietnia na okres od 15 lutego do 30 kwietnia) znajdzie zastosowanie dopiero do dochodów za 2019 r.

Za to już w 2019 r., w odniesieniu do wszystkich podatników, skrócony zostanie okres zwrotu nadpłaty - z trzech miesięcy do 45 dni - jeżeli zeznanie będzie złożone przez internet.

To oznacza, że przedsiębiorca, który w styczniu 2019 r. złoży elektronicznie zeznanie roczne za 2018 r., powinien dostać zwrot nadpłaty podatku w ciągu 45 dni, licząc od dnia złożenia zeznania. ©℗

Katarzyna Jędrzejewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA