| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Status małego podatnika - jak obliczać przychody?

Status małego podatnika - jak obliczać przychody?

Limit 1,2 mln euro przychodów decyduje o tym, czy podatnik może posiadać status małego podatnika. Taki sam pułap wpływa też na możliwość korzystania z preferencyjnej stawki 9 proc. CIT. Pojawia się jednak problem jak liczyć te przychody. Czy podatnik, który sprzeda udziały w spółce lub papiery wartościowe, może stracić status małego podatnika?

Spytaliśmy więc Ministerstwo Finansów, jak konkretnie liczyć te przychody. W końcu może mieć to istotne znaczenie dla naszych czytelników, gdyby chcieli oddawać fiskusowi tylko 9 proc. swojego dochodu lub korzystać ze specjalnej procedury jednorazowej amortyzacji - nie tej przewidzianej dla wszystkich przedsiębiorców ponoszących w roku od 10 tys. do 100 tys. zł nakładów na nowe środki trwałe (bez względu na przychody nabywcy), tylko pomyślanej celowo o małych podatnikach.

Kto jest mały

W art. 4a pkt 10 ustawy o CIT, który zawiera definicję małego podatnika, mowa jest o przychodzie ze sprzedaży. Przepis nie precyzuje jednak, co przez to rozumieć, czy należy brać pod uwagę tylko przychody ze sprzedaży towarów i usług, czy także ze zbycia np. udziałów, wierzytelności, praw majątkowych, papierów wartościowych. Słowem, czy uwzględniać również sprzedaż zaliczaną do źródła "zyski kapitałowe" (będącego odrębnym źródłem od działalności gospodarczej)?

W odpowiedzi Ministerstwo Finansów napisało: "Pojęcie "sprzedaży" należy rozumieć szeroko, a kwestia samego wydzielenia zysków kapitałowych jako źródła przychodów nie oznacza, iż sprzedaż w ramach tego źródła nie stanowi "przychodu ze sprzedaży u podatnika" i miałaby podlegać wyłączeniom. Na taką interpretację musiałaby wskazywać wprost norma szczególna". MF zastrzegło jedynie, że każdy przypadek powinien być oceniany indywidualnie.

Innymi słowy, licząc przychód podatnika "ze sprzedaży" należy - zdaniem MF - brać pod uwagę także wszelkie zbycie w ramach źródła "zyski kapitałowe".

Do innych wniosków doszedł dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 19 września 2018 r. (nr 0114-KDIP2-2.4010.287.2018.1.AG). Zgodził się z podatnikiem, że przychód ze sprzedaży udziałów w spółce to zysk kapitałowy i nie należy go uwzględniać przy liczeniu przychodu ze sprzedaży, decydującego o statusie małego podatnika dla celów CIT.

MF i dyrektor KIS są natomiast zgodni co do tego, że przy obliczaniu limitu 1,2 mln euro należy uwzględnić także przychody zwolnione z podatku dochodowego (z wyłączeniem przychodów osiąganych z innych tytułów), np. uzyskane odszkodowania, dotacje, dopłaty.

Nie ma też wątpliwości, że w tym wypadku nie należy odwoływać się do definicji sprzedaży zawartej w ustawie o VAT. Zdarza się bowiem, że określona sprzedaż nie podlega VAT (np. sprzedaż usług poza terytorium kraju), a podlega opodatkowaniu CIT, i odwrotnie - tłumaczą.

9 proc. CIT

Problem z ustalaniem przychodów mogą mieć też podatnicy, którzy chcieliby korzystać z 9 proc. CIT. Z nowego brzmienia art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT (nadanego nowelizacją z 23 października 2018 r., Dz.U. poz. 2159) wynika, że preferencyjna stawka wyniesie "9 proc. podstawy opodatkowania od przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych - w przypadku podatników, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro".

W przepisie tym wyraźnie więc zastrzeżono, że 9 proc. CIT nie ma zastosowania do przychodów (dochodów) z zysków kapitałowych.

Polecamy: Podwyższenie kwoty wolnej? Zobacz, jakie podatkowe manewry ma PiS

Czy jednak uzyskiwanie takich przychodów wyklucza w ogóle możliwość korzystania z preferencyjnej stawki (w odniesieniu do przychodów z działalności gospodarczej)? Jeżeli nie, to jak liczyć wielkość przychodów podatnika, żeby sprawdzić, czy nie przekroczyły one 1,2 mln euro? Czy należy uwzględniać w tym limicie przychody z zysków kapitałowych (mimo że są one opodatkowane stawką 19 proc.)? - spytaliśmy.

W odpowiedzi MF potwierdziło, że obniżona stawka nie ma zastosowania do przychodów (dochodów) z zysków kapitałowych. "Nie wyklucza się jednak możliwości skorzystania z 9-proc. stawki CIT w odniesieniu do przychodów z działalności gospodarczej przez podatników, którzy uzyskują jednocześnie przychody z zysków kapitałowych" - dodało ministerstwo.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »