| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Reforma podatków dochodowych w 2019 r.

Reforma podatków dochodowych w 2019 r.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2019 r. będzie pracowało nad przygotowaniem reformy podatków dochodowych. W efekcie tych prac do końca przyszłego roku ma zostać wypracowany pakiet zawierający prosty PIT (opodatkowanie dochodów osób fizycznych z pracy), opodatkowanie działalności gospodarczej i podatek od zysków kapitałowych.

Polecamy: Podatki 2018 Samochód osobowy w firmie

W 2019 r. Ministerstwo Finansów chce rozpocząć pracę koncepcyjną nad reformą podatków dochodowych – powiedziała w poniedziałek (29 października) minister finansów Teresa Czerwińska.

„W roku 2019 r. chcielibyśmy popracować nad reformą podatków dochodowych. Wymaga to długich konsultacji - prelegislacyjnych, najpierw zebrania opinii i doświadczeń, potem wypracowanie projektu, praca nad nim, i znowu konsultacje. Chciałabym, żeby do końca przyszłego roku został wypracowany pakiet dotyczący podatków dochodowych” – poinformowała Czerwińska.

Polecamy: Komplet podatki 2019

„Pakiet taki będzie zawierał trzy główne elementy. Prosty PIT - opodatkowanie dochodów osób fizycznych z pracy. Drugie to opodatkowanie działalności gospodarczej, trzeba określić zasady, dziś są one daleko niedoskonałe. I podatek od zysków kapitałowych, podatek od tego co czerpiemy z kapitału. Trzeba to określić w naszej polityce fiskalnej” – dodała.

Wiceminister Filip Świtała dodał, że w 2019 r. będą trwały prace koncepcyjne, a ewentualny projekt ustawy będzie miał szansę być procedowany legislacyjnie dopiero w 2020 r.

„Chcemy, żeby rok 2019 r. był bardziej poświęcony na konsultacje, zamierzamy wzmocnić naszą rolę jako miękkiego regulatora. (…) Przyszły rok spędzimy na pracach koncepcyjnych. Ustawa będzie mogła być procedowana legislacyjne pewnie dopiero w 2020 r.” – powiedział.

Natomiast Maciej Żukowski, Dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów,  w dniach 16-17 kwietnia br. na II Kongresie Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan stwierdził, że „przedsiębiorca powinien być opodatkowany tak samo i nie powinien być sztucznie dzielony na tego, który prowadzi działalność gospodarczą w postaci własnej osoby i na przedsiębiorcę, który prowadzi działalność w postaci wszelkiego rodzaju narzędzi, czyli całej gamy spółek. Uważam, że powinien być jeden podatek od zysku przedsiębiorcy”.

„Przez ostatni rok pracuję nad tym założeniem, przy tworzeniu zrębów reformy podatków dochodowych. Uchylając rąbka tajemnicy: dążymy do tego, żeby stworzyć trzy ustawy zamiast dwóch (ustawy o PIT i CIT), z czego jedna ma być relatywnie prosta, czyli ma to być PIT od osób zatrudnionych na wszelkich formach świadczenia pracy. Natomiast dwie pozostałe ustawy obejmowałyby podatek od zysków kapitałowych i podatek od dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej. Raczej nie mogę zapewnić, że dzięki temu podatek będzie prosty, natomiast mogę zapewnić, że łatwiej będzie się czytało te nowe ustawy niż obecne. Bo zgodzę m.in., że ze względu na dużą liczbę nowelizacji, ustawa o CIT stała się dokumentem skrajnie nieczytelnym” – powiedział Żukowski.

Zobacz: Podatki 2019

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »