REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenia przedsiębiorców w 2019 r. - ostatnia szansa na zaliczkową optymalizację

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Ostatnia szansa na zaliczkową optymalizację /Fot. Fotolia
Ostatnia szansa na zaliczkową optymalizację /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja przepisów ustawy o PIT, która wchodzi w życie w 2019 r., powoduje, że w styczniu przyszłego roku przedsiębiorcy będą mogli po raz ostatni nie zapłacić zaliczki za grudzień, tylko od razu złożyć zeznanie i rozliczyć się z podatku. W kolejnym roku będzie to już niemożliwe.

To skutek nowelizacji z 4 października 2018 r. ustawy o PIT oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2126). Uchwalając ją, Sejm skreślił zdanie czwarte w art. 44 ust. 6 ustawy o PIT. Dziś brzmi ono: "Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc lub odpowiednio kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 45".

Autopromocja

Zdania tego nie będzie w ustawie o PIT już od 1 stycznia 2019 r., ale skreślenie to - jak wynika z przepisów przejściowych - będzie miało zastosowanie dopiero do dochodów za 2019 r.

W praktyce więc skreślenie w art. 44 ust. 6 ustawy o PIT zdania czwartego będzie dotyczyło zaliczki za grudzień 2019 r. (płatnej w styczniu 2020 r.) - potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Tak więc w styczniu 2019 r. przedsiębiorcy wciąż jeszcze będą mogli nie wpłacać zaliczki za grudzień 2018 r. (lub odpowiednio za IV kwartał 2018 r.), jeżeli przed 21 stycznia 2019 r. (20 stycznia przypada w niedzielę) złożą zeznanie i rozliczą się z podatku za 2018 r.

Z takiego rozwiązania chętnie korzystają przedsiębiorcy, którzy w trakcie roku weszli w drugi próg podatkowy, a w zeznaniu rocznym rozliczają się wspólnie z małżonkiem lub z samotnie wychowywanym dzieckiem. Dzięki styczniowemu zeznaniu unikają konieczności zapłaty wysokiej zaliczki za grudzień (lub za ostatni kwartał poprzedniego roku), za to od razu wykorzystują przysługującą im preferencję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za rok takiej możliwości już nie będzie.

- Wygląda na to, że fiskus znowu skredytuje się pieniędzmi podatnika - komentuje radca prawny Anna Bryńska. Jej zdaniem skutki tej zmiany odczują zwłaszcza mali przedsiębiorcy, którzy będą kredytować państwo na przełomie roku podatkowego.

- A proszę mi wierzyć, że osoby, które to rozwiązanie stosują, to nie są jacyś wielcy biznesmeni, tylko osoby o średnich miesięcznych dochodach rzędu 7-10 tys. zł brutto. Wielu z nich samodzielnie utrzymuje rodzinę, a muszą jeszcze prowadzić działalność gospodarczą - mówi ekspertka. Jej zdaniem likwidacja dzisiejszego uproszczenia jest zaprzeczeniem wielokrotnych zapewnień Ministerstwa Finansów o ułatwieniach dla przedsiębiorców.

Wypełni fiskus

Zmiana ta wpisuje się jednak w inny plan Ministerstwa Finansów, którym jest wypełnianie zeznań podatnikom przez Krajową Administrację Skarbową. Idea jest taka, żeby to fiskus, a nie podatnicy, wypełniał zeznania roczne (podatnicy mogliby je co najwyżej weryfikować, zmieniać, uzupełniać).

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

W przyszłym roku KAS wykona tę usługę na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej, rozliczających się na formularzu PIT-37 oraz osób uzyskujących przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze zbycia akcji - formularz PIT-38).

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Za rok natomiast zeznania mają zostać wypełnione osobom prowadzącym działalność gospodarczą, rozliczającym się na formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28.

Zeznania wypełnione przez KAS będą dostępne (tylko w wersji elektronicznej) na portalu podatkowym już od 15 lutego.

Dopiero od 15 lutego

Samodzielne składanie zeznań już w styczniu straci też swój walor, jeśli idzie o szybki zwrot nadpłaty podatku. To z powodu innej zmiany - dotyczącej terminu składania zeznań rocznych. Przyzwyczailiśmy się, że jest to 30 kwietnia następnego roku. Sejm uchwalił natomiast, że będzie to okres od 15 lutego do 30 kwietnia. Jeśli więc nawet podatnik sam złożyłby zeznanie przed 15 lutego, to i tak będzie ono uznane za złożone w dniu 15 lutego, a nie wcześniej.

Zobacz: Podatki 2019


Ale uwaga: w 2019 r. zmiana ta nie będzie jeszcze dotyczyć przedsiębiorców. Będzie ona miała zastosowanie do dochodów za 2018 r. tylko, jeżeli:

 • były one osiągane za pośrednictwem płatników lub innych podmiotów, o których mowa w art. 42a ustawy o PIT,
 • pochodziły one z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ustawy o PIT.

W odniesieniu do przedsiębiorców zmiana terminu składania zeznań rocznych (z 30 kwietnia na okres od 15 lutego do 30 kwietnia) znajdzie zastosowanie dopiero do dochodów za 2019 r.

Autopromocja

Za to już w 2019 r., w odniesieniu do wszystkich podatników, skrócony zostanie okres zwrotu nadpłaty - z trzech miesięcy do 45 dni - jeżeli zeznanie będzie złożone przez internet.

To oznacza, że przedsiębiorca, który w styczniu 2019 r. złoży elektronicznie zeznanie roczne za 2018 r., powinien dostać zwrot nadpłaty podatku w ciągu 45 dni, licząc od dnia złożenia zeznania. ©℗

Katarzyna Jędrzejewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  Kiedy nieruchomość (np. budynek) powinna być opodatkowana wyższą stawką podatku od nieruchomości jako związana z prowadzeniem działalności gospodarczej?

  Na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych maksymalne stawki podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej są znacznie (a w przypadku budynków - wielokrotnie) większe od stawek dotyczących np. nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkalne. Rodzi to częste konflikty właścicieli nieruchomości z organami podatkowymi (gminami). Bo przecież nie każda nieruchomość będąca własnością przedsiębiorcy jest związana z prowadzoną przez niego działalnością. Choć czasem granica jest subtelna i cienka. Jakie kryteria decydują o tym, że nieruchomość jest związana z działalnością gospodarczą?

  Ruszyły wzmożone kontrole celne przed Świętami - głównie zabawek i elektroniki

  Sezon przedświąteczny oznacza zwiększony popyt i konieczność dostarczenia zamówień na czas. Organy celno-skarbowe mogą zażądać rewizji towaru, zwykle kontrolowane są towary podwyższonego ryzyka, takie jak zabawki i sprzęt elektroniczny. – W związku z koniecznością przeprowadzenia wszystkich procedur celnych na importowanym z krajów trzecich towarze, powinien on przybyć do Polski z odpowiednim wyprzedzeniem – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

  Obowiązki przed sprawozdaniem finansowym: ocena kontynuacji działalności

  Przed sporządzeniem sprawozdania finansowego, kierownik jednostki zobowiązany jest dokonać oceny zdolności jednostki do kontynuacji prowadzenia działalności. Ta ocena jest istotna przede wszystkim ze względu na właściwy sposób wyceny aktywów. 

  Chipy płatnicze – wygoda czy wyzwanie dla konsumenta? Chciałbyś mieć chipa pod skórą?

  Co myślimy o użytkownikach chipów płatniczych? Jakie przypisujemy im cechy? Ten temat zbadali dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego i prof. Łukasz Sułkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  „Nie trzymaj wszystkich jajek w jednym koszyku”, czyli jak inwestować w dzisiejszych czasach. I w co?

  Nie wystarczy oszczędzać, trzeba inwestować. Ale w co w wymagających czasach? Jak dywersyfikować inwestycje? Jak minimalizować ryzyko? 

  Nadpłaty VAT w związku z obrotem konsumenckim. Czy wyrok TSUE będzie korzystny dla podatników? Co wynika z opinii Rzecznik Generalnej?

  Podatnicy spierający się z fiskusem o stwierdzenie nadpłaty w związku z tym, że pobrali od konsumentów i odprowadzili do organów podatkowych VAT według stawki wyższej niż właściwa, zyskali nowego sojusznika. 16 listopada 2023 r. Rzecznik Generalna Juliane Kokott wydała opinię w polskiej sprawie C-606/22, rozpatrywanej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w konsekwencji pytania prejudycjalnego zadanego przez Naczelny Sąd Administracyjny. Rzecznik uznała, że praktyka polskich organów podatkowych, polegająca na odmowie stwierdzenia nadpłat, uzasadniana m.in. ryzykiem bezpodstawnego wzbogacenia po stronie wnioskującego podatnika, jest niezgodna z przepisami UE.

  Niedziele handlowe w grudniu 2023 r. - dwie przed Wigilią. A 24 grudnia nie zrobisz zakupów w większości sklepów

  W dniu 29 listopada 2023 r. Sejm przyjął ustawę (nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele), zgodnie z którą, jeżeli niedziela przypada 24 grudnia (Wigilia), to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię. W 2023 roku niedziele handlowe przed Świętami Bożego Narodzenia wypadają 10 i 17 grudnia.

  REKLAMA