| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Limit kosztów zamiast kilometrówki od 2019 r.

Limit kosztów zamiast kilometrówki od 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy, którzy do tej pory rozliczali koszty używanych w działalności gospodarczej samochodów na zasadzie kilometrówki, nie będą już mogli korzystać z tego rozwiązania. W zamian za to ustawodawca przewidział możliwość rozliczenia kosztów takich samochodów w zaledwie 20%.

Nowe brzmienie przepisu art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych prezentujemy poniżej:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na: poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania, stanowiącego własność podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, samochodu osobowego niebędącego składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, oraz składek na ubezpieczenie takiego samochodu; te wydatki i składki w wysokości 20% stanowią jednak koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że samochód ten jest wykorzystywany również do celów związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika”.

Z jednej strony można traktować to jako ułatwienie dla przedsiębiorcy (i oficjalnie taka jest intencja ustawodawcy), z drugiej jednak, w większości przypadków może się okazać, że 20% odliczenie kosztów eksploatacyjnych samochodu osobowego będzie mniej korzystne z punktu widzenia obniżenia podstawy opodatkowania, niż ma to miejsce przy obecnym rozwiązaniu rozliczania kosztów na podstawie kilometrówki.

Rozważmy prosty przykład:

Jeżeli przedsiębiorca przejedzie (samochodem o pojemności skokowej > 900 cm3) w grudniu 2018 r. 1000 km i poniesie przy tym koszty eksploatacyjne w wysokości 2000 zł, to na podstawie kilometrówki do kosztów mógłby zaliczyć 835,80 zł. Od nowego roku będzie mógł jednak zaliczyć tylko 400 zł (20%). Tym samym po nowelizacji ustawy w omawianym przypadku zaliczy on do kosztów uzyskania przychodów mniej o 435,80 zł.

Ponadto, do art. 23 dodaje się ustęp 5a, który stanowi, że 20% kosztów obejmuje także podatek od towarów i usług, który zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego, oraz naliczony podatek od towarów i usług, w tej części, w jakiej zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Powyższe zmiany dotyczą tylko osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, które korzystają z samochodów stanowiących ich własność prywatną, niewprowadzonych do firmowej ewidencji środków trwałych.

Co ważne, art. 23 ust. 1 pkt 36 dotyczący kilometrówki pracowników (wyjazdy służbowe) pozostaje niezmieniony.

Bartosz Gebel
Biuro rachunkowe Ergotax Sp. z o.o.

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw - Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2193.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »