Więcej inwestycji dzięki obniżce stawki CIT

Więcej inwestycji dzięki obniżce stawki CIT / Fotolia
Od początku 2019 roku obowiązuje obniżona do 9 proc. stawka CIT dla małych firm. Dzięki tej obniżce firmy zatrzymują część podatku i część wypracowanych zysków mogą inwestować.

Dzięki 9 proc. CIT firmy mogą więcej inwestować - mówił premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek (19 lutego) podczas wizyty w firmie Grosspack w Zagnańsku koło Kielc. Towarzysząca mu minister finansów Teresa Czerwińska zauważyła, że niższy CIT to ulga dla ponad 400 tys. firm.

Autopromocja

Obniżony do 9 proc. CIT dla małych firm to jeden z elementów tzw. piątki Morawieckiego.

"Tutaj mieliśmy okazję sprawdzić jak w praktyce wygląda obniżka podatku CIT" - powiedział premier. Zauważył, że najpierw CIT dla małych firm obniżono z 19 proc. do 15 proc., a potem 15 proc. na 9 proc. Morawiecki wyjaśnił, że właściciel firmy Grosspack mówił, że właśnie dzięki temu może więcej inwestować. Zdaniem premiera plany inwestycyjne firmy są bardzo budujące.

"Dokładnie o to nam chodzi, żeby małe średnie polskie firmy, takie jak ta, rozwijały się jak najpiękniej" - podkreślił premier. Zaznaczył, że wierzy w polskich przedsiębiorców i polski kapitał.

Zdaniem Morawieckiego wcześniej wielkie firmy, które mogły sobie pozwolić na zatrudnienie prawników, omijały przepisy i zamiast płacić 19 proc. stawki CIT płaciły mniej. Tymczasem mniejsze firmy nie mogły pozwolić sobie na inwestycje, bowiem musiały płacić 19 proc. CIT. Premier zauważył, że "przewrócony na głowę porządek rzeczy postawiono z powrotem na nogi". Dzięki temu małe firmy będą mogły uczciwie, "bez kombinowania", płacić 9 proc. podatek, a wielkie firmy zapłacą 19 proc.

Jako dowód na to wskazał rachunki ministerstwa finansów, w których widać wzrost dochodów państwa mimo obniżek podatku. Poinformował, że mamy wreszcie budżet, który jest w bardzo dobrym stanie, niemal zrównoważony, skonsolidowane finanse publiczne, a jednocześnie kontynuowane są programy rozwojowe, rodzinne i społeczne.

Towarzysząca premierowi minister finansów Teresa Czerwińska powiedziała, że obniżenie CIT, z którego korzysta firma Grosspack jest obniżeniem podatku "bezprecedensowym", bowiem w ciągu zaledwie trzech lat stawka spadła o 10 punktów procentowych.

Zwróciła uwagę, że rozmowy z właścicielami firmy potwierdzają dwie rzeczy: po pierwsze, że firmy potrzebują kapitału na inwestycje i dzięki obniżce CIT zatrzymują część podatku i część wypracowanych zysków mogą inwestować. Po drugie, "dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego wyrównaliśmy szansę dla uczciwych przedsiębiorców, dla tych którzy uczciwie płacą podatki". Trudno jest bowiem uczciwym firmom konkurować, jeżeli część firm nie płaci podatków.

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Zdaniem minister finansów niższy, 9 proc. CIT jest ulgą dla ponad 400 tys. firm, które spełniają kryteria przychodów do 1,2 miliona euro i spełniają kryteria tzw. małego podatnika. Według niej to firmy, które się rozwijają, są na dorobku.

"Dzięki temu punktowi +piątki Morawieckiego+ mogą się lepiej rozwijać, mogą się szybciej rozwijać" - oceniła Czerwińska. Dodała, że resort finansów idzie dalej - w kierunku uproszczenia systemu podatkowego. Przedsiębiorcy wielokrotnie zwracają bowiem uwagę na to, że ich bolączką, barierą rozwojową jest zbyt skomplikowany, zbyt zawiły system. Dlatego MF, jak zapowiedziała, porządkuje stawki podatku VAT, jednocześnie oferuje tzw. wiążącą informację stawkową, co daje firmom pewność i bezpieczeństwo.

Poza 9-proc. CIT-em do "piątki Morawieckiego" wchodzą: tzw. mały ZUS, dzięki któremu osoby fizyczne - najmniejsi przedsiębiorcy - mogą odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne adekwatne do swoich przychodów, a nie – jak dotychczas – w wysokości ponad 1200 zł miesięcznie; Fundusz Dróg Samorządowych powołany w 2018 roku w celu dofinansowanie budowy, przebudowy oraz remontów dróg powiatowych i gminnych; wyprawka szkolna w wysokości 300 zł przyznawana w ramach programu "Dobry start"; rządowy program "Dostępność Plus" w celu zapewnienia swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ drag/

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...