reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Zmiany w rozliczaniu samochodów osobowych od 2019 r.

Zmiany w rozliczaniu samochodów osobowych od 2019 r.

Ustawodawca przygotował bardzo obszerny pakiet zmian w przepisach podatkowych, które zaczną obowiązywać już od 2019 roku. Zmianą dotykającą niemal każdej funkcjonującej firmy jest niewątpliwie część nowych przepisów dotyczących zasad rozliczania samochodów osobowych. Co ulegnie zmianie i jakie konsekwencje wiążą się z tym dla podatników?

Istotne zmiany w PIT i CIT od 2019 roku

W dniach 29-30 października br. w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Zmiany w podatkach VAT, CIT, PIT i Ordynacji podatkowej w 2018 i 2019 r. oraz odpowiedzialność kadry zarządzającej i służb finansowych”, zorganizowana przez Akademię LTCA. Tematem przewodnim wydarzenia były najnowsze zmiany w podatkach dochodowych (w ustawach o CIT i PIT), które wejdą w życie już od 2019 r.

Jedna z kluczowych dla większości przedsiębiorców zmian, której poświęcono znaczą część pierwszego dnia konferencji, dotyczyła nowych regulacji podatkowych w zakresie zasad rozliczania samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

Nowe przepisy wprowadzane ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, uchwalone zostały przez Sejm w dniu 23 października, następnie przyjęte przez Senat w dniu 26 października br.

Grzegorz Niebudek, adwokat, doradca podatkowy, parter zarządzający LTCA, wskazał, że zmiany prawne w zakresie rozliczania samochodów osobowych, które wejdą w życie na początku 2019 roku, dotyczą niemal każdej firmy, która wykorzystuje samochód w prowadzonej działalności gospodarczej, zmieniają się bowiem zasady rozliczania w stosunku do samochodów stanowiących własność firmy, wziętych w leasing, jak również w zakresie wydatków eksploatacyjnych.

Istota zmian

Zgodnie z nowymi przepisami (art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dalej „ustawy o CIT”) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia samochodu osobowego, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość:

a) 225 000 zł – w przypadku samochodu osobowego będącego pojazdem elektrycznym w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz.U. poz. 317),

b) 150 000 zł – w przypadku pozostałych samochodów osobowych.

Jeżeli chodzi o kwestię ubezpieczenia samochodu, w świetle nowych przepisów (art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o CIT), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Istotna zmiana dotyczy również podmiotów korzystających z leasingu. Od przyszłego roku nie uważa się bowiem za koszty uzyskania przychodów dotyczących danego samochodu osobowego opłat wynikających z umowy leasingu, umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem tej umowy.

W przypadku samochodu osobowego oddanego do użytkowania na podstawie umowy leasingu operacyjnego, powyższą zasadę stosuje się do tej części opłaty, która stanowi spłatę wartości samochodu osobowego.

Limit obejmuje także podatek od towarów i usług (co wynika z art. 16 ust. 5a ustawy o CIT), który zgodnie z odrębnymi przepisami nie stanowi podatku naliczonego oraz naliczony podatek od towarów i usług, w takiej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług.

Polecamy: Komplet podatki 2019

Ograniczenia pojawiają się również w przypadku sprzedaży samochodu osobowego. Jak przyjął ustawodawca (art. 16 ust. 5i ustawy o CIT), kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia nabytego uprzednio samochodu osobowego będącego środkiem trwałym są wydatki na jego nabycie, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, w części nieprzekraczającej odpowiednio limitów wynikających z ustawy o CIT (150 000 zł), po zmniejszeniu tych wydatków o sumę odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia tego samochodu zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama