REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5 ważnych zmian w podatkach dochodowych w 2019 r.

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
5 ważnych zmian w podatkach dochodowych w 2019 r. /shutterstock.com
5 ważnych zmian w podatkach dochodowych w 2019 r. /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Jedyną pewną rzeczą w podatkach jest zmiana - doskonale wie o tym każdy, kto zajmuje się podatkami lub rachunkowością. Nowelizacje i projekty nowych ustaw nie ominą nas również w nadchodzącym 2019 roku - ustawodawca już zapowiedział szereg zmian w podatkach dochodowych, do których po prostu trzeba się dostosować.

Celem wszystkich obecnie procedowanych nowelizacji ustaw podatkowych jest uszczelnienie systemu podatkowego i zapobieganie wyłudzeniom. W telegraficznym skrócie przedstawiamy pięć istotnych naszym zdaniem zmian, które zaczną obowiązywać w podatkach już w 2019 roku.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Podatki 2018 Samochód osobowy w firmie

Zmiany w rozliczaniu firmowych samochodów

Jest to jedna z nowelizacji, która z pewnością nie spodoba się wielu przedsiębiorcom. Dlaczego? Nowe prawo obligować będzie do odliczania 50% VAT w przypadku każdego, kto korzysta z samochodu również w celach prywatnych, a co za tym idzie, zmniejszy koszty uzyskania przychodu z eksploatowanego samochodu aż o połowę.

Co więcej, przedsiębiorcy będą rozliczać się z fiskusem na podstawie szczegółowej ewidencji przebiegu samochodu.

Nowe zasady PIT

To dobra informacja zwłaszcza dla tych, którzy nie przepadali za dotychczasową formą składania rocznych deklaracji. Już od nowego roku to do obowiązku urzędników należeć będzie przygotowanie właściwych deklaracji podatkowych PIT-37 i PIT-38, a wszystko na podstawie informacji znajdujących się w poprzednich zeznaniach podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co najważniejsze, już 15 lutego 2019 roku uruchomiona zostanie specjalna aplikacja, za pomocą której podatnicy będą mogli sprawdzić swój PIT, zaakceptować go lub wprowadzić zmiany.

A co z deklaracjami PIT-36 i PIT 36L? Podatnicy składający te zeznania roczne będą musieli poczekać do 2020 roku na dołączenie do e-systemu.

Kwota wolna od podatku

W 2019 roku kwota wolna od podatku wzrośnie do 8000 zł. Oznacza to, że podatnicy zarabiający mniej w skali roku zwolnieni zostaną z obowiązku zapłaty podatku. Z kolei w przypadku zarobków przekraczających minimalny próg, podatnicy odprowadzać będą podatek degresywny (czyli tym mniejszy, im większe dochody).

Działalność nierejestrowana

Już w najnowszym zeznaniu podatkowym będzie można uwzględnić nowe źródło przychodów, jakim jest działalność nierejestrowana. Konstytucja Biznesu umożliwiła prowadzenie takiej formy działalności gospodarczej każdej osobie, która nie prowadziła żadnej działalności przez ostatnie 5 lat. Przedsiębiorca nie tylko zostanie wówczas zwolniony z obowiązku zgłaszania swojego biznesu do CEIDG czy skarbówki, ale przede wszystkim nie będzie musiał uiszczać składek ZUS.

Polecamy: Komplet podatki 2019

Należy pamiętać jednak, że przychód z tego rodzaju działalności nie może przekroczyć 50% kwoty wynagrodzenia minimalnego, co w tym roku ustala jego limit na poziomie 1 050 zł brutto.

Niższa stawka CIT dla małych firm

Obniżony do 9% podatek CIT to rządowa propozycja dla przedsiębiorstw, których roczny przychód ze sprzedaży nie przekroczy kwoty 1,2 mln euro, a także dla tych przedsiębiorców, które dopiero rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej.

Warto przypomnieć, że obecna stawka tego podatku to 15%!

Jedyną rzeczą pewną w podatkach jest zmiana - motto to zna zapewne każdy księgowy, dla którego jesienne zapowiedzi nowelizacji ustaw są równie oczywiste, co zimowy śnieg. Planowanych zmian jest oczywiście o wiele więcej i będziemy przyglądać im się z bliska po kolei. Niezależnie od tego, które spośród ustaw najbardziej dotyczą zwłaszcza księgowych, warto już teraz zaktualizować swoją wiedzę i nie dać się zaskoczyć noworocznej nowelizacji. Specjalisto, trzymaj rękę na pulsie!

Zobacz: Podatki 2019

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

REKLAMA

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

REKLAMA

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

REKLAMA