reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wzrasta ściągalność podatku CIT

Wzrasta ściągalność podatku CIT

Wzrasta ściągalność podatku CIT, przede wszystkim od korporacji międzynarodowych. Szacuje się, że w ciągu czterech lat obecnych rządów wpływy z CIT wzrosną o około 10 mld zł.

W ciągu czterech lat obecnych rządów wpływy z CIT wzrosną o ok. 10 mld zł, co świadczy o skuteczności wprowadzanych rozwiązań - powiedział w środę (23 stycznia) premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Senacie.

Morawiecki mówił, że kluczem do "mini cudu gospodarczego", w którym się znajdujemy są mechanizmy podnoszące ściągalność VAT, ale także wyższe wpływy z podatku dochodowego od firm.

"Do tego trzeba jeszcze dodać ściągalność podatku CIT od korporacji międzynarodowych przede wszystkim. Bo zwróćcie uwagę, że my obniżamy CIT (...) z 19 do 9 proc. dla 95 proc. przedsiębiorców płacących CIT. Z około 460 tys. firm, które płacą CIT w Polsce, 95 proc. obejmie ta obniżka. Ona jest dla firm mających obroty do ok. 2 mln euro" - powiedział Morawiecki.

Dodał, że jednocześnie rośnie ściągalność CIT. "Nasze wyjazdy do Davos, to nawoływanie w Komisji Europejskiej, żeby unikać rajów podatkowych". Zaznaczył, że Polska wdrożyła rozwiązania, które są skuteczne. "Bo my zwiększymy (...) wpływy z podatku CIT w ciągu czterech lat o ok. 10 mld zł, a przez osiem lat naszych poprzedników te wpływy zmalały z 34,6 mld zł do 33,8 mld zł (...)" - powiedział szef rządu.

Podkreślił, że wynik w CIT świadczy o skuteczności mechanizmów wdrażanych przez ten rząd. "Podobne sukcesy, chociaż bardziej liniowe, nie takie skokowe, mamy w przypadku podatku PIT i innych danin" - dodał. (PAP)

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama