Jakie prawa ma mały podatnik

Podatnicy rozpoczynający w ciągu roku działalność opodatkowaną VAT korzystają z uprawnień małego podatnika. Oznacza to, że mają prawo składać deklaracje kwartalne oraz rozliczać podatek metodą kasową.

Drobni przedsiębiorcy wykonujący czynności podlegające opodatkowaniu VAT są zainteresowani korzystaniem z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Rozpoczęcie działalności

Zgodnie z przepisami art. 104 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) ustawodawca nakazał stosowanie do podatników rozpoczynających w ciągu roku podatkowego wykonywanie czynności opodatkowanych, przepisów dotyczących małych podatników. Prawodawca ograniczył równocześnie stosowanie takich przepisów tylko do podatnika:
• u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej kwocie 800 000 euro,
• prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami powierniczymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu – jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej kwocie 30 000 euro.
Do podatników rozpoczynających w ciągu roku działalność opodatkowaną mają zastosowanie przepisy dotyczące:
• wyboru metody kasowej rozliczenia,
• zasad obniżenia podatku należnego o podatek naliczony,
• zasad związanych ze składaniem deklaracji na potrzeby VAT,
• zasad zapłaty podatku.
Należy pamiętać również o tym, że w przypadku przekroczenia wymienionych kwot, podatnik traci prawo do rozliczania się metodą kasową oraz do dokonywania kwartalnych rozliczeń. Dzieje się tak począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym nastąpiło to przekroczenie, oraz w następnym roku podatkowym.

Prawo do odliczenia

Odrębne zasady ustawowe zostały wprowadzone w odniesieniu do podatników należących do grona tzw. małych podatników w zakresie korzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego. Mogą oni obniżyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za kwartał, w którym:
• uregulowali całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury,
• dokonali zapłaty podatku wynikającego z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji ustalającej podatek w prawidłowej wysokości, gdy organ celny nie pobrał go wcale lub pobrał go w kwocie niższej od należnej.
Dokonanie potrącenia kwoty podatku naliczonego możliwe jest nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury lub dokumentu celnego. Wspomniana zasada nie ma zastosowania do podatku naliczonego wynikającego z faktur i dokumentów celnych otrzymanych i odliczonych od podatku należnego w rozliczeniu za okres poprzedzający kwartał, za który mały podatnik będzie rozliczał się metodą kasową.
Należy pamiętać również o tym, że u małych podatników, którzy zrezygnowali ze stosowania metody kasowej lub utracili prawo do jej stosowania, podatek naliczony wynikający z faktur lub dokumentów celnych otrzymanych w okresie, kiedy rozliczali się metodą kasową, i nieodliczonych od podatku należnego do końca tego okresu, podlega odliczeniu w okresie rozliczeniowym, w którym:
• uregulowali oni kontrahentowi całą należność wynikającą z otrzymanych faktur – w przypadku podatku wynikającego z faktur,
• dokonali zapłaty podatku – w przypadku podatku wynikającego z dokumentów celnych,
• dokonali zapłaty podatku wynikającego z decyzji ustalającej podatek w prawidłowej wysokości, gdy organ celny nie pobrał go wcale lub pobrał go w kwocie niższej od należnej.

Metoda kasowa

Podatnicy, którzy rozpoczęli działalność w trakcie roku i nie przekroczyli w proporcji do okresu prowadzonej działalności kwoty 800 00 zł lub 30 000 zł, mogą korzystać z praw małego podatnika. Oznacza to, że mogą wybrać metodę kasową rozliczenia podatku lub składanie kwartalnych deklaracji VAT. Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.
Mali podatnicy, którzy nie wybrali metody kasowej, mogą również składać kwartalne deklaracje podatkowe po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego. Muszą to zrobić w terminie do końca kwartału poprzedzającego kwartał, za który będzie po raz pierwszy składana kwartalna deklaracja podatkowa.

Wojciech Maruchin
Autor jest doradcą podatkowym, działającym pod firmą Dr Wojciech Maruchin Kancelaria Doradztwa Podatkowego

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...