REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto zapłaci 9% CIT od 2019 roku

Accace Polska
Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.
9% CIT od 2019 roku - dla kogo
9% CIT od 2019 roku - dla kogo

REKLAMA

REKLAMA

Od początku 2019 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), która wprowadza nową preferencyjną stawkę podatkową w wysokości 9%. Oczywiście nie wszyscy podatnicy CIT będą mogli skorzystać z tej stawki. Stawka ta nie będzie też dotyczyła wszystkich przychodów uprawnionych do jej stosowania podatników.

Ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 2159), wprowadza preferencyjną stawkę w rozliczeniu CIT w wysokości 9%. Zgodnie z art. 17  tejże Ustawy, zmiana brzmienia w art. 19 ust. 1 pkt. 2 wprowadzającego nową stawkę, wchodzi w życie z dniem od 1 stycznia 2019 roku.

Autopromocja

Będzie ona zatem stosowana przez podatników do rozliczania zaliczek w 2019 roku i finalnie do przygotowania rozliczenia za 2019 rok, które należy złożyć w roku następnym tj. 2020 r.

Polecamy: 11 kluczowych zmian 2019 – PODATKI I KADRY

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Prawo do zastosowania preferencyjnej stawki CIT

Obniżce stawki CIT, będzie jednak towarzyszyć redukcja katalogu firm uprawnionych do zastosowania tej stawki. Prawo przysługiwać będzie tylko wybranym podatnikom, którzy spełnią łącznie dwie przesłanki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • przychody podatnika osiągnięte w roku podatkowym nie mogą przekroczyć kwoty 1,2 mln EUR (przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł);
 • podatnik posiadał będzie status małego podatnika.

Zatem podatnicy, którzy prowadzili działalność również w poprzednim roku, w celu ustalenia czy będą mogli skorzystać z 9% stawki CIT, będą musieli wziąć pod uwagę przychody zarówno z roku poprzedniego (weryfikacja czy posiadają status małego podatnika), jak i z roku bieżącego. Natomiast podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej (w roku rozpoczęcia tej działalności), będą zobowiązani uwzględnić jedynie przychody z roku bieżącego.

Wraz z nowelizacją przepisów dotyczących preferencyjnej stawki CIT pojawiają się również dodatkowe pytania, związane z praktyczną stroną jej zastosowania, które wyjaśniamy poniżej.

Warunki stosowania stawki 9 %

Zgodnie z art. 16 Ustawy stawkę 9% stosujemy jedynie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r., czyli nie możemy zastosować jej do dochodów (przychodów) uzyskanych w roku 2018 rozliczanych w roku 2019.

Nieprecyzyjność znowelizowanych przepisów nasuwa wątpliwości co do możliwości zastosowania stawki 9% do wartości przychodów osiągniętych przez podatnika do wysokości 1,2 mln EUR, a następnie 19% jedynie do nadwyżki wartości przychodów osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym.

Z uzasadnienia do Ustawy wynika, iż przekroczenie przez podatnika progu 1,2 mln EUR powoduje, iż podatnik traci prawo do stosowania obniżonej stawki CIT tj. 9%. Również literalna wykładnia znowelizowanych przepisów art. 19 a) w ust. 1 pkt. 1 i 2 otrzymujących brzmienie:

1)  19% podstawy opodatkowania;

2)  9% podstawy opodatkowania od przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych – w przypadku podatników, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.”

wskazuje, iż znaczenie ma zatem całość przychodów osiągniętych w roku podatkowym. Jeżeli całość przychodów osiągniętych w roku podatkowym nie przekracza wartości 1,2 mln EUR stosujemy wtedy stawkę 9%, natomiast jeżeli całość przychodów przekroczy wskazany próg, zastosowanie znajduje stawka 19% i takie stanowisko potwierdzają również pracownicy Krajowej Informacji Skarbowej.


Źródło przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych

Wątpliwość może budzić również możliwość zastosowania stawki 9%, w przypadku pojawienia się przychodów z zysków kapitałowych (zdefiniowanych w art. 7b CIT).

Wg Krajowej Informacji Skarbowej do oszacowania czy podatnik może skorzystać z preferencyjnej stawki 9%, pod uwagę jest brana całość uzyskanych przez podatnika przychodów w celu zakwalifikowania podmiotu jako małego podatnika. Jeżeli spełnione zostaną warunki umożliwiające zastosowanie stawki 9%, wtedy należy dokonać podziału osiągniętych przychodów przez podatnika, na źródła dochodów z zysków kapitałowych i z zysków operacyjnych, aby móc zastosować stawkę 9% do dochodów uzyskanych jedynie z zysków operacyjnych.

Autopromocja

Opodatkowanie zagranicznego zakładu w Polsce

Należy zaznaczyć, iż podmiot zagraniczny podlegający w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, który osiąga przychody poprzez zakład w Polsce, również może zastosować preferencyjną stawkę podatku.

Zgodnie z warunkami zastosowania stawki 9% w CIT, przewidziana jest ona tylko dla podatników CIT posiadających status małego podatnika (przychód za poprzedni rok podatkowy nie wyższy niż 1,2 mln EUR), którzy w roku bieżącym osiągnęli przychód w wysokości nieprzekraczającej 1,2 mln EUR. Należy zatem ustalić w jaki sposób należy obliczyć przychód wskazujący czy zakład w Polsce uzyska status małego podatnika. Istotna będzie tu suma przychodów ze sprzedaży osiągniętych przez podatnika, czyli osiągniętych przez całe przedsiębiorstwo, co oznacza, że sumujemy przychody osiągnięte zarówno przez zakład na terenie Polski z przychodami osiągniętymi za granicą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA