reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Kto zapłaci 9% CIT od 2019 roku

Kto zapłaci 9% CIT od 2019 roku

Od początku 2019 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), która wprowadza nową preferencyjną stawkę podatkową w wysokości 9%. Oczywiście nie wszyscy podatnicy CIT będą mogli skorzystać z tej stawki. Stawka ta nie będzie też dotyczyła wszystkich przychodów uprawnionych do jej stosowania podatników.

Ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 2159), wprowadza preferencyjną stawkę w rozliczeniu CIT w wysokości 9%. Zgodnie z art. 17  tejże Ustawy, zmiana brzmienia w art. 19 ust. 1 pkt. 2 wprowadzającego nową stawkę, wchodzi w życie z dniem od 1 stycznia 2019 roku.

Będzie ona zatem stosowana przez podatników do rozliczania zaliczek w 2019 roku i finalnie do przygotowania rozliczenia za 2019 rok, które należy złożyć w roku następnym tj. 2020 r.

Polecamy: 11 kluczowych zmian 2019 – PODATKI I KADRY

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Prawo do zastosowania preferencyjnej stawki CIT

Obniżce stawki CIT, będzie jednak towarzyszyć redukcja katalogu firm uprawnionych do zastosowania tej stawki. Prawo przysługiwać będzie tylko wybranym podatnikom, którzy spełnią łącznie dwie przesłanki:

  • przychody podatnika osiągnięte w roku podatkowym nie mogą przekroczyć kwoty 1,2 mln EUR (przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł);
  • podatnik posiadał będzie status małego podatnika.

Zatem podatnicy, którzy prowadzili działalność również w poprzednim roku, w celu ustalenia czy będą mogli skorzystać z 9% stawki CIT, będą musieli wziąć pod uwagę przychody zarówno z roku poprzedniego (weryfikacja czy posiadają status małego podatnika), jak i z roku bieżącego. Natomiast podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej (w roku rozpoczęcia tej działalności), będą zobowiązani uwzględnić jedynie przychody z roku bieżącego.

Wraz z nowelizacją przepisów dotyczących preferencyjnej stawki CIT pojawiają się również dodatkowe pytania, związane z praktyczną stroną jej zastosowania, które wyjaśniamy poniżej.

Warunki stosowania stawki 9 %

Zgodnie z art. 16 Ustawy stawkę 9% stosujemy jedynie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r., czyli nie możemy zastosować jej do dochodów (przychodów) uzyskanych w roku 2018 rozliczanych w roku 2019.

Nieprecyzyjność znowelizowanych przepisów nasuwa wątpliwości co do możliwości zastosowania stawki 9% do wartości przychodów osiągniętych przez podatnika do wysokości 1,2 mln EUR, a następnie 19% jedynie do nadwyżki wartości przychodów osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym.

Z uzasadnienia do Ustawy wynika, iż przekroczenie przez podatnika progu 1,2 mln EUR powoduje, iż podatnik traci prawo do stosowania obniżonej stawki CIT tj. 9%. Również literalna wykładnia znowelizowanych przepisów art. 19 a) w ust. 1 pkt. 1 i 2 otrzymujących brzmienie:

1)  19% podstawy opodatkowania;

2)  9% podstawy opodatkowania od przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych – w przypadku podatników, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.”

wskazuje, iż znaczenie ma zatem całość przychodów osiągniętych w roku podatkowym. Jeżeli całość przychodów osiągniętych w roku podatkowym nie przekracza wartości 1,2 mln EUR stosujemy wtedy stawkę 9%, natomiast jeżeli całość przychodów przekroczy wskazany próg, zastosowanie znajduje stawka 19% i takie stanowisko potwierdzają również pracownicy Krajowej Informacji Skarbowej.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

9% CIT od 2019 roku - dla kogo
9% CIT od 2019 roku - dla kogo

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama