REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prywatne samochody osobowe przedsiębiorcy 2019 – ryczałtowy limit kosztów

Prywatne samochody osobowe przedsiębiorcy 2019 – ryczałtowy limit kosztów
Prywatne samochody osobowe przedsiębiorcy 2019 – ryczałtowy limit kosztów

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2019 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące rozliczania kosztów samochodów osobowych stanowiących prywatną własność przedsiębiorców. Wyjaśniamy na czym polegają zmiany oraz sugerujemy jak się do nich przygotować.

Prywatne samochody osobowe przedsiębiorcy 2019 - na czym polegają zmiany

Od 1 stycznia 2019 r. podatnicy, którzy będą korzystali w działalności gospodarczej z prywatnych samochodów osobowych, będą mogli zaliczyć do kosztów podatkowych jedynie 20%:

REKLAMA

Autopromocja

- wydatków związanych z korzystaniem z tych samochodów oraz

- składek na ubezpieczenie tych samochodów.

Wprowadzeniu ryczałtowego (20-procentowego) limitu kosztów towarzyszy likwidacja obowiązku prowadzenia kilometrówki dla tych samochodów.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stosowanie przepisów w okresie przejściowym

Nowelizacja ustawy o PIT i CIT nie zawiera przepisów przejściowych odnoszących się do nowego ryczałtowego limitu kosztowego dla prywatnych samochodów osobowych używanych w działalności. Oznacza to, że nowy limit będzie miał zastosowanie do wszystkich prywatnych samochodów osobowych podatników, wykorzystywanych przez nich w działalności. Nie będzie miało znaczenia, czy są to samochody nabyte przed 1 stycznia 2019 r., czy dopiero po tej dacie.

Przygotowanie do zmian

Krok 1. Oceń ekonomiczne skutki wprowadzenia limitu kosztowego

Podatnicy, którzy korzystają w działalności gospodarczej ze swoich samochodów prywatnych, powinni rozważyć wpływ wprowadzenia limitu kosztowego na wydatki związane z korzystaniem z samochodu.

Krok 2. Rozważ wprowadzenie samochodu prywatnego do firmy

Jeżeli koszty związane z korzystaniem z samochodu prywatnego w działalności są znaczne, warto rozważyć wprowadzenie prywatnego samochodu osobowego do firmy, wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych.

Dzięki temu rozwiązaniu podatnik zyska możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych:

- co najmniej 75% ponoszonych wydatków związanych z korzystaniem z samochodu,
- składek na ubezpieczenie (w zwiększonym zakresie),
- odpisów amortyzacyjnych.

Rozważając tę opcję, podatnik powinien też pamiętać o tym, że w przypadku sprzedaży samochodu wprowadzonego do ewidencji przychód z jego sprzedaży jest przychodem z działalności gospodarczej.

Krok 3. Rozważ konieczność przeprowadzenia dowodu na wykorzystywanie samochodu w działalności

Jeżeli podatnik zamierza nadal korzystać z prywatnego samochodu osobowego w działalności, powinien zdawać sobie sprawę, że od 1 stycznia 2019 r. organy podatkowe mogą wymagać dowodu na to, że prywatny samochód podatnika jest faktycznie przez niego używany w działalności. Z nowych przepisów wynika bowiem, że podatnik może zaliczyć do kosztów podatkowych część wydatków na korzystanie z samochodu osobowego, ale tylko używanego w działalności.

Dotychczas używanie samochodu w działalności było pośrednio dokumentowane kilometrówką. Po zmianach podatnik nie musi prowadzić kilometrówki. Organy podatkowe mogą powziąć wątpliwość co do prawa do rozliczania w kosztach podatkowych wydatków na prywatny samochód podatnika, gdy ten np. posiada również samochód firmowy.

Podstawa prawna:
- art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509 - w brzmieniu nadanym ustawą z 23 października 2018 r.
- art. 1 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2018 r. poz. 2159

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

REKLAMA